Energoefektivitāte

Aicinām izvērtēt iespējas energoefektīvākam elektrības patēriņam

Ziņas

Rīgas enerģētikas aģentūra aicina pievērst uzmanību elektroenerģijas patēriņam un izmantot iespējas to optimizēt. Ja rocība atļauj, tagad ir brīdis, kad veikt neefektīvo ierīču nomaiņu, iegādājoties efektīvākās ierīces savā klasē. Samazinot patēriņu, jūs ne tikai samazināsiet savu ikmēneša rēķinu, bet arī samazināsiet elektroenerģijas pieprasījumu un tās cenas biržā.

2021. gada 7. decembrī elektroenerģijas cena NORDPOOL biržā sasniedza vēsturiski augstāko diennakts cenu – 469,03 eiro par 1 megavatstundu vai 47 centrus par 1 kilovatstundu. Arī mēneša vidējās cenas šogad ir sasniegušas savas augstākās atzīmes. Novembra vidējā cena bija 125,39 par vienu megavatstundu, kas arī ir Latvijas elektroenerģijas cenas rekords.

 

Rīgas enerģētikas aģentūra (REA) atgādina, kas visi elektroenerģijas piegādātāji Baltijā pērk un pārdod elektroenerģiju, pamatojoties uz biržas cenām, tāpēc minētie skaitļi attiecās uz visiem elektroenerģijas patērētājiem. Ja vēl šogad aprīlī – maijā elektrība biržā maksāja 43 un 48 eiro par 1 megavatstundu, tad jau jūlijā cena bija jau 88, bet septembrī pat 123 eiro par megavatstundu.

Tā kā visi elektrības tirgotāji pērk elektrību par minētajām cenām biržā, šis cenu pieaugums tiem ir “jānodod” tālāk patērētājiem – iedzīvotājiem, uzņēmumiem – visiem, kuriem elektrības patēriņš ir ikdienas nepieciešamība. Izvairīties no cenu pieauguma var tie lietotāji, kuri pērk elektrību par fiksētajiem tarifiem, bet arī šiem līgumiem ir noteikts beigu termiņš – nākamā perioda līgumā būs noteiktas jau citas tirgus cenas.

Lai samazinātu elektrības cenas ietekmi uz mājsaimniecības izdevumiem, var sākt ražot elektroenerģiju pašpatēriņam vai arī samazināt esošo patēriņu, izslēdzot ierīces vai iegādājoties efektīvākas.

Lai sāktu enerģijas ražošanu, ir nepieciešami brīvie finanšu līdzekļi, kurus var investēt saules paneļu vai mini vēja ģeneratora iegādē, kā arī ražošanai piemērots īpašums – ēkas jumts vai pagalms, kur uzstādīt ražošanas iekārtas. Visizdevīgāk ir visu saražoto enerģiju izlietot pašpatēriņam. Neto norēķinu sistēma paredz iespēju nodot enerģiju tīklā, nododot to sadales operatoram, kuru var saņemt atpakaļ, bet šajā gadījumā tiek piemērota maksa par sadales operatora pakalpojumiem. Saņemt atpakaļ nodoto enerģiju var tikai nākamo 12 mēnešu periodā, pēc kura beigām saražotā enerģija paliek operatora rīcībā. Vairāki elektrības tirgotāji piedāvā iegādāties saules paneļu sistēmas, ieskaitot plānošanu un uzstādīšanu uz nomaksu.

Ja dzīvojiet daudzdzīvokļu ēkā, visticamāk, jums nebūs iespēju uzstādīt saules paneļus vai vēja turbīnas. Tas nozīmē, ka ir jāpārskata elektroierīču efektivitāte un to darbošanās laiks. REA informē, ka elektrības patēriņu veido divas sastāvdaļas: jauda un laiks. Piemērs: ja ūdens boileris ar 2000 vatu jaudu strādā vienu stundu, tas patērē 2 kilovatstundas. Uzlabojumus mēs varam sasniegt, samazinot boilera jaudu vai samazinot tā darbības laiku.

Salīdzinot ar iepriekšējiem gadu desmitiem, elektriskās ierīces ir kļuvušas efektīvākas – produktu energoefektivitāte būtiski pārsniedz ierīces, kuras ražoja pirms desmit un vairāk gadiem. Sevišķi tas ir attiecināms uz:

  • sūkņiem – mūsdienu elektroniski regulējamie sūkņi patērē vairākas reizes mazāk elektroenerģijas, jo tie izmanto labākus materiālus un to darbība tiek vadīta elektroniski, to jauda tiek pieskaņota vajadzībām;
  • spuldzēm – LED spuldzes ir 10 reizes efektīvākas par kvēlspuldzēm; visām spuldzēm mājoklī būtu jābūt LED spuldzēm;
  • ledusskapjiem – A+++ augstākās energoefektivitātes klases ledusskapji ir vairākas reizes efektīvāki par pirms 10 gadiem ražotiem eksemplāriem;
  • televizoriem – mūsdienu “plakanie” televizori patērē vairākas reizes mazāk elektroenerģijas;
  • datoriem – portatīvie datori ir vairākas reizes efektīvāki par stacionārajiem.

Bezmaksas enerģijas patēriņa samazināšanas veids ir Stand-By (elektrisko ierīču miega vai gaidīšanas režīms) patēriņa izslēgšana. Piemēram, vakarā pirms gulētiešanas izslēdzam ar vienu pagarinātāju pie tīkla pievienotās elektroierīces: TV, pastiprinātāju, CD atskaņotāju, Wi-Fi rūteri, televīzijas modēmu, tādējādi atvienojot no tīkla visas elektrības ķēdē savienotās ierīces.

Šajā ziemā tas ir jo īpaši aktuāli.