Klātienes seminārs par ēku atjaunošanu un biedrību dibināšanu 30. aprīlī
30. aprīlī, plkst. 14.00, Kr. Valdemāra ielā 145 k-1 aprites ekonomikas telpā Sadarbnīca noritēs jau otrais klātienes seminārs par ēku atjaunošanu.
Mūsu eksperti pastāstīs par daudzdzīvokļu ēku atjaunošanas procesu, jaunajām līdzfinansējuma iespējām, t.sk. jaunajām ALTUM programmām.
- Īpašs fokuss šoreiz būs uz biedrībām un to dibināšanu – apskatīsim tipiskas daudzdzīvokļu īpašnieku biedrības dibināšanas dokumentus un procesu.
- Būs iespēja uz vietas aprunāt sev interesējošos jautājumus un saņemt praktiskas atbildes. Pasākuma mērķauditorija – daudzdzīvokļu ēku iedzīvotāji.
Dalībai lūdzam pieteikties, aizpildot anketu.
Dalība seminārā – bez maksas. Vairāk info rakstot uz info@renove.lv
Rīgas enerģētikas aģentūra iepazīstina cēsiniekus ar iedzīvotāju iesaistes pieredzi

2025. gada 26. martā Cēsīs norisinājās seminārs “Energokopienas – ceļš uz energoneatkarību”, kas pulcēja plašu dalībnieku loku – namu apsaimniekotājus, uzņēmumu pārstāvjus, ekspertus enerģētikas politikas un klimata jomā, kā arī Cēsu novada iedzīvotājus. Semināra mērķis bija ne tikai sniegt ieskatu energokopienu nozīmē un attīstības iespējās, bet arī rosināt diskusiju par labākajiem risinājumiem ilgtspējīgas enerģijas izmantošanai.
Inga Pelša, Rīgas enerģētiskas aģentūras starptautisko projektu koordinatore, seminārā dalījās ar Rīgas pieredzi sabiedrības iesaistē enerģētikas un klimata pielāgošanās jomā. Rīgas enerģētikas aģentūras iniciatīvas, lai skaidrotu un mudinātu iedzīvotājus iesaistīties ēku atjaunošanas un energoefektivitātes pasākumos, kā arī aprites ekonomikas principu ieviešanā cēsinieki atzina par iedvesmojošām un vērtīgām pilsoniskās līdzdalības iesaistē, palīdzot kopienām izvērtēt savu enerģētisko potenciālu.

Līva Šnitko, Klimata un enerģētikas ministrijas Enerģijas tirgus departamenta direktora vietniece, semināra dalībniekus iepazīstināja ar energokopienu potenciālu Latvijā un iepazīstināja ar jauno energokopienu regulējumu un iespējām, proti, kā energokopienas var kalpot kā efektīvs instruments, lai samazinātu iedzīvotāju energoresursu patēriņu un sekmētu ilgtspējīgu enerģijas avotu ieviešanu.
Inta Ādamsone, Cēsu novada pašvaldības Vides un Klimata neitralitātes nodaļas vadītāja sniedza vērtīgu ieskatu par šobrīd aktuāliem ilgtspējīgiem projektiem Cēsu novadā.
Seminārā tika prezentēts CommitClimate projekta gaitā izstrādātais pašvaldību CO₂ modelis, kas demonstrē, kā, modelējot dažādus scenārijus, iespējams plānot rīcības klimatneitralitātei. Tāpat klātesošie izmēģināja projektā izstrādāto mājsaimniecību CO₂ pēdas kalkulatoru, kas daudz tiešāk un precīzāk iezīmē ikviena ietekmi uz klimatneitralitātes mērķu sasniegšanu.
Seminārs tika organizēts Eiropas Savienības Interreg Baltijas jūras reģiona (Interreg BSR) programmas 2021.-2027. gadam projekta “Ceļā uz enerģētikas pāreju un klimata neitralitāti Baltijas jūras reģiona pašvaldībās (CommitClimate)” ietvaros. Vairāk par projektu var uzzināt šeit.
Projektā "RenewALL" izraudzīti pilotkvartāli aktivitāšu pasākumu ieviešanai
Projekta “RenewALL” ietvaros Rīgā noslēgusies kvartālu atlase, kuras mērķis bija identificēt kvartālus ar potenciālu ēku atjaunošanai. Atlases process tika balstīts uz iedzīvotāju aktivitāti, konsultācijām ar Rīgas enerģētikas aģentūru (REA), Rīgas namu pārvaldnieku (RNP) un SIA RENESCO, kā arī iedzīvotāju iesniegtajiem pieteikumiem, izmantojot digitālo platformu GeoRiga.
Kampaņas laikā Rīgas iedzīvotāji tika aicināti pieteikt savus kvartālus atjaunošanai, izmantojot energoefektivitātes pakalpojuma līgumu (EPL). Kampaņas laikā tika saņemti vairāk nekā 1600 pieteikumi. Balstoties uz iedzīvotāju aktivitāti un citiem atlases kritērijiem, turpmākai sadarbībai tika izraudzīti pieci kvartāli: Mārupes ielas, Latgales ielas, Zemaišu ielas, Vecās Jūrmalas gatves un Katrīnas dambja kvartāli.
- Līdz 2024. gada 31. decembrim notika tikšanās ar šo kvartālu iedzīvotājiem, lai apspriestu projekta piedāvāto atbalstu un turpmākos soļus kvartālu atjaunošanas procesā.
- Savukārt, līdz 2025. gada 31. martam kvartāliem tika dots laiks pieņemt lēmumus un nodrošināt izvirzīto nosacījumu izpildi. Ar konkrētajiem nosacījumiem iepazīties var šeit – https://rea.riga.lv/jaunumi/noslegusies-projekta-renewall-publiska-kvartalu-pieteiksana/
Atbilstoši projekta kritērijiem un nosacījumu izpildei, tālākai sadarbībai un atbalsta saņemšanai tika izraudzīti trīs pilotkvartāli, kuros tiks testēta kvartālu atjaunošanas un energoefektivitātes pakalpojuma līgumu ieviešanas pieeja Rīgā.
Tie ir:
- Mārupes un Gardenes ielas kvartāls
- Zemaišu un Liepājas ielas kvartāls
- Biķernieku ielas kvartāls
Aplūko video vizualizāciju ar potenciālu kvartāla “Pirms un Pēc” attainojumu – https://youtu.be/-P-igvN24RI?si=IVXKne4NwQDPM-pG
Projekta ietvaros, sadarbībā ar kvartālu aktīvistiem, tiks nodrošināts atbalsts ceļā uz atjaunotu mājokli un labiekārtotu vidi.
Aprīlī plānotas individuālas sapulces ar katra kvartāla aktīvistiem, lai iepazīstinātu ar potenciālo rīcības un aktivitāšu plānu sadarbības ietvaros.
Pirmo reizi apbalvo klimatam draudzīgākos Rīgas skolēnus un skolas

2025. gada 8. aprīlī – Pirmajā konkursā «Klimata dienas skolās» uzvar Rīgas Pārdaugavas pamatskolas 4.b klase, otro vietu iegūst Š. Dubnova Rīgas ebreju vidusskolas 2.a klase, bet trešo – Rīgas Āgenskalna sākumskolas 5. klase. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieku izveidotu ilgtspējas paraugprakses marķējumu «Energovienoti» saņem 13 Rīgas pašvaldības izglītības iestādes.
Kopumā konkursā piedalījās 130 komandas no 26 Rīgas pašvaldības skolām, bet finālā – pirmajā Klimata festivālā skolēniem – savu veikumu prezentēja 29 komandas.
Konkurss ilga visu mācību gadu, skolēniem identificējot un īstenojot dažādus energotaupības pasākumus, lai samazinātu enerģijas patēriņu savā skolā. Finālā komandas iepazīstināja žūriju un pasākuma apmeklētājus ar veiktajām aktivitātēm, kas vērstas uz klimata problēmu izzināšanu, ekoloģiskās pēdas mazināšanu, skolas enerģijas patēriņa samazināšanu, sabiedrības iesaistīšanu, un inovatīvo produktu, ko skolēni izgatavoja no brīvi pieejamiem blakusproduktiem vai atkritumiem.
«Klimata pārmaiņu novēršanu vai mazināšanu ietekmē trīs nozīmīgi faktori – politiskā griba, sabiedrības uzticība spējai visiem rīkoties ilgtspējīgi un zināšanas, kas ļauj radīt jaunas tehnoloģijas, jaunus risinājumus un jaunas pieejas sabiedrības turpmākai attīstībai. Pasaulē trūkst zinātnieku, lai šos izaicinājumus risinātu, tādēļ esmu gandarīts par tik aktīvu skolēnu iesaisti konkursā, iegūstot jaunas zināšanas un ierosmi tās vairot, tostarp studējot RTU, rīkojoties ilgtspējīgi, no politiķiem nākotnē pieprasot atbildību un pārvarot uzticēšanās plaisu sabiedrībā,» norāda RTU zinātņu prorektora p.i. Gatis Bažbauers. Viņš pauž pateicību skolēniem, viņu vecākiem un skolotājiem.
Pirmo reizi šādu konkursu skolēniem rīkoja RTU, Rīgas pašvaldība un Rīgas enerģētikas aģentūra.
««Klimata dienas skolās» un Klimata festivāls ir iespēja skolēniem kļūt par pārmaiņu virzītājiem – gan savā skolā, gan pilsētā. Skolu dalība «Klimata dienās» ir lielisks solis ceļā uz šo mērķi, ļaujot skolēniem ne tikai apgūt teorētiskas zināšanas, bet arī praktiski iesaistīties ilgtspējas veidošanā. Jaunieši nav tikai klausītāji – viņi ir mūsu partneri ilgtspējīgas Rīgas veidošanā,» uzsver Rīgas pašvaldības Izglītības, kultūras un sporta departamenta direktora p.i. Ivars Balamovskis.
Novērtējot skolēnu veikumu, Klimata festivālā pasniegtas arī specbalvas. AS «CleanR Grupa» balvu par labāko produktu pasniedza Rīgas Mežciema pamatskolas 7.b klasei, kas izgatavoja paklājus no tekstila atkritumiem. Savukārt starptautiskā sūtījumu piegādes uzņēmuma «DPD Latvija» specbalvu ieguva Rīgas 25. vidusskolas 8.a klase.
««CleanR Grupai» kā vadošajam vides pakalpojumu uzņēmumam Latvijā vienmēr bijusi svarīga vides izglītība, kas veido pamatu atbildīgai rīcībai. Priecājāmies redzēt, kā skolēni Klimata festivālā ne tikai runāja par apritīgu dzīvesveidu, bet arī praksē īstenoja videi draudzīgas idejas – radīja produktus no atkritumiem, domājot par resursu taupīšanu. Īpaši svarīgi bija rosināt jauniešus kritiski izvērtēt uz iepakojumiem redzamos apgalvojumus, piemēram, «zaļš» vai «videi draudzīgs», un saprast, kas patiešām ir ilgtspējīgs risinājums, bet kas – zaļmaldināšana,» pauž SIA «CleanR» valdes priekšsēdētājs Valerijs Stankevičs.


Līdz ar skolēniem energoefektivitātes veicināšanā aktīvi līdzdarbojās arī skolas. Tām Klimata festivālā pasniegts arī RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta zinātnieku ieviests marķējums «Energovienoti», kas apliecina saņēmēju augsto energopratību un novērtē sasniegto siltumenerģijas un energoenerģijas ietaupījumu.
To saņēma Rīgas 69. pamatskola, Rīgas 25. vidusskola, Rīgas 6. vidusskola, Rīgas 1. Kristīgā pamatskola, Rīgas Ziepniekkalna vidusskola, Rīgas Jāņa Šteinhauera vidusskola, Rīgas Centra humanitārā vidusskola, Rīgas Purvciema vidusskola, Rīgas Friča Brīvzemnieka pamatskola, Rīgas Mežciema pamatskola, Rīgas pamatskola «Rīdze», Rīgas Pārdaugavas pamatskola un Rīgas Valsts klasiskā ģimnāzija.
Skolām izdevās sasniegt no dažiem desmitiem līdz vairākiem simtiem MWh siltumeneģijas un līdz teju 20 MWh elektroenerģijas ietaupījumu. Rīgas enerģētikas aģentūra veica skolu ēku siltumenerģijas un elektroenerģijas patēriņa uzskaiti un salīdzināja jaunākos patēriņa datus ar iepriekšējā mācību gada datiem, ņemot vērā arī ietekmējošos faktorus, piemēram, klimata korekcijas, lai novērtējums būtu precīzs un salīdzināms.
«Klimata dienās mēs izglītojām ne tikai bērnus, bet arī skolotājus un bērnu vecākus, tāpēc droši varam teikt, ka «Klimata dienas» aptver daudz plašāku teritoriju par skolām,» norāda Rīgas enerģētikas aģentūras energodetektīvs Elvis Berjoza, kurš visu mācību gadu viesojās skolās, tikās ar skolēniem, kuriem bija liela interese par dažādiem praktiskiem jautājumiem, piemēram, kā izskatās siltummezgls, no kurienes skolā nonāk siltums, kā darbojas saules paneļi, kā pārbaudīt elektroenerģijas patēriņu elektroierīcēm mājās utt.
Arī RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta zinātnieki visā konkursa norisē atbalstīja gan skolēnus, mudinot viņus domāt par savas ekoloģiskās un digitālās pēdas mazināšanu, transporta ilgtspējīgu izmantošanu, atkritumu mazināšanu utt., gan skolotājus, nodrošinot zināšanas un iedvesmojot dažādām klimata aktivitātes, piemēram, piedāvājot jau gatavas idejas, kā klimata aktivitātes ieviest mācību procesā.
Konkursa «Klimata dienas skolās» mērķis ir veicināt 1.–12. klases skolēnu interesi par vides un klimata jautājumiem un uzlabot viņu izpratni par tiem, popularizēt videi draudzīgu dzīvesveidu un samazināt ēku enerģijas patēriņu. Piedaloties konkursā, skolēni pilnveidoja nozīmīgas caurviju prasmes, piemēram, kritisko domāšanu, problēmu risināšanu, jaunradi, sadarbības prasmes, pašvadītu mācīšanos, atbildīgu un aktīvu pilsonisko līdzdalību. Tā bija arī iespēja paaugstināt skolēnu aktivitāti līdzdarboties skolas un ārpusskolas pasākumu plānošanā, organizēšanā un īstenošanā.
Rīgas enerģētikas aģentūras dalība «Klimata dienās skolās» tika atbalstīta no starptautiskā projekta “Ceļā uz enerģētikas pāreju un klimata neitralitāti Baltijas jūras reģiona pašvaldībās (CommitClimate).” Projekta CommitClimate galvenais mērķis ir palielināt ieinteresēto pušu un iedzīvotāju spējas risināt enerģētikas pārējas jautājumus, kas sevī ietver arī skolnieku izglītošanu par energoefektīviem risinājumiem, kurus ikdienā viņi var ieviest savā skolā vai mājās.
Informāciju sagatavoja: Lāsma Vaivare, RTU Sabiedrisko attiecību departamenta komunikācijas projektu vadītāja, Lasma.Vaivare@rtu.lv
Rīgas enerģētikas aģentūra energodetektīva konsultācijas un metodisko atbalstu skolotājiem nodrošināja ar starptautiska projekta “Ceļā uz enerģētikas pāreju un klimata neitralitāti Baltijas jūras reģiona pašvaldībās (CommitClimate)” atbalstu. Projekts tiek īstenots Eiropas Savienības Interreg Baltijas jūras reģiona (Interreg BSR) programmas 2021.-2027. gadam ietvaros. Vairāk par projektu: https://rea.riga.lv/projekti/commitclimate/


Rīgā norisināsies Klimata festivāls skolēniem
Piektdien, 4. aprīlī, plkst. 9.00 Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentu pilsētiņā Ķīpsalā norisināsies konkursa “Klimata dienas skolās” noslēguma pasākums – Klimata festivāls, piedāvājot plašu aktivitāšu klāstu. Uz festivālu aicināts ikviens interesents – skolēni, viņu vecāki, pedagogi un klimata interesenti.
- Pirmajās Rīgas skolu klimata dienās pieteikušās un piedalās 26 Rīgas pašvaldības skolas, kopā 130 komandas. Dažādas klimata aktivitātes veica skolēni no 2. līdz 12.klasei. Īstenojot pašu izvēlētas aktivitātes, skolēni mācību gada laikā varēja samazināt enerģijas patēriņu savā skolā. Klimata dienu noslēguma pasākumā RTU piedalīsies viena komanda no katras skolas, ko izvēlējusies pati skola, novērtējot komandu veikumu. Festivālā klases spēkosies par vērtīgām balvām, iepazīstinot žūriju un pasākuma apmeklētājus ar veiktajām aktivitātēm, kas vērstas uz klimata problēmu izzināšanu, ekoloģiskās pēdas mazināšanu, skolas enerģijas patēriņa samazināšanu, sabiedrības iesaistīšanu, un inovatīvu produktu, ko skolēni izgatavoja no brīvi pieejamiem blakusproduktiem vai atkritumiem.
Klimata festivālā tiks paziņots, kurai skolai būs vislabāk izdevies samazināt enerģijas patēriņu. Skolas ar lielāko energoresursu ietaupījumu pasākumā saņems RTU zinātnieku izstrādātu ilgtspējas paraugprakses marķējumu “Energovienoti”, kas apliecina augstu energopratības līmeni.
Paralēli tam notiks dažādas aktivitātes, konkursi un zināšanu pārbaudes, prototipēšanas nodarbības un radošās darbnīcas, kurās aicināti piedalīties visi klimata interesenti. RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta interaktīvajā stendā varēs noskaidrot, kā mūsu ikdienas darbības un lietotie produkti ietekmē klimata pārmaiņas, radot siltumnīcefekta emisijas, savukārt AS “CleanR Grupa” palīdzēs aizraujošā veidā izprast, kas ir zaļmaldināšana. SIA “Rīgas ūdens” izaicinās pārbaudīt savas zināšanas par ūdeni, bet SIA “Rīgas meži” vides izglītības centra “EkVidO” zināšanu un sajūtu pieturpunktā dalībniekiem un apmeklētājiem izzinošas izklaides piedāvās viktorīnas rats un mistēriju kaste. Tikmēr RTU Zinātnes un inovāciju centra Dizaina fabrika aicinās visus interesentus radīt jaunu vērtību no atlikumproduktiem darbnīcā “Ecoart”.
Klimata festivāla dalībnieki un apmeklētāji varēs ļauties arī RTU Būvniecības un mašīnzinību fakultātes Aeronautikas, kosmosa inženierijas un transporta institūta tenūrprofesora Andra Slavinska un ģitārista Reiņa Jaunā performancei, izzinot kosmosa noslēpumus. Īpašu muzikālu pārsteigumu būs sarūpējusi arī talantīgā mūziķe Grēta Grantiņa.
Rīgas skolu klimata dienu laikā Rīgas enerģētikas aģentūra (REA) piedāvāja skolu jauniešiem iepazīties ar energoefektivitātes principiem, ar mērķi veicināt racionālu enerģijas patēriņu Rīgas skolu ēkās, tā palīdzot Rīgai sasniegt klimatneitralitātes mērķus.
REA energodetektīvs, aģentūras eksperts Elvis Berjoza viesojās 14 skolās, iepazīstinot vairāk nekā 400 jauniešus ar Rīgā ieviesto ēku energopārvaldības sistēmu, kas ļauj ikvienam izsekot savas skolas ēkas siltumenerģijas, elektroenerģijas un ūdens patēriņam. Ko skolēni var darīt, lai patēriņu samazinātu gan skolā, gan mājās, kā pareizi vēdināt telpas un lietot elektroierīces, kā noteikt sava datora elektrības patēriņu – uz šādiem jautājumiem jaunieši kopā ar energodetektīvu meklēja atbildes un konkrētu situāciju risinājumus.
Visvairāk jauniešus interesēja praktiskas lietas: siltummezgla darbības principi, temperatūras mērījumi dažādās vietās skolā, praktiski padomi ekonomiskai telpu vēdināšanai un ēdiena gatavošanai.
Savukārt, RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta zinātnieki strādāja gan ar skolotājiem, nodrošinot zināšanas un iedvesmojot viņus mācību procesā ieviest klimata aktivitātes, gan ar skolēniem. Zinātnieki piedāvāja arī gatavas idejas, piemēram, rosināja skolām organizēt mācību ekskursijas uz skolu siltummezgliem un citiem objektiem, veidot skolēnu enerģijas patruļas, ieviest atkritumu šķirošanas vai elektronisko ierīču izslēgšanas izaicinājumus utt. Arī skolēnus zinātnieki mudināja domāt par savas eko un digitālās pēdas mazināšanu, transporta ilgtspējīgu izmantošanu, atkritumu mazināšanu utt. RTU piedāvāja arī individuālu atbalstu un konsultācijas skolām.
“Klimata dienas skolās” organizē Rīgas pašvaldība, Rīgas Tehniskā universitāte un Rīgas enerģētikas aģentūra. Klimata festivāla norisi atbalsta AS “CleanR Grupa” un DPD kurjeri, kas ar zaļajiem elektroauto nogādās skolēnu darbus uz RTU.
Rīgas enerģētikas aģentūra energodetektīva konsultācijas un metodisko atbalstu skolotājiem nodrošināja ar starptautiska projekta “Ceļā uz enerģētikas pāreju un klimata neitralitāti Baltijas jūras reģiona pašvaldībās (CommitClimate)” atbalstu. Projekts tiek īstenots Eiropas Savienības Interreg Baltijas jūras reģiona (Interreg BSR) programmas 2021.-2027. gadam ietvaros. Vairāk par projektu: https://rea.riga.lv/projekti/commitclimate/
Informāciju sagatavoja: Ineta Miglāne, Rīgas pašvaldības Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, tālrunis: 29363334, e-pasts: ineta.miglane@riga.lv.
Aicinām uz Energoefektivitātes kvartālu izstādē “Māja 2025”
No 27. līdz 30. martam Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā norisināsies izstāde “Māja I 2025”, kuras ietvaros Ekonomikas ministrija, Rīgas enerģētikas aģentūra un informatīvās kampaņas „Dzīvo siltāk” sadarbības partneri četras dienas informēs apmeklētājus par energoefektivitātes risinājumiem, daudzdzīvokļu ēku atjaunošanas iespējām un būvniecības nozares normatīvo regulējumu.
Energoefektivitātes kvartāls – vieta sarunām ar ekspertiem!
- Izstādes laikā Energoefektivitātes kvartālā būs iespēja saņemt individuālas konsultācijas no dažādu institūciju un organizāciju ekspertiem. Konsultācijas sniegs Ekonomikas ministrijas, Rīgas enerģētikas aģentūras, Klimata un enerģētikas ministrijas, Patērētāju tiesību aizsardzības centra, Būvniecības valsts kontroles biroja, Centrālās finanšu un līgumu aģentūras, Latvijas Vides investīciju fonda, AS “Sadales tīkls”, Elektrum Energoefektivitātes centra, Attīstības finanšu institūcijas Altum, AS “Rīgas siltums” pārstāvji.
- Būs iespēja satikt arī būvniecības nozares nevalstisko organizāciju pārstāvjus, tostarp Latvijas Būvinženieru savienības, Finanšu nozares asociācijas, Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas, Latvijas Logu un durvju ražotāju asociācijas, Būvmateriālu ražotāju asociācijas un Latvijas Jumiķu apvienības ekspertus.
- Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta un SIA “Latvijas standarts” eksperti būs pieejami 27. un 28. martā, savukārt Valsts ieņēmumu dienesta un Vidzemes plānošanas reģiona speciālisti – 28. martā.
- Kvartālā, savos stendos, būs sastopami SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” un Rīgas pilsētas attīstības departamenta eksperti. SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” sniegs konsultācijas par mājokļu uzturēšanu, ēku atjaunošanas iespējām, bet Pilsētas attīstības departamenta speciālisti sniegs konsultācijas par dažādiem ar būvniecību saistītiem jautājumiem un nosacījumiem.
Seminārs par daudzdzīvokļu ēku pārvaldīšanu un atjaunošanu
Papildus individuālajām konsultācijām Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācija sadarbībā ar Ekonomikas ministriju š.g. 28. martā organizē semināru “Aktualitātes daudzdzīvokļu namu pārvaldīšanā un ēku atjaunošanā”. Tajā tiks apspriesti būtiski jautājumi par daudzdzīvokļu ēku atjaunošanas procesu un Eiropas Savienības fondu projektu kvalitatīvu īstenošanu. Dienaskārtība https://www.em.gov.lv/lv/notikums/seminars-aktualitates-daudzdzivoklu-namu-parvaldisana-un-eku-atjaunosana-0
Plašāka informācija par izstādi pieejama Starptautiskās izstāžu rīkotājsabiedrības BT 1 mājaslapā: https://www.bt1.lv/maja1/
Publiski pieejama Rīgā renovēto daudzdzīvokļu ēku karte
Rīgas enerģētikas aģentūra sadarbībā ar Ģeomātikas pārvaldi ir izveidojusi Rīgā renovēto daudzdzīvokļu ēku karti – interaktīvu rīku, kas ļauj ikvienam uzzināt vairāk par pilsētā īstenotajiem atjaunošanas projektiem kopš 2001. gada.
“Spied šeit”, lai aplūkotu Rīgā renovēto daudzdzīvokļu ēku karti
(Karti ir iespējams atvert caur mājaslapu “georiga.eu“, izvēloties zem sadaļas “Aktuāli“, “Renovēto ēku energoefektivitāte“)
Kas tiek atspoguļots kartē?
- Visas renovētās daudzdzīvokļu ēkas Rīgā
- Informācija par investīcijām, līdzfinansējumu un enerģijas ietaupījumu
- Apraksti par veiktajiem atjaunošanas darbiem
- Uzklikšķinot uz ēkas, vai sameklējot to pēc adreses, atveras info lodziņš, kas ietver sevī informāciju par projekta investīcijām, saņemto līdzfinansējumu, kā arī plānoto vai sasniegto ietaupījumu (atkarībā no projekta īstenošanas gada). Papildus tam par katru projektu ir apkopoti veiktie atjaunošanas darbi.
- Karte un pieejamā atribūtos datu kopa ļaus iedzīvotājiem, inženieriem, māju pārvaldniekiem un citiem ieinteresētiem salīdzināt ēku energoefektivitāti daudzdzīvokļu ēkās pirms un pēc renovācijas, kā arī analizēt projektu tehniskos risinājumus un to ietekmi uz sasniegto ietaupījumu.
Aicina piedalīties darbsemināros par iedzīvotāju iesaisti klimata pārmaiņu rīcībās

Rīgas enerģētikas aģentūra (REA) aicina piedalīties projekta CommitClimate partneru organizētajos starptautiskos darbsemināros, kuru mērķis ir apmainīties ar pieredzi, iepazīt labākos piemērus un stiprināt pašvaldību stratēģijas iedzīvotāju iesaistīšanai klimata rīcībā. Semināru laikā tiks izmantoti īpaši CommitClimate projektā izstrādāti dator-modelēšanas rīki, kas palīdzēs dalībniekiem saprast un plānot efektīvas rīcības vietējā līmenī.
Klimata pārmaiņu jautājumi bieži šķiet abstrakti, taču darbības un politikas, ko veidojam, rada reālu un ikdienā sajūtamu ietekmi. Projekta CommitClimate mērķis ir veicināt efektīvu sadarbību un sniegt pašvaldībām praktiskus rīkus iedzīvotāju iesaistes stiprināšanai klimata rīcībā. Šie darbsemināri:
✅ Sniegs ekspertu ieskatu un praktiskus piemērus iedzīvotāju iesaistes stratēģijām;
✅ Veicinās pieredzes apmaiņu starp valstīm un partneriem;
✅ Demonstrēs CommitClimate modelēšanas rīku, kas palīdz veidot pārdomātas un vietējiem apstākļiem pielāgotas darbības.
Kāpēc piedalīties?
Semināri piedāvā iespēju:
- Mācīties no pieredzējušiem ekspertiem un starptautiskiem piemēriem;
- Izprast efektīvus risinājumus iedzīvotāju iesaistei;
- Veidot sadarbību un izstrādāt jaunas stratēģijas savām pašvaldībām.
Semināru programma un tēmas
Darbsemināri norisināsies attālināti, piedāvājot iespēju ikvienam piedalīties neatkarīgi no atrašanās vietas. Semināri notiks angļu valodā.
- Sociālā līdzdalība atjaunīgo energoresursu ieviešanā. Kā iesaistīt iedzīvotājus vides pasākumos pilsētā
📅 2025. gada 31. janvāris, 10:00-12:30 (CET) Saite uz pasākumu
Semināra laikā eksperti un pašvaldību pārstāvji stāstīs par efektīvām komunikācijas stratēģijām un iedzīvotāju iesaistes veidošanu, par izaicinājumiem komunikācijā par ekoloģiskām darbībām un instrumentiem sociālā dialoga uzsākšanai. Tiks atvēlēts arī laiks jautājumu un atbilžu sesijai, sniedzot iespēju iesaistīties diskusijā ar ekspertiem un pārrunāt aktuālus jautājumus.
- Marta Marczuk (Roaring Twenties) – Kāpēc saziņa klimata pārmaiņu kontekstā ir sarežģīta, kā veidot efektīvu vēstījumu bez zaļmaldināšanas
- Izabela Kušnierz (PNEC) – Iesaistīšanās vietējās kopienās: stratēģijas un instrumenti dialoga veicināšanai klimata pārmaiņu kontekstā
- Sebastians Gorka (Vloclavakas pilsētas enerģētikas un klimata speciālists) – Ekoloģiskas kampaņas kā atslēga vietējo kopienu aktivizēšanai, Vloclavakas pilsētas piemērs
- Leea Mihaila (OER – Enerģijas pilsētas Rumānijā) – Iedzīvotāju iesaistīšana ilgtermiņa klimata plānošanā Brašovā, Rumānijā
- Vietējās atjaunīgās enerģijas ražošanas iespējas un iedzīvotāju iesaiste
📅 2025. gada 13. februāris, 10:00–11:00 (CET) Saite uz pasākumu
- Marcin Łojek: Enerģētikas pāreja Palecznicas pašvaldībā.
- Izabela Kuśnierz: Iedzīvotāju iesaistes piemēri vietējās enerģijas ražošanā Polijā.
- Ilgtspējīgs transports: elektriskie auto, riteņbraukšana un pastaigas
📅 2025. gada 19. februāris, 10:00–11:00 (CET) Saite uz pasākumu
- Rait Pihelgas: Vietējie transporta risinājumi Igaunijā.
- SPOTLOG projekts: Inovatīvi risinājumi sociāli atbildīgai loģistikai pilsētās.
- Energoefektivitātes risinājumi mājsaimniecībām un kopienām
📅 2025. gada 6. marts, 10:00–11:00 (CET) Saite uz pasākumu
- Tālis Linkaits, Rīgas enerģētikas aģentūra: Energoefektivitātes principi skolās – Rīgas pieredze.
- Silva Herrmann, Zviedrija: Iedzīvotāju konsultēšana enerģijas taupīšanā.
- Targo Kalamees, Tallina: Pirmā kaimiņu renovācijas projekta rezultāti Igaunijā.
- Patiesa aprites ekonomika: vairāk nekā pārstrāde
📅 2025. gada 25. marts, 10:00–11:00 (CET) Saite uz pasākumu
- Madara Jenerte, Cēsis: Kopienas iesaistīšana ilgtspējīgā pilsētplānošanā.
- Ilvija Asmane, Aizkraukle: LEADER projekts aprites ekonomikā lauku reģionos.
- Dace Paule, Rīgas Tehniskā universitāte: HORIZON CircleUp projekts.
📢 Sekojiet līdzi semināru rezultātiem un atziņām – kopā veidosim ilgtspējīgu nākotni!
Reģistrācija un pievienošanās saites: Līdzdalībai semināros nepieciešams reģistrēties un pievienoties, izmantojot norādītās saites katram semināram.
Darbsemināri tiek organizēti, īstenojot starptautisku projektu “Ceļā uz enerģētikas pāreju un klimata neitralitāti Baltijas jūras reģiona pašvaldībās (CommitClimate)” īstenošanā. Projekts tiek īstenots Eiropas Savienības Interreg Baltijas jūras reģiona (Interreg BSR) programmas 2021.-2027. gadam ietvaros. Vairāk par projektu: https://rea.riga.lv/projekti/commitclimate/

Energodetektīvs Rīgas skolās veicinās jauniešu izpratni par energoefektivitāti un ilgtspēju
Rīgas skolu klimata dienu ietvaros Rīgas enerģētikas aģentūra uzsāk skolu jauniešu iepazīstināšanu ar energoefektivitātes principiem, ar mērķi veicināt racionālu enerģijas patēriņu Rīgas skolu ēkās, tā palīdzot Rīgai sasniegt klimatneitralitātes mērķus.
2024. gada 29. novembrī Rīgas enerģētikas aģentūras direktors Jānis Ikaunieks un energodetektīvs, aģentūras eksperts Elvis Berjoza viesojās Rīgas Jāņa Šteinhauera vidusskolā. Viņi iepazīstināja jauniešus ar Rīgā ieviesto ēku energopārvaldības sistēmu, kas ļauj ikvienam izsekot savas skolas ēkas siltumenerģijas, elektroenerģijas un ūdens patēriņam. Ko skolēni var darīt, lai patēriņu samazinātu gan skolā, gan mājās, kā pareizi vēdināt telpas un lietot elektroierīces, kā noteikt sava datora elektrības patēriņu – uz šādiem jautājumiem jaunieši kopā ar energodetektīvu meklēja atbildes un konkrētu situāciju risinājumus.
- Vairāk informācijas par Rīgas “Klimata dienām skolās”
- Piesaki savu skolu energodetektīva vizītei skolā
Skolas, kas piedalās Rīgas pašvaldības izglītības iestāžu iniciatīvā-konkursā “Klimata dienas skolās”, var pieteikt energodetektīva vizīti savā skolā. Skolotājiem ir pieejami arī metodiskie materiāli par energoefektivitātes jautājumiem. Īstenojot pašu izvēlētas aktivitātes, skolēni mācību gada laikā centīsies mazināt enerģijas patēriņu savā skolā un mainīt savu, skolotāju un vecāku resursu lietošanas paradumus, lai ilgtermiņā mazinātu sabiedrības klimata pēdas nospiedumu.

Konkursa mērķis ir veicināt 1.–12. klases skolēnu interesi par vides un klimata jautājumiem un uzlabot viņu izpratni par tiem, popularizēt videi draudzīgu dzīvesveidu un samazināt ēku enerģijas patēriņu. Piedaloties konkursā, skolēni pilnveidos nozīmīgas caurviju prasmes, piemēram, kritisko domāšanu, problēmu risināšanu, jaunradi, sadarbības prasmes, pašvadītu mācīšanos, atbildīgu un aktīvu pilsonisko līdzdalību. Tā būs arī iespēja paaugstināt skolēnu aktivitāti līdzdarboties skolas un ārpusskolas pasākumu plānošanā, organizēšanā un īstenošanā.
Rīgas enerģētikas aģentūra energodetektīva konsultācijas un metodisko atbalstu skolotājiem nodrošina ar starptautiska projekta “Ceļā uz enerģētikas pāreju un klimata neitralitāti Baltijas jūras reģiona pašvaldībās (CommitClimate)” atbalstu. Projekts tiek īstenots Eiropas Savienības Interreg Baltijas jūras reģiona (Interreg BSR) programmas 2021.-2027. gadam ietvaros. Vairāk par projektu: https://rea.riga.lv/projekti/commitclimate/



21. novembrī "Rīgas ūdens" telpās norisinājās otrā hakatona "BASD with GEN4 to NET0" nodarbība, kurā dalībnieki turpināja izstrādāt savas idejas un konsultējās ar nozares speciālistiem
Hakatona ietvaros rīkotajā seminārā studenti, jaunie pētnieki un inovāciju entuziasti iepazinās ar energoefektivitātes risinājumiem, kas, pēc sanākušo atzinuma, ievērojami atvieglos viņu nokļūšanu pie mērķa – izstrādāt ilgtspējīgus risinājumus, kas palīdzētu efektīvi izmantot notekūdeņu attīrīšanas procesos radīto siltumu. Vai Bioloģiskās attīrīšanas stacijā “Daugavgrīva” radīto atlikumsiltumu varētu integrēt pilsētas kopējā siltumapgādes sistēmā?
Hakatona ietvaros aicinām iepazīties ar Rīgas enerģētikas aģentūras projektu Enable DHC, kura rezultātā paredzēts izstrādāt investīciju plānu uzņēmuma dekarbonizācijas risinājumu ieviešanai.
- Hakatona ietvaros aicinām iepazīties ar Rīgas enerģētikas aģentūras projektu Enable DHC, kura rezultātā paredzēts izstrādāt investīciju plānu siltumapgādes uzņēmuma AS “Rīgas Siltums” dekarbonizācijas risinājumu ieviešanai.
👉Enable DHC projekta apraksts pieejams šeit
Šajā tikšanās reizē «Rīgas enerģētikas aģentūras» energoefektivitātes plānošanas vecākā eksperte Jeļena Ziemele iepazīstināja ar paveikto projekta «Enable DHC» ietvaros. Jeļena arī sniedza ieskatu hakatona dalībniekiem par klimatneitralitāti un Rīgas pilsētas klimata līguma izstrādi.
Tam sekoja arī prezentācijas no citām iesaistītajām pusēm –
- «Rīgas Siltums» Energoefektivitātes projektu vadītāja Madara Rieksta informēja par Rīgas valstspilsētas Klimata pilsētas līgumu un ceturtās paaudzes siltumtīklu attīstības mērķiem Rīgā.
- “RTU Mašīnbūves un biomedicīnas inženierijas institūta” profesors Dmitrijs Rusovs hakatona dalībniekiem piedāvāja ieskatu ilgtspējīgu un videi draudzīgu siltumsūkņu aukstuma aģentu pasaulē.
- Uzņēmuma “Viessmann” pārstāvis Ivars Bībers iepazīstināja hakatona dalībniekus ar siltumsūkņu veidiem un īpašībām.
- Andis Kārkliņš no “Latvijas Biogāzes asociācijas” un RTU vadošā pētniece Jeļena Tihana, sniedza vērtīgus padomus, atbalstot komandas ideju izstrādē.

