Rīgas ilgtspējas portrets
Rīgas ilgtspējas portrets
Izstrādājot Rīgas ilgtspējas protretu tika piemēroti virtuļa ekonomikas (angliski: Doughnut Economics) principi, lai dotu ieskatu par to, kā pilsētai klājas šobrīd un kā tā var kļūt par plaukstošu un drošu dzīvesvietu ikvienam nākotnē.
Rīgas pilsētas stāvoklis tika izvērtēts, uzdodot četrus galvenos jautājumus:
- Kā ikviens Rīgā var dzīvot un attīstīties?
- Kā Rīga var būt tikpat dāsna, kā tās apkārtējā daba?
- Kā Rīga var respektēt cilvēku labklājību visā pasaulē?
- Kā Rīga var respektēt visas planētas veselību?

Kas ir virtuļa ekonomika?
Ekonomistes Keitas Ravortas (Kate Raworth) izstrādātā virtuļa ekonomikas koncepcija piedāvā jaunu pieeju ilgtspējības un cilvēku labklājības izpratnei. Tā ir ekonomikas sistēma, ar kuras palīdzību mēs varam novērtēt, vai vieta, kurā dzīvojam (mūsu apkaime, pilsēta, reģions, valsts un pat visa pasaule), ļauj veiksmīgi līdzpastāvēt gan cilvēkiem, gan dabai. Tā piedāvā skatījumu par labklājības nozīmi 21. gadsimtā un pēta nostājas un palīdz rast risinājums, ar kuru palīdzību mēs varam sasniegt patiesu labklājību.
Virtuļa ekonomikas pieejas sākumpunkts ir pārorientācija no nebeidzamas iekšzemes kopprodukta (IKP) un izaugsmes uz uzplaukumu sociāli un ekoloģiski taisnīgā ietvarā – tā saucamajā “virtulī”.
Kā virtuļa ekonomikas pieeja ir attiecināma uz pilsētām?
Virtuļa ekonomika ir ļoti svarīga pilsētām, jo tā nodrošina visaptverošu un praktiski īstenojamu pieeju ilgtspējīgai pilsētu attīstībai. Pilsētas ir galvenie ekonomiskās aktivitātes, resursu patēriņa un inovāciju virzītājspēki, tomēr tās saskaras arī ar sociālo nevienlīdzību un vides problēmām, kam nepieciešami steidzami risinājumi. Pilsētas virtuļa portrets palīdz pilsētvides politikas veidotājiem, uzņēmumiem un iedzīvotājiem vizualizēt un novērtēt pilsētas ietekmi gan vietējā, gan globālā mērogā, nodrošinot, ka attīstība atbilst ekoloģiskajām robežām un sociālajai labklājībai.
Piemērojot virtuļa principus Rīgai, ir jāizvērtē, cik veiksmīgi pilsēta atbalsta iedzīvotājus, vienlaikus samazinot kaitējumu ekosistēmām gan vietējā, gan globālā mērogā. Virtuļa sistēmas ietvaros novērtētās kategorijas nav patvaļīgi izvēlētas – to pamatā ir zinātniski pamatota informācija, tostarp Apvienoto Nāciju Organizācijas Ilgtspējīgas attīstības mērķi un planētas robežas.
Aicinām iepazīties ar Rīgas pirmo ilgtspējas portretu, kas izstrādāts, balstoties virtuļa ekonomikas pieejā!

Rīgas ilgtspējas portreta pārskati
-
Par projektu – Rīgas ilgtspējas portrets
-
About the project – Riga Doughnut City Portrait
- Vairāk informāciju par virtuļa ekonomikas pieeju un pielietojumu var atrast “Doughnut Economics Action Lab” mājaslapā – Doughnut Economics Action Lab
Projektā iesaistītie partneri


