I-NERGY

Informē Purvciema iedzīvotājus par daudzdzīvokļu ēku energoefektivitāti un pieejamām atbalsta programmām

Ziņas

Lai veicinātu iedzīvotāju izpratni par daudzdzīvokļu ēku energoefektivitāti un informētu par pieejamo atbalstu un finansējumu energoefektivitātes pasākumu īstenošanai, 2021. gada 9. septembrī Purvciema apkaimē, pie ēkas Nīcgales ielā 4, Rīgas enerģētikas aģentūra organizēja informatīvo kampaņu "Energoefektivitāte daudzīvokļu ēkās – enerģijas un izmaksu ietaupījums".

Iedzīvotājiem bija iespēja klātienē tikties ar ekspertiem no Rīgas enerģētikas aģentūras, valsts attīstības finanšu institūcijas ALTUM, Rīgas domes Īpašuma departamenta un Mājokļu un vides departamenta, kā arī ar Ekonomikas ministrijas kampaņas "Dzīvo siltāk" un SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" pārstāvjiem. Sarunu gaitā eksperti palīdzēja iedzīvotājiem rast atbildes uz dažādiem jautājumiem par energoefektivitātes pasākumu īstenošanas nozīmi, radītajiem ietaupītajiem, kā arī finansējuma ieguves procesa kārtību, dzīvokļu īpašnieku biedrības dibināšanu un citiem jautājumiem.

Īstenojot energoefektivitātes pasākumus, tiek būtiski samazināts enerģijas patēriņš. Pēc renovācijas rēķins par apkuri samazinās vidēji par 50 - 60 procentiem. Līdz ar renovāciju tiek pagarināts ēkas dzīves cikls, uzlabots tās ārējais izskats un atjaunotas ēkas koplietošanas telpas (kāpņu telpa, pagrabs, bēniņi). Ne mazāk būtisks faktors ir arī renovēto ēku dzīvokļu tirgus vērtības pieaugums.

Pateicoties moderniem risinājumiem, energoefektivitātes pasākumu īstenošana sniedz iespēju ēkas lietotājiem pašiem sekot līdzi un kontrolēt savu enerģijas patēriņu, tādējādi ļaujot ne vien uzņemties atbildību par patērēto, bet arī rast individuālu pieeju, kā mazināt patēriņu. Papildus tam tiek uzlabots arī mikroklimats telpās, kas ikdienā atstāj ļoti lielu ietekmi uz iedzīvotāju fizisko un garīgo labsajūtu. Nereti estētiskais ieguvums dzīvokļu īpašniekiem ir tikpat svarīgs kā komunālo rēķinu samazinājums. Taču ne mazāk būtiski ir izglītot iedzīvotājus ne vien par renovācijas nepieciešamību, bet arī par ikdienas paradumu maiņu, jo ēku energoefektīvu padara tās lietotājs. 

"Pasākuma laikā novērojām, ka lielai daļai iedzīvotāju ir vēlme uzlabot ēkas energoefektivitāti un atjaunot to, taču bažas rada saskatītie riski, uzņemoties finansiālas saistības un uzsākot sarežģīto procesu. Mūsu uzdevums ir arvien vairāk doties uz Rīgas apkaimēm un tikties ar iedzīvotājiem viņu vidē, lai veicinātu izpratni par pozitīvajiem ieguvumiem, ieguldot energoefektivitātē!" 

/Jānis Ikaunieks, Rīgas enerģētikas aģentūras direktors/

Diemžēl lielākai daļai daudzdzīvokļu ēku īpašnieku nav pietiekoši daudz līdzekļu ēkas atjaunošanai. Lai iedzīvotājiem sniegtu finansiālu atbalstu, ir piesaistīts ES fondu finansējums un izstrādātas daudzdzīvokļu ēku energoefektivitātes paaugstināšanas programmas, piedāvājot iedzīvotājiem finansiālu atbalstu gan granta veidā, gan arī zemas procentu likmes aizdevumus gadījumos, ja attiecīgajam projektam neizdodas piesaistīt bankas finansējumu. Taču lai saņemtu finansiālu atbalstu, iedzīvotājiem nākas saskarties ar sarežģītu un laikietilpīgu procesu. Tieši procesa sarežģītība atvaira lielu daļu iedzīvotāju uzsākt renovācijas procesu. Iedzīvotājiem jāspēj rast kompromiss dzīvokļu īpašnieku starpā, jāapbruņojas ar pacietību un jāiegulda daudz laika renovācijas projekta organizēšanā. Rīgas enerģētikas aģentūra vēlas atvieglot šo procesu un palīdzēt daudzdzīvokļu māju biedrībām saņemt tik ļoti nepieciešamo atbalstu.

Pateicamies ekspertiem par darbu un iedzīvotājiem par izrādīto interesi!

Ja arī Jūs vēlaties saņemt konsultāciju no Rīgas enerģētikas aģentūras ekspertiem, aicinām pieteikties uz attālinātu konsultāciju tiešsaistē šeit, izvēloties interesējošo konsultācijas tematu un laiku kalendārā. Konsultācijas ilgums - līdz 30 minūtēm. Savukārt konsultācijām klātienē varat pieteikties, zvanot uz tālr. 6701 2437.

*  Pasākums tika rīkots Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programmas “Apvārsnis 2020” (Horizon 2020) projekta “Mākslīgais intelekts nākamās paaudzes enerģētikai (I-NERGY)” ietvaros, finansēšanas līgums Nr. 101016508.