Bolderājas bibliotēkas dārzā taps jauns labiekārtojums bibliotēkas pakalpojumu un kultūras norišu baudīšanai
Noslēdzies Rīgas enerģētikas aģentūras (REA) rīkotais ideju konkurss iedzīvotājiem “Mans kultūrdārzs Bolderājā”, kā rezultātā izvērtētas iedzīvotāju iesniegtās idejas, ko plānots realizēt Rīgas Centrālās bibliotēkas (RCB) Bolderājas filiālbibliotēkas dārzā.
Iesniegto ideju vidū ir dažādas versijas bibliotēkas āra lasītavai, soliņu un nelielas estrādītes izveide, pārvietojamā kafejnīca, amatnieku darināts rotaļu laukums lasīšanai veltītā tematikā, piemineklis grāmatai un mājiņa kokā. Iesniegta arī ideja par bibliotēkas šūpuļtīklu lasītavu vasaras sezonā, nojume dažādām aktivitātēm, pergolas ar vīteņaugiem pasākumu apmeklētāju labsajūtai un dekorāciju izvietošanai, kā arī idejas dārza labiekārtošanai ar dažādiem augiem un košumkrūmiem. Tika piedāvāts radošs risinājums pielāgot jūras konteineri skatuves un reizē arī noliktavas vajadzībām, tā apdari pieskaņojot prasīgajai bibliotēkas ēkas arhitektūrai. Kā interesants atzīsts arī pieteikums “Lai top gaisma” ar svecīšu stenda izveidi Bolderājas bibliotēkas dārzā valsts svētku svinēšanas vajadzībām.
- “Pašvaldība pagājušogad atklāja atjaunotās Bolderājas filiālbibliotēkas telpas, kurās ieguldīti 600 000 eiro. Jau tajā brīdī radās doma, ka atjaunota ēka pieprasa arī sakoptu apkārtējo vidi. Tādējādi REA attīstīja ideju par konkursu ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu, sadarbojoties ar vietējās apkaimes iedzīvotājiem, Apkaimju iedzīvotāju centru, RCB un nozares ekspertiem. Īpaši patīkami, ka šādos konkursos piedalās arī bērni, kas norāda uz to ka šīs idejas ir dzīvotspējīgas un rada pēctecību, lai ne tikai Rīgas centrs, bet arī pilsētas apkaimes būtu sakoptas un “dzīvas”,” uzsver Īpašuma komitejas vadītājs Dainis Locis.
- “Ideju konkursā saņēmām 11 pieteikumus, kas ir daudz, ņemot vērā konkursa sarežģītās prasības. Idejas bija ļoti dažādas gan saturiski, gan detalizācijas ziņā, gan arī formātos. Bija jūtams, ka iedzīvotāji ir tiešām rūpīgi pievērsušies jautājumam – bija ņemti vērā gan ideju konkursa nosacījumi, padomāts par ilgtspējīgiem materiāliem, to iegūšanas iespējām, apritīga inženierdizaina risinājumiem (piemēram, daudzfunkcionalitāte), kā arī drošības jautājumiem, lai pasargātu risinājumus no potenciāla vandālisma un zādzībām,” norāda REA projektu vadītāja Ieva Kalniņa.
Konkursa dalībnieku idejas ļāvušas saprast, kas ir svarīgs konkrētās apkaimes iedzīvotājiem, piemēram, patriotisma aspekts. “Patiešām – Bolderājā, kas ir attāla apkaime, nav nevienas vietas, kas būtu iekārtota patriotisku svētku atzīmēšanai. Ir iegājušās skolas kāpnes, kur mēdz likt svecītes, bet nekā cita nav,” atzīmē Kalniņa. “Bija ar roku zīmētas skices un pat rasējumi, veikti aprēķini, sagatavotas tāmes, saņēmām sarakstu ar piemērotiem augiem, ko varētu teritorijā stādīt. Viena pretendente bija izmantojusi mākslīgo intelektu, lai veidotu vizualizācijas savam piedāvājumam.”
REA īpaši izcēlusi Rīgas Bolderājas Jaunās pamatskolas 2. “A” klases audzinātāju un bērnus. Skolotāja šo ideju konkursu iekļāva mācību procesā, runājot ar bērniem par vides ilgtspējas jautājumiem un kopīgi gatavojot idejas iedzīvotāju konkursam.
Projekta komanda ir pateicīga katram idejas pieteicējam un aicina sekot līdzi Bolderājas bibliotēkas dārza labiekārtošanas procesam, jo sadarbība ar šo nebeidzas – arī turpmāk iedzīvotāji tiks iesaistīti lēmumu pieņemšanā un Bolderājas bibliotēkas dārza labiekārtošanā.
- Visas iesniegtās idejas tika apkopotas un tās rūpīgi izvērtēja profesionāla žūrija. Konkursa noslēguma pasākuma laikā bija iespēja uzzināt par konkursa gaitu un iesniegtajām idejām, izprast žūrijas vērtējumu, galvenās konkursa atziņas, kā arī iepazīties ar žūrijas vērtējumu un apskatīt iesniegtās idejas. Tika sveikti konkursa dalībnieki un sniegta informācija par nākamajiem soļiem, kā izvēlētās idejas tiks īstenotas dārzā jau šī gada vasarā.
- Konkursa mērķis bija rast radošus risinājumus Rīgas Centrālās bibliotēkas Bolderājas filiālbibliotēkas dārza labiekārtošanai pēc aprites ekonomikas principiem, kas palīdzētu organizēt daudzveidīgas aktivitātes un veicinās apkaimes iedzīvotāju līdzdalību.
- Tuvākajā laikā tiks izsludināts iepirkums Rīgas Centrālās bibliotēkas Bolderājas filiālbibliotēkas dārza labiekārtošanai pēc aprites ekonomikas principiem, ņemot vērā iedzīvotāju iesniegtās idejas un turpinot vietējo iedzīvotāju iesaisti projekta īstenošanā.
Aprites ekonomika ir ilgtspējību veicinošs attīstības modelis, kura būtība ir produktu, materiālu un resursu vērtības saglabāšana, celšana un noturēšana ekonomikā pēc iespējas ilgāk, vienlaikus samazinot gan izejvielu patēriņu un atkritumu apjomu, gan arī ietekmi uz vidi.
Ideju konkurss tiek īstenots Eiropas Savienības INTERREG Baltijas jūras reģiona programmas projekta “Radošas un apritīgas pilsētas – pārejas uz aprites ekonomiku veicināšana vietējā līmenī, iesaistot kultūras un radošās nozares un industrijas CCC)” ietvaros. Vairāk informācijas par projektu pieejama mājaslapā https://rea.riga.lv/projekti/ccc/.
Informāciju sagatavoja: Ineta Miglāne, Rīgas pašvaldības Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, tālrunis: 29363334, e-pasts: ineta.miglane@riga.lv.
21. novembrī "Rīgas ūdens" telpās norisinājās otrā hakatona "BASD with GEN4 to NET0" nodarbība, kurā dalībnieki turpināja izstrādāt savas idejas un konsultējās ar nozares speciālistiem
Hakatona ietvaros rīkotajā seminārā studenti, jaunie pētnieki un inovāciju entuziasti iepazinās ar energoefektivitātes risinājumiem, kas, pēc sanākušo atzinuma, ievērojami atvieglos viņu nokļūšanu pie mērķa – izstrādāt ilgtspējīgus risinājumus, kas palīdzētu efektīvi izmantot notekūdeņu attīrīšanas procesos radīto siltumu. Vai Bioloģiskās attīrīšanas stacijā “Daugavgrīva” radīto atlikumsiltumu varētu integrēt pilsētas kopējā siltumapgādes sistēmā?
Hakatona ietvaros aicinām iepazīties ar Rīgas enerģētikas aģentūras projektu Enable DHC, kura rezultātā paredzēts izstrādāt investīciju plānu uzņēmuma dekarbonizācijas risinājumu ieviešanai.
- Hakatona ietvaros aicinām iepazīties ar Rīgas enerģētikas aģentūras projektu Enable DHC, kura rezultātā paredzēts izstrādāt investīciju plānu siltumapgādes uzņēmuma AS “Rīgas Siltums” dekarbonizācijas risinājumu ieviešanai.
👉Enable DHC projekta apraksts pieejams šeit
Šajā tikšanās reizē «Rīgas enerģētikas aģentūras» energoefektivitātes plānošanas vecākā eksperte Jeļena Ziemele iepazīstināja ar paveikto projekta «Enable DHC» ietvaros. Jeļena arī sniedza ieskatu hakatona dalībniekiem par klimatneitralitāti un Rīgas pilsētas klimata līguma izstrādi.
Tam sekoja arī prezentācijas no citām iesaistītajām pusēm –
- «Rīgas Siltums» Energoefektivitātes projektu vadītāja Madara Rieksta informēja par Rīgas valstspilsētas Klimata pilsētas līgumu un ceturtās paaudzes siltumtīklu attīstības mērķiem Rīgā.
- “RTU Mašīnbūves un biomedicīnas inženierijas institūta” profesors Dmitrijs Rusovs hakatona dalībniekiem piedāvāja ieskatu ilgtspējīgu un videi draudzīgu siltumsūkņu aukstuma aģentu pasaulē.
- Uzņēmuma “Viessmann” pārstāvis Ivars Bībers iepazīstināja hakatona dalībniekus ar siltumsūkņu veidiem un īpašībām.
- Andis Kārkliņš no “Latvijas Biogāzes asociācijas” un RTU vadošā pētniece Jeļena Tihana, sniedza vērtīgus padomus, atbalstot komandas ideju izstrādē.
Projekta RenewALL pilotkvartāla atlases kampaņā ir identificēti Rīgas kvartāli, kas izcēlušies ar lielāko iedzīvotāju interesi
Septembrī Rīgas iedzīvotāju līdzdalības platformā, kas pieejama datu publicēšanas portālā, norisinājās publiska pieteikšanās RenewALL projekta iniciatīvai “Atjauno savu kvartālu, izmantojot energoefektivitātes pakalpojuma līgumu.”
Ēku atjaunošana nav iedomājama bez iedzīvotāju pašu vēlmes un iniciatīvas, tāpēc projekta RenewALL komanda projekta aktivitāšu īstenošanai meklē aktīvus pilotkvartālus, kuros iedzīvotāji ir gatavi būt noteicēji savā kvartālā un pieņemt lēmumus par savā īpašumā esošo ēku un iekšpagalmu atjaunošanu.
Pieteikšanās laikā, izmantojot iesaistes platformu GeoRiga, tika reģistrēti vairāk nekā 1600 pieteikumi!
Rezultātā tika atlasīti 5 aktīvākie kvartāli, ar kuriem notiks tālāka komunikācija par projekta piedāvāto atbalstu iedzīvotājiem ceļā uz atjaunotu kvartālu. Atlasot kvartālus, vērā tika ņemti sekojoši aspekti:
- Telpiskie aspekti – pieteiktās ēkas vieno kopīgi iekšpagalmi un/vai publiskā ārtelpa; veidojas ēku puduris ar vismaz 3 ēkām;
- Vidējais pieteikumu skaits kvartāla ēkās;
- Kopējais pieteikumu skaits kvartālā;
- Ievērojot Eiropas Savienības projektu vadības vadlīnijas, kvartālu atlasē netika iekļauti kvartāli, kuri jau līdzdarbojas Eiropas Savienības līdzfinansētos projektos.
Pēc atlases, kura veikta balstoties uz iedzīvotāju aktivitātes līmeni, atlasītie kvartāli tika vērtēti pēc projekta RenewALL kvartālu vērtēšanas kritērijiem, kur tika ņemti vērā sekojoši parametri: Dzīvojamā platība; esošā energoefektivitātes klase atbilstoši SIA “Rīgas Siltums” publiski pieejamajiem datiem; aktīvo iedzīvotāju skaits kvartālā, balstoties uz Rīgas enerģētikas aģentūras un SIA “Rīgas Namu pārvaldnieks” rīcībā esošo statistiku par iedzīvotāju konsultācijām saistībā ar ēku atjaunošanu; vienas sērijas ēku īpatsvars kvartālā un iedzīvotāju rēķinu kopējā apmaksas disciplīna.
Kā ieinteresētākie kvartāli identificēti – Mārupes ielas, Latgales ielas, Zemaišu ielas, Vecās Jūrmalas gatves un Katrīnas dambja kvartāli.
◊ Kvartāla nosaukumā izmantots ielas nosaukums, kurā kvartāla ietvaros atrodas vairāk ēkas, Q – kvartāls.
Nosacījumi kvartāliem un tālākā sadarbība:
- Tikšanās ar atlasīto 5 kvartālu iedzīvotājiem līdz 31.12.2024
- Kvartāliem dotais laiks pieņemt lēmumu 01.01.2025 – 31.03.2025
- Kvartāls, kurš pieņem pirmais lēmums par ēku atjaunošanu un dalību RenewALL projektā (Priekšroka tiek dota kvartālam, kas vērtēšanā ieguvis maksimālo punktu skaitu) iegūs:
- Sadarbībā ar arhitektu izstrādātu kvartāla attīstības vīziju;
- Tiek sagatavots iekšpagalma labiekārtošanas būvprojekts;
- Atbalsts finansējuma piesaistes dokumentācijas sagatavošanā.
- Kvartāls, kurš pieņem lēmumu līdz 31.03.2025 par ēku atjaunošanu un dalību RenewALL projektā iegūs:
- Sadarbībā ar arhitektu izstrādātu kvartāla attīstības vīziju;
- Konsultatīvs atbalsts finansējuma piesaistē.
Tālākie soļi
- Tuvākajā laikā RenewALL projekta pārstāvji sazināsies ar šo kvartālu pārstāvjiem, lai uzsāktu sarunas par detalizētiem rīcības plāniem un iedzīvotāju atbalstu ceļā uz energoefektīvu un atjaunotu vidi!
Aicina pieteikties pašvaldības līdzfinansējumam tehniskās dokumentācijas izstrādei daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes projektiem
Iepazīsties ar līdzfinansējuma nolikumu šeit:
Līdzfinansējuma nolikums un pielikumi
Lai veicinātu māju īpašnieku lēmumu pieņemšanu un samazinātu finansiālo slogu māju siltināšanas procesā, no šī gada 28.augusta Rīgas pašvaldība piedāvā iespēju pieteikties programmai, kas līdzfinansē mājas energosertifikāta, tehniskās apsekošanas atzinuma un tehniskā projekta izstrādi daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas energoefektivitātes pasākumu veikšanai. Līdzfinansējums tiek piešķirts atbilstoši pašvaldības piešķirtajam budžetam:
- Energosertifikāta un tā pielikumu izstrādei pašvaldības līdzfinansējums ir 90% apmērā no tā izmaksām, bet ne vairāk kā 1200€ (izņemot pievienotās vērtības nodokli)
- Tehniskās apsekošanas atzinuma izstrādei līdzfinansējums ir 90% apmērā no atzinuma izmaksām, bet ne vairāk kā 1200€ (izņemot pievienotās vērtības nodokli)
- Tehniskā projekta izstrādei atbilstoši normatīvajiem aktiem būvniecības jomā Pašvaldības Līdzfinansējums veido 90% no tehniskā projekta sagatavošanas izmaksām (izņemot pievienotās vērtības nodokli), bet ne vairāk kā 15 000€
Vienlaicīgi drīkst pieteikties gan daudzdzīvokļu mājas energosertifikāta, gan tehniskās apsekošanas atzinuma, gan tehniskā projekta izstrādei. Atbalsts mājai tiek piešķirts vienu reizi par katru tehniskās dokumentācijas veidu. Ja uz zemes vienības ir divas vai vairākas daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas, tad pieteikties līdzfinansējumam var, iesniedzot atsevišķus iesniegumus par katru māju.
Līdzfinansējumu var saņemt, ja:
- daudzdzīvokļu dzīvojamā māja atrodas Rīgas pašvaldības administratīvajā teritorijā un ir nodota ekspluatācijā līdz 2001. gadam ieskaitot un tā nav atjaunota pēdējo 10 gadu laikā, vai neatkarīgi no ekspluatācijas nodošanas gada apkures patēriņa (kWh/m2) references līmenis ir F klase
- daudzdzīvokļu dzīvojamā māja ir klasificēta kā ēka, kurā ir vismaz trīs dzīvokļi
Uz līdzfinansējumu var pretendēt:
- dzīvokļu īpašnieku kopība
- daudzdzīvokļu mājas īpašnieks, kam pieder visa daudzdzīvokļu māja
- visi daudzdzīvokļu mājas domājamo daļu kopīpašnieki kopā, ja nav veikta nekustamā īpašuma sadalīšana dzīvokļu īpašumos
Iesniegumu ar mērķi saņemt līdzfinansējumu Rīgas enerģētikas aģentūrai iesniedz finansējuma saņēmējs vai tā vārdā iesniedzējs, kas ir:
- pilnvarotā persona
- daudzdzīvokļu mājas pārvaldnieks, kas pārstāv iesniedzēju uz pilnvarojuma līguma pamata
- daudzdzīvokļu mājas pārvaldnieks, kurš darbojas, pamatojoties uz likuma “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” 50. panta septīto daļu
Līdzfinansējumu izmaksā pēc tam, kad mājas tehniskā dokumentācija ir izstrādāta un pašvaldībai ir iesniegti maksājumus par sniegto pakalpojumu apliecinoši dokumenti.
Ar programmas nolikumu un attiecināmajām izmaksām iespējams iepazīties šeit: https://rea.riga.lv/lidzfinansejums/.
Līdzfinansējuma programmu administrē Rīgas pašvaldības aģentūra “Rīgas enerģētikas aģentūra.”
Kā pieteikties?
Lai pieteiktos pašvaldības līdzfinansējumam saņemšanai daudzdzīvokļu mājas energosertifikāta, tehniskās apsekošanas atzinuma un/vai tehniskā projekta izstrādei, pieteikumam pievieno šādus dokumentus:
- iesniegumu (1. pielikums)
- dzīvokļu īpašnieku kopības lēmuma kopiju par energosertifikāta, tehniskās apsekošanas atzinuma un/vai tehniskā projekta izstrādāšanu, izņemot gadījumus, kad daudzdzīvokļu ēka pieder vienam īpašniekam;
- pretendentu atlases dokumentus (5.pielikums)
- de minimis atbalsta uzskaites sistēmā sagatavotās veidlapas par sniedzamo informāciju de minimis atbalsta uzskaitei un piešķiršanai izdruku vai atbalsta pieteikumā norāda de minimis atbalsta uzskaites sistēmā aizpildītās veidlapas identifikācijas numuru, gadījumā, ja ēkā ir saimnieciskās darbības veicējs
- energosertifikāta, tehniskās apsekošanas atzinuma un/vai tehniskā projekta sagatavošanas tāmi, ko ir apliecinājis izvēlētais piegādātājs
Visus dokumentus paraksta vienoti ar drošu elektronisko parakstu un nosūta uz elektronisko pasta adresi: renove@riga.lv vai uz Aģentūras oficiālo elektronisko adresi (e-adrese) (adresāts “Rīgas valstspilsētas pašvaldības aģentūra “Rīgas enerģētikas aģentūra””)
Rīgas enerģētikas aģentūra informē, ka Rīgas pašvaldības energopārvaldības sistēma atbilst ISO 50001 standarta prasībām. Resertifikācija apliecina, ka Rīgas pašvaldība turpina aktīvi strādāt pie uzlabojumiem, nodrošinot pilsētas energopārvaldības attīstību saskaņā ar pilsētas un Eiropas Savienības mērķiem un principiem.
Iepazīsties ar Rīgas valstspilsētas pašvaldības ISO 50001 sertifikātu:
ISO 50001 sertifikāts pieejams šeit
- “Mūsu mērķis ir ne tikai samazināt enerģijas patēriņu un oglekļa dioksīda izmešus, bet arī ieviest inovācijas un risinājumus, kas veicina ilgtspējīgu pilsētas attīstību. Trīs gadu laikā, kopš energopārvaldības sistēmas ieviešanas, izmaksas par energoresursiem un ūdeni ir samazinātas par vairāk nekā četriem miljoniem eiro. Iepriekšējo gadu ietaupījumi šogad tiek investēti efektīvās apgaismojuma sistēmās un saules paneļos, kas nākamajos gados radīs jaunus ietaupījumus,” norāda Rīgas enerģētikas aģentūras Energoefektivitātes informācijas centra vadītājs Valdis Ratniks.
Pēc regulārās audita pārbaudes un rūpīga novērtējuma sertifikācijas iestāde ir atkārtoti apstiprinājusi Rīgas energopārvaldības sistēmas atbilstību ISO 50001 standarta prasībām. Šī resertifikācija apliecina, ka Rīgas pašvaldība turpina aktīvi strādāt pie uzlabojumiem, nodrošinot pilsētas attīstību saskaņā ar pilsētas un Eiropas Savienības mērķiem un principiem.
1. Rīgas pašvaldība kopš 2021.gada ir aktīvi strādājusi pie energopārvaldības sistēmas ieviešanas, kas atbilst ISO 50001 standarta prasībām. Šī sistēma nodrošina efektīvu enerģijas resursu izmantošanu, energoefektivitātes uzlabošanu un atjaunojamo energoresursu integrāciju, kas veicina gan vides aizsardzību, gan resursu ekonomiju.
2. Energopārvaldības sistēma šogad tika paplašināta līdz 340 iestādēm/struktūrvienībām, kuras atrodas 424 dažāda pielietojuma ēkās, kuru lietderīgā platība ir 1 344 752 kvadrātmetri un gada izdevumi par enerģiju un ūdeni ir vairāk nekā 20 miljoni eiro. Iesaistīto objektu skaitu plānots paplašināt, iekļaujot arī pārējos pašvaldības objektus.
3. Energopārvaldības sistēmas uzdevums ir optimizēt un samazināt energoresursu un ūdens patēriņu pašvaldības objektos. Energoefektivitātes likums nosaka prasību, ka visās Latvijas valstspilsētās ir jābūt ieviestai energopārvaldības sistēmai. Atbilstoši šai prasībai Rīgas enerģētikas aģentūra ir izstrādājusi dokumentu paketi, kura apraksta energopārvaldības sistēmas norisi.
LVS EN ISO 50 001 standarts nosaka prasības visu aktivitāšu dokumentēšanas jomā, kuru izpilde tiek kontrolēta ārējo ekspertu auditos. Energopārvaldības sistēmas ieviešanu pašvaldībā apstiprināja auditoru ISO 50001 prasībām un Rīgas pašvaldībai tika izsniegts sertifikāts par ieviestās sistēmas atbilstību standartam.
Informāciju sagatavoja: Ineta Miglāne, Rīgas pašvaldības Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, e-pasts: ineta.miglane@riga.lv.
Rīgas valstspilsētas pašvaldības aģentūra “Rīgas enerģētikas aģentūra” ir izstrādājusi Rīgas valstspilsētas Klimata pilsētas līguma 1. redakciju
Aicinām iepazīties ar Klimata pilsētas līguma dokumentāciju:
Rīcības plāns 2030 (1.redakcija)
Investīciju plāns 2030 (1.redakcija)
Rīgas apņemšanās 2030 (1. redakcija)
Klimata pilsētas līgums ir visu iesaistīto pušu koprades procesa rezultāts, tas ir visaptverošs plāns visām nozarēm – enerģētikas, ēku pārvaldības, ilgtspējīga transporta, atkritumu apsaimniekošanas, aprites ekonomikas, pilsētvides zaļināšanas u.c. jomām un tas ietver Rīgas valstspilsētas saistības, visu pušu plānotās rīcības un investīciju plānu ātrākai klimatneitralitātes sasniegšanai Rīgas valstspilsētā.
Klimata pilsētas līgums ir mūsu kopīgās ambīcijas un savstarpēji saskaņota stratēģija, kā, visām iesaistītajām pusēm sadarbojoties, mēs varam sasniegt Rīgas valstspilsētas izvirzītos klimata mērķus, kā arī visu ieinteresēto pušu apņemšanās katram sniegt ieguldījumu šo mērķu sasniegšanā.
- Klimata pilsētas līgums paredz sasniegt 53% CO2 emisiju samazinājumu, salīdzinot ar 2019. gadu, kas vienlaicīgi nozīmē samazināt CO2 emisijas Rīgas valstspilsētā par 80%, salīdzinot ar 1990. gadu, kā arī sasniegt klimatneitralitāti pašvaldības infrastruktūrā. Savukārt, ar meža teritoriju palīdzību plānots nodrošināt nemainīgu CO2 piesaisti līdz 2030. gadam – aptuveni 300 ktCO2/gadā apmērā, kas nodrošinās 16% CO2 emisiju samazinājumu no 2019. gada kopējām CO2 emisijām.
- Rīgas valstspilsēta klimatneitralitāti nevar sasniegt bez ciešas ieinteresēto pušu līdzdalības, tādēļ aicinām ikvienu – pašvaldības, valsts un reģionālo institūcijas, uzņēmējus, ražotājus, pakalpojuma sniedzējus, sabiedrisko un nevalstisko organizāciju pārstāvjus un citus interesentus pievienoties mums ceļā uz Rīgas valstspilsētas izvirzīto klimata mērķu sasniegšanu. Ieguvēji būsim visi – Rīgas valstspilsētas Klimata pilsētas līguma ratificēšana nodrošinās iespēju visām iesaistītajām pusēm izmantot Rīgas valstspilsētai pieejamos finanšu resursus un atbalsta instrumentus izvirzīto klimatneitralitātes mērķu sasniegšanai, veidot jaunus sadarbības tīklus un atrast sadarbības partnerus uz klimatneitralitāti vērstu aktivitāšu īstenošanai. Inovatīvu enerģētikas un pilsētvides tehnoloģiju apguves un pārņemšanas ietvaros uzņēmējiem, jo īpaši, jaunuzņēmējiem, tiks nodrošinātas plašas sadarbības iespējas gan ar Rīgas augstskolām un pētniecības institūtiem, gan starptautiskām pētniecības un inovāciju institūcijām. Savukārt, nevalstiskā sektora pārstāvjiem piedāvājam plašas iespējas veidot energoefektivitātes un klimatneitralitātes jautājumos izglītotas vietējās kopienas. Ņemot vērā iepriekš minēto, aicinām ieinteresētās puses izmantot Rīgas valstspilsētas sniegtās iespējas, kas vienlaikus nodrošinās jūsu iespējas kļūt klimatam draudzīgākiem gan jūsu ikdienas darbā, gan izvēlēs.
2022. gadā Rīga tika izraudzīta dalībai Eiropas pilsētu misijā “100 viedas un klimatneitrālas pilsētas”, apņemoties kļūt par vienu no pirmajām 100 Eiropas klimatneitrālām viedpilsētām līdz 2030. gadam. Šīs misijas ietvaros, koprades procesā, piedaloties vairāk nekā 200 ieinteresētajām pusēm gan no pašvaldības institūcijām, gan arī no valsts, reģionālās pārvaldes un nevalstiskajām institūcijām, kas darbojas dabas aizsardzības un klimata jautājumos, gan uzņēmējiem, kas nodarbojas enerģijas ražošanas, atkritumu un ūdens apsaimniekošanas, rūpniecības u.c. jomās, gan jaunuzņēmējiem, izglītības, inovāciju un pētniecības sektora pārstāvjiem un daudziem citiem interesentiem, esam izstrādājuši Rīgas valstspilsētas Klimata pilsētas līguma 1. redakciju.
Rīgā norisināsies pirmā iedzīvotāju klimata asambleja
No 21. septembra līdz 23. novembrim Rīgā norisināsies pirmā iedzīvotāju klimata asambleja, pulcējot kopā 25 iedzīvotājus un jomas ekspertus, lai kopā mācītos, strādātu grupās un izstrādātu idejas un priekšlikumus Rīgas zaļināšanas plānam.
Iedzīvotāju asamblejas ideja ir veicināt iedzīvotāju līdzdalību klimata politikas veidošanā. Iedzīvotāju atlase notiks, izmantojot nejaušības principu, tajā pašā laikā pēc iespējas iesaistot visdažādākās iedzīvotāju grupas.
“Klimata asamblejas notiek vairākās Eiropas pilsētās, tostarp Tallinā, kas iedvesmoja mūs veidot tādu pašu iniciatīvu Rīgā. Mērķis ir kvalitatīvi iesaistīt galvaspilsētas iedzīvotājus nākotnes ideju tapšanā, savukārt, lēmumu pieņēmējus – pieredzēt, ka sadarbība ar iedzīvotājiem ir vērtīgs process. Pielāgošanās klimata pārmaiņām pilsētā ir Rīgas asamblejas galvenais jautājums, īpašu uzsvaru liekot uz pilsētas zaļināšanu iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanai”, stāsta projekta vadītāja Ingrīda Strazdiņa.
Iedzīvotāju asambleja ir viens no instrumentiem, lai veicinātu iedzīvotāju līdzdalību klimata politikas veidošanā. Asamblejā reprezentatīva iedzīvotāju grupa izstrādā priekšlikumus kādam publiskajā sektorā risināmam jautājumam. Dalībnieki tiek izvēlēti pēc konkrētiem kritērijiem, lai maksimāli pārstāvētu dažādus vecuma, izglītības un ekonomiskos slāņus, kā arī politiskās pārliecības.
Iedzīvotāju izstrādātie priekšlikumi 2025. gadā tiks iekļauti Rīgas Zaļināšanas plānā. Klimata asambleju organizē biedrība Zaļā brīvība kopā ar Rīgas domi.
Informāciju sagatavoja: Ingrīda Strazdiņa, tālrunis: +37129488151, e-pasts: ingrida@zalabriviba.lv