Rīgas enerģētikas aģentūra iepazīstina cēsiniekus ar iedzīvotāju iesaistes pieredzi

2025. gada 26. martā Cēsīs norisinājās seminārs “Energokopienas – ceļš uz energoneatkarību”, kas pulcēja plašu dalībnieku loku – namu apsaimniekotājus, uzņēmumu pārstāvjus, ekspertus enerģētikas politikas un klimata jomā, kā arī Cēsu novada iedzīvotājus. Semināra mērķis bija ne tikai sniegt ieskatu energokopienu nozīmē un attīstības iespējās, bet arī rosināt diskusiju par labākajiem risinājumiem ilgtspējīgas enerģijas izmantošanai.

Inga Pelša, Rīgas enerģētiskas aģentūras starptautisko projektu koordinatore, seminārā dalījās ar Rīgas pieredzi sabiedrības iesaistē enerģētikas un klimata pielāgošanās jomā. Rīgas enerģētikas aģentūras iniciatīvas, lai skaidrotu un mudinātu iedzīvotājus iesaistīties ēku atjaunošanas un energoefektivitātes pasākumos, kā arī aprites ekonomikas principu ieviešanā cēsinieki atzina par iedvesmojošām un vērtīgām pilsoniskās līdzdalības iesaistē, palīdzot kopienām izvērtēt savu enerģētisko potenciālu.

Līva Šnitko, Klimata un enerģētikas ministrijas Enerģijas tirgus departamenta direktora vietniece, semināra dalībniekus iepazīstināja ar energokopienu potenciālu Latvijā un iepazīstināja ar jauno energokopienu regulējumu un iespējām, proti, kā energokopienas var kalpot kā efektīvs instruments, lai samazinātu iedzīvotāju energoresursu patēriņu un sekmētu ilgtspējīgu enerģijas avotu ieviešanu.

Inta Ādamsone, Cēsu novada pašvaldības Vides un Klimata neitralitātes nodaļas vadītāja sniedza vērtīgu ieskatu par šobrīd aktuāliem ilgtspējīgiem projektiem Cēsu novadā.

Seminārā tika prezentēts CommitClimate projekta gaitā izstrādātais pašvaldību CO₂ modelis, kas demonstrē, kā, modelējot dažādus scenārijus, iespējams plānot rīcības klimatneitralitātei. Tāpat klātesošie izmēģināja projektā izstrādāto mājsaimniecību CO₂ pēdas kalkulatoru, kas daudz tiešāk un precīzāk iezīmē ikviena ietekmi uz klimatneitralitātes mērķu sasniegšanu.

Seminārs tika organizēts Eiropas Savienības Interreg Baltijas jūras reģiona (Interreg BSR) programmas 2021.-2027. gadam projekta “Ceļā uz enerģētikas pāreju un klimata neitralitāti Baltijas jūras reģiona pašvaldībās (CommitClimate)” ietvaros. Vairāk par projektu var uzzināt šeit.

Piesakies konsultācijai par

siltumapgādi, mājas energoefektivitāti, saules paneļu uzstādīšanu, mājas biedrību izveidošanu.

Lasīt vairāk