Laipni aicināti jaunajā REA mājaslapā!

Projekta mērķis

Nodrošināt perfluoralkilķīmisko vielu jeb perfluoralkilu un polifluoralkilu grupas vielu (PFAS) klātesamības risku analīzi pilsētvidē un izveidot agrīnās, ātrās reaģēšanas PFAS monitoringa sistēmu Rīgas pilsētas pašvaldībā, īstenojot pilotprojektu sadzīves notekūdeņu attīrīšanai no PFAS grupas vielām Daugavgrīvas NAĪ stacijā. 

Projekta ietvaros tiks izstrādāta metodoloģija PFAS grupas piesārņojuma monitoringam, sagatavots PFAS risku izvērtējuma plāns ūdens videi Rīgā un izveidots PFAS piesārņojumu un risku reģistrs. Tiks organizētas apmācības pilsētu ūdenssaimniecību uzņēmumiem un pakalpojumu sniedzējiem, kā arī veikta energoefektīvas iekārtas testēšana ūdens attīrīšanai no PFAS notekūdens attīrīšanas stacijā “Daugavgrīva”.

Par Projekta partneru – Baltijas jūras reģiona pilsētu, ūdens saimniecības uzņēmumu un zinātnisko institūciju pārstāvju tikšanos Rīgā 25.-26.05.2023.:
https://rea.riga.lv/lv/jaunumi/zinas/baltijas-juras-regiona-pilsetu-udens-saimniecibas-parstavju-tiksanas-riga 

Projekta apraksts

Projekts tiek īstenots Eiropas Savienības Interreg Baltijas jūras reģiona (Interreg BSR) programmas 2021.-2027. gadam ietvaros.

Projekta buklets

PFAS ir mākslīgu, cilvēka ražotu ķīmisko vielu grupa, kas tiek plaši izmantota patēriņa un rūpniecības produktos, piemēram, uguns noturīgos materiālos, pārtikas iepakojumos, kosmētiskajos un mazgāšanas līdzekļos, un ir ārkārtīgi noturīgas. Laika gaitā uzkrājoties cilvēkos un vidē, tai skaitā ūdens vidē, tās var izraisīt veselības problēmas. Tādēļ aktualizētā ES direktīva paredz augstākas prasības notekūdeņu veselības parametru uzraudzībai un ūdens kvalitātes mērāmo parametru saraksta papildināšanu, tostarp ar PFAS. Tāpat Eiropas Komisijā tiek pārskatīti noteikumi attiecībā uz pilsētu notekūdeņu nozari, paredzot tās energoneitrālu un uz klimatneitralitāti vērstu darbību, samazinot enerģijas patēriņu, izmantojot notekūdeņu attīrīšanas iekārtu virsmas saules/vēja enerģijas ražošanai, veicinot ūdens atkārtotu izmantošanu un izmantojot dūņas biogāzes ražošanai, kas var aizstāt dabasgāzi. 

Projekta ideja ir vērsta uz jaunu zināšanu apguvi, jaunu tehnoloģiju potenciāla izpēti un inovatīvu risinājumu demonstrēšanu attiecībā uz noturīgām, un mobilām ķīmiskām vielām, tai skaitā, perfluoralkilu un polifluoralkilu grupas vielām (PFAS) un PFAS risku izvērtējuma plānu izstrādi. Sadarbībā ar universitātēm, materiālu un tehnoloģiju pētniecības centriem un starptautiskām inženieru kompānijām, kuras specializējušās jaunāko tehnoloģiju attīstīšanā un ražošanā ūdens un notekūdens attīrīšanas jomā, tiks meklēti inovatīvi un energoefektīvi tehnoloģiskie risinājumi PFAS identificēšanai, monitorēšanai un likvidēšanai.

interreg-baltic.eu/project/emperest

Projekta partneri

Tartu pilsētas pašvaldība (Igaunija) un Baltijas pilsētu apvienība (Union of Baltic Cities/UBC) – Projekta vadošais partneris, Gdaņskas pilsētas pašvaldība (Polija), Ščecinas pilsētas pašvaldība (Polija), Kauņas pilsēta (Lietuva), Tallinas pilsētas pašvaldība (Igaunija), Turku pilsētas pašvaldība (Somija), Vekšō pilsētas pašvaldība (Zviedrija), Grēvesmīhlenes pašvaldība (Vācija), kā arī Rīgas valstspilsētas pašvaldība.
Kā projekta asociētie partneri piesaistīti pašvaldību ūdenssaimniecības uzņēmumi, tai skaitā SIA “Rīgas Ūdens”, NVO u.c. .

Projekta finansējums

Rīgas pašvaldībai paredzētais projekta  budžets – 249 883 EUR, tai skaitā:
Eiropas Savienības fondu finansējums 80% apmērā – 199 906 EUR
Rīgas pašvaldības līdzfinansējums 20% apmērā – 49 977 EUR

Projekta ieviešanas termiņi

01.01.2023. – 31.12.2025.

Kontaktinformācija

Māra Reča
Projekta koordinatore
mara.reca@riga.lv

Rimi Rīgas maratons savu 2023. gada oglekļa pēdu Rīgā kompensējis trīskāršā apmēr

Rimi Rīgas maratons savu 2023. gada CO2e emisiju jeb oglekļa pēdas nospiedumu kompensējis trīskārtīgi, “atdodot atpakaļ” Rīgai jeb investējot virknē ilgtspēju veicinošu projektu savā norises vietā – Rīgas pilsētā. Rimi Rīgas maratons ir pirmais lielais masu pasākums Baltijas valstīs, kas ne tikai aprēķinājis pasākuma radīto oglekļa pēdu, mudinot skrējēju komūnu iesaistīties dažādās ilgtspējas aktivitātēs, bet arī trīskāršā apjomā to kompensējis, gan iestādot priežu mežu pie Bābelīša ezera, gan energoefektīvi apgaismojot 23 gājēju pārejas Rīgā.

Pateicoties Rimi Rīgas maratona ilgtspējas partnerim Neste Latvija, maratons ir pirmais un vienīgais sporta un masu pasākums Baltijas valstīs, kas savu oglekļa pēdu (206 324 kg CO2e) kompensējis pat trīskārši, ieguldot ilgtspējas projektos savā norises vietā – Latvijas galvaspilsētā Rīgā. Jau 2023. gada pavasarī sadarbībā ar SIA “Rīgas meži” iestādītais priežu mežs pie Bābelīša ezera maratona pēdu kompensēja divkārši, savukārt, ar “Vizulo Solutions” atbalstu Rīgas pilsētai dāvinātie 49 LED gaismekļi 23 jau labiekārtotās gājēju pārejās, novērsa vēl aptuveni 98 tonnu CO2e emisiju nokļūšanu atmosfērā, kā arī samazinās izmaksas par elektroenerģijas patēriņu nākotnē. Šis ir veiksmīgs turpinājums Rimi Rīgas maratona 2022. gada pēdas kompensācijai, kurā maratons, kompensējot savu oglekļa pēdu, dāvināja Rīgai tādu pašu gaismekļu daudzumu, izgaismojot 22 gājēju pārejas.

Aigars Nords, Rimi Rīgas maratona organizatoru komandas vadītājs: “Ar LED gaismekļu dāvinājumu Rīgas pilsētai noslēdzam 2023. gada Rimi Rīgas maratona CO2e emisiju jeb oglekļa pēdas nospiedumu kompensēšanu un ļoti ceram, ka mūsu iniciatīva būs labs mudinājums ne tikai sporta un pasākumu organizatoriem, bet arī citiem Rīgas uzņēmējiem savas oglekļa “pēdas” kompensēt galvaspilsētā. Arī šogad turpināsim iedvesmot skrējēju komūnu ilgtspējīgam dzīvesveidam, paplašinot “Run for future by Neste” programmu un ieviešot virkni jauninājumu, kas mūs, Baltijas vērienīgāko tautas sporta pasākumu, padarītu vēl zaļāku un iekļaujošāku.”

Kopumā 49 nātrija gaismekļu aizstāšana ar LED gaismekļiem norisinājās uz 23 gājēju pārejām: Gaujas, Tvaika, Mēness, Rūpniecības, Klijānu, Ieriķu, Vīlipa, Melnsila, Lidoņu ielā un Kurzemes prospektā, kā arī vairākām gājēju pārejām Ezermalas, Upes, Daugavgrīvas ielā un Duntes ielā. Ietaupījums gada laikā, ko sniegs šie gaismekļi, ir 34,300 MWh, bet visā to darbības ciklā aptuvenais ietaupījums ir 857,5 MWh.

Maratona ilgtspējas programmas “Run for Future by Neste”, kuras ietvaros tapis Rimi Rīgas maratona CO2e emisiju jeb oglekļa pēdas nospieduma aprēķins, mērķis ir pēc iespējas mazināt Baltijas lielākā tautas sporta notikuma ietekmi uz vidi, ilgtspējīgam dzīvesveidam mudinot pievērsties gan skrējēju komūnu un sabiedrību, gan pasākumu nozares (un ne tikai) uzņēmumus un organizācijas.

“Ilgtspējīgi un pārdomāti risinājumi, kas sniegs arī praktisku ieguvumu sabiedrībai ilgtermiņā ir vienīgais veids, kā varam patiesi rūpēties par mūsu vides ilgmūžību. Jaunie LED gaismekļi būs ne vien energoefektīvs ieguldījums pilsētas infrastruktūrā, bet arī atbildīgs risinājums gājēju un ceļu satiksmes dalībnieku drošībai,” papildina Armands Beiziķis, SIA Neste Latvija valdes priekšsēdētājs.

Rimi Rīgas maratona Ilgtspējas audits programmas “Run for Future by Neste” ietvaros jau otro gadu pēc kārtas tika veikts sadarbībā ar Latvijas Universitātes pētnieku un vides ekspertu Jāni Brizgu, izmantojot organizatoriem pieejamos datus, aptaujājot sadarbības partnerus un Rimi Rīgas maratona dalībniekus.

Sīkāk par Rimi Rīgas maratona ilgtspējas auditu un programmu Run for Future by Neste lasiet Rimi Rīgas maratona mājas lapā.

Papildu informācija: Inese Ķīkule, tel: 2966 6110, inese.kikule@necom.lv, www.rimirigamarathon.com

Par Rimi Rīgas maratonu:

Maratons Rīgā notiek kopš 1991. gada. 34. Rimi Rīgas maratons norisināsies 2024. gada 18.-19. maijā. 2023. gadā Rimi Rīgas maratons pulcēja vairāk nekā 23 500 reģistrēto dalībnieku. 2023. gada oktobrī Rimi Rīgas maratona organizatoru komanda kopā ar Latvijas un Pasaules Vieglatlētikas savienību (World Athletics) Rīgā organizēja pirmo Pasaules čempionātu skriešanā pusmaratona, 5 km un jūdzes distancēs, kura laikā tika uzstādīti trīs pasaules rekordi. Tas bija nozīmīgākais tautas sporta un vieglatlētikas pasākums Baltijas valstu vēsturē, kas pulcēja pasaules labākos elites skrējējus un amatierskrējējus no 105 pasaules valstīm. Rimi Rīgas maratons sadarbībā ar Bērnu slimnīcas fondu, Rimi un Latvijas televīziju īsteno labdarības kampaņu “Labas gribas kilometri”, kurā, kopš tās aizsākuma 2020. gadā, jau kopumā saziedoti 60 000 eiro bērniem ar kustību traucējumiem. Rimi Rīgas maratons aizsācis Baltijā nozīmīgāko pasākumu ilgtspējas programmu “Run for Future by Neste”, kuras ietvaros ne tikai tiek aprēķināts un kompensēts pasākuma oglekļa pēdas nospiedums, bet arī visi dalībnieki aicināti rīkoties atbildīgi. Maratonu kopš 2007. gada sadarbībā ar Rīgas domi rīko aģentūra NECom. Galvenais partneris – Rimi, partneri – Neste, TC Spice, Elektrum, sponsori – DPD Latvija, Indexo, WESS Motors Toyota, Sportland, Nike, Latvijas Olimpiskā komiteja. Partneri  – Bērnu slimnīcas fonds, dabīgais minerālūdens Mangaļi, Garmin, Happy, Mēness aptieka, Science in Sport, Vizulo, Klotiņi & Serģis, LSFP, LVS, VSK Noskrien, Rīgas meži un citi. Mediju partneri – LTV, LSM.

ES pilsētu kalkulators - atbalsta rīks pašvaldībām ceļā uz klimatneitralitāti

EUCityCalc projekta ietvaros atklāta bezmaksas atvērtā koda tiešsaistes platforma, kas ļauj pašvaldībām un klimata plānošanas ekspertiem vizualizēt un simulēt zemu oglekļa emisiju scenārijus savām pilsētām.

Lai gan Eiropas Zaļā kursa un citu Eiropas Savienības klimata politikas instrumentu mērķis ir līdz 2050. gadam panākt, lai siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisijas Eiropas Savienībā būtu nulles līmenī, tikai dažas Eiropas pilsētas ir spējušas pārvērst šīs saistības precīzos un taustāmos pārejas plānos. Viens no iemesliem – pašvaldībām bieži trūkst tehnoloģiju un zināšanu, lai izstrādātu un izvērtētu šos plānus. Tāpēc ir svarīgi, lai pilsētu rīcībā būtu atbilstoši rīki, informācija un prasmes, kas ļautu tām sasniegt izvirzītos mērķus.

Runājot par EUCityCalc projektu, “Energy Cities” projektu vadītāja Benedikte Vēbere uzsver: “Mēs uzskatām, ka pilsētas ir pirmrindnieces ceļā uz klimata neitralitāti. Pilsētas ir mūsu projekta sirds, un tā mērķis ir iedvesmot pilsētas uz risinājumiem, kas nodrošina pārmaiņas un stiprina saiknes starp teritorijām, to iekšienē un ārpus tām.”

EUCityCalc projekts, ko finansē ES inovāciju un pētniecības programma “Apvārsnis 2020” (Horizon 2020), apvieno 10 pilsētas* dažādos pārejas posmos ceļā uz klimatneitralitāti, lai atbalstītu tās vietēja mēroga pārejas scenāriju un plānu izstrādāšanā. Šim nolūkam pilsētu pašvaldības ir ieguvušas jaunu rīku – ES pilsētu kalkulatoru (EU City Calculator).

Rīks izstrādāts, lai pilsētām un klimata plānošanas ekspertiem dotu iespēju izstrādāt zinātniski pamatotus un praktiski īstenojamus politikas scenārijus un pārejas virzienus, kas ne tikai atbilstu ES 2050. gada ES mērķiem, bet arī balstītos uz starpnozaru un teritoriālo pieeju dekarbonizācijai.

Tiešsaistes tīmekļa platforma ļauj vietējām pašvaldībām un citām ieinteresētajām pusēm integrēt savus Klimata un enerģētikas rīcības plānu datus, kā arī galvenās sociāli demogrāfiskās tendences. Modelis, kas ir ES pilsētu kalkulatora pamatā, papildina trūkstošos datus (enerģija, emisijas, aktivitātes), pateicoties apjomīgai datubāzei katras Eiropas valsts līmenī. Tīmekļa rīks sniedz amatpersonām būtisku ieskatu un prognozes par dažādu politisko izvēļu un ieguldījumu ietekmi un sekām.

ES pilsētu kalkulators sniedz pilsētām pārskatu par dažāda veida pasākumiem un to ietekmi uz emisiju samazināšanu un izmaksām. Pilsētas var izveidot savus klimata un enerģētikas scenārijus, novērtēt to ietekmi un salīdzināt ar saviem klimata un enerģētikas mērķiem. Tīmekļa rīks ir izstrādāts, lai Eiropas pilsētām atvieglotu lēmumu pieņemšanu un klimata un enerģētikas stratēģiju īstenošanu.

“Pilsēta var izmantot ES pilsētu kalkulatoru, lai modelētu dažādus pasākumus, tādus kā, piemēram, sabiedriskā transporta izmantošanu veicinoši atvieglojumi un zemas emisijas zonas. Šāda pieeja ļauj pilsētai efektīvi noteikt un novērtēt labākās emisiju samazināšanas stratēģijas pilsētvidē”, uzsver Vincents Mattons, “Climact” enerģētikas un klimata pārmaiņu konsultants.

Sākot ar 2024. gada 26. februāri, pilsētām būs iespēja reģistrēties EUCityCalc projekta mācību programmā, lai uzzinātu, kā vākt datus un izmantot rīku, kā organizēt un vadīt koprades seminārus, iesaistot dažādas ieinteresētās personas, kā arī izprast vietējo pašvaldību lomu valsts politikas veidošanā.

Iepazīties ar rīku un reģistrēt savu dalību apmācībām par rīka izmantošanu var šeit.

Lai uzzinātu vairāk par ES pilsētu kalkulatoru un tā izmantošanas iespējām un apmācībām, sazinieties ar mums:

Māra Reča
RVPA “Rīgas enerģētikas aģentūra”
e-pasts: mara.reca@riga.lv
+371 28322400

EUCityCalc projekts ar ES programmas “Apvārsnis 2020” finansējumu tiek īstenots 10 pilot-pilsētās: Rīgā, Dižonas metropolē (Francija), Mantujā (Itālija), Ždarā (Čehija), Palmelā, Sesimbrā un Setubalā (Portugāle), Koprivnicā, Varaždinā un Viroviticā (Horvātija).

Projekta partneri:

Piedalies “Riga EcoHack: Igniting Circular Sustainability” hakatonā un iegūsti 10 000 eiro savas idejas attīstībai

“Riga EcoHack: Igniting Circular Sustainability” ir pilsētvides hakatons, kas jau trešo gadu aicina paskatīties uz savu pilsētu no cita skatu punkta un piedalīties tās nākotnes veidošanā. Šī gada izaicinājums hakatonā sadarbībā ar Rīgas pašvaldību notiks no 10. līdz 12. novembrim un tā dalībniekiem būs iespēja iegūt 10 000 eiro naudas balvu savas idejas attīstīšanai.

Projekta mērķis ir apvienot iedzīvotāju un studentu redzējumu, lai piedalītos biznesa ideju un risinājumu izstrādē, kas pozitīvi ietekmētu resursu izmantošanu un atkritumu apsaimniekošanu Rīgā. Reģistrēties hakatonam var individuāli vai kā komanda (4 līdz 5 dalībnieki). “Riga EcoHack: Igniting Circular Sustainability” ietvaros dalībnieki nedēļas nogalē strādās pie Rīgas pašvaldības  un DINEX piedāvātajiem izaicinājumiem profesionālu treneru no “Kimitisik” komandas vadībā. Komandas atbalstīs mentori no Rīgas pašvaldības aģentūras “Rīgas enerģētikas aģentūra” un citi.

Dalība izaicinājumā ir bezmaksas, hakatons notiks Latvijas Universitātes (LU) Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātē, Aspazijas bulvārī 5, Rīgā.

Reģistrācija ir atvērta līdz 30. oktobrim, aizpildot pieteikšanās anketu. Vietu skaits ir ierobežots, priekšroka tiks dota tiem, kas piereģistrēsies pirmie. Hakatona darba valoda būs angļu valoda.

Lai vairāk uzzinātu par hakatonu un iegūtu priekšrocības, interesenti ir aicināti pievienoties darbīcai “Hackathon hacks: veiksmes stratēģijas un labākās prakses” 25. oktobrī plkst. 18.30 tiešsaistē, iepriekš reģistrējoties.

Hakatons sāksies 10. novembra pēcpusdienā un noslēgsies 12. novembra pēcpusdienā. Pasākuma laikā visiem dalībniekiem tiks nodrošināti ēdināšana.

Hakatonu vadīs pieredzējusi uzņēmējdarbības izglītības profesionāļu komanda no izglītības tehnoloģiju uzņēmuma “Kimitisik”, kuras dalībnieki ir no Nīderlandes, Ungārijas un Itālijas.

Hakatona noslēgumā komandas prezentēs savas idejas žūrijas locekļiem. Labākā komanda varēs turpināt darbu pie savas idejas, izmantojot 10 000 eiro grantu, kura mērķis ir atbalstīt viņu risinājumu izstrādi, prototipu izstrādi un testēšanu.

Vairāk informācijas: https://www.rigahackathon.com/

“Riga EcoHack: Igniting Circular Sustainability” organizē LU Biznesa, vadības un ekonomikas fakultāte, LU Biznesa inkubators, Rīgas pašvaldība, “Kimitisik” un EIT Urban Mobility.

Ja jums ir kādi jautājumi, lūdzam rakstīt uz e-pasta adresi: biznesainkubators@gmail.com

Uz tikšanos “Riga EcoHack: Igniting Circular Sustainability” pilsētvides hakatonā!

Autors: Latvijas Universitāte

Rīga ceļā uz klimatneitralitāti – aicina iesaistīties

Rīga ir viena no 100 Eiropas Savienības pilsētu misijas “100 klimatneitrālas un viedas pilsētas” dalībniecēm. Latvijas galvaspilsēta klimatneitralitāti nevar sasniegt bez ieinteresēto pušu līdzdalības, tādēļ Rīgas pašvaldība aicina ikvienu uzņēmēju, ražotāju, pakalpojumu sniedzēju, sabiedrisko un nevalstisko organizāciju pārstāvjus un citus interesentus pievienoties pilsētai ceļā uz izvirzīto klimata mērķu sasniegšanu un klimata aktivitāšu pārskatīšanu.

Rīgas pašvaldība izstrādā stratēģisku redzējumu klimatneitralitātes sasniegšanai līdz 2030. gadam, kā arī sākusi klimata aktivitāšu pārskatīšanu vairākās nozarēs: enerģētika, ēku atjaunošana, atkritumu apsaimniekošana, transports u.c. Šajā procesā Rīga aicina iesaistīties nevalstiskās, pētniecības organizācijas, valsts, reģionālās pārvaldes iestādes un privāto sektoru.

Iesaiste klimata aktivitāšu plānošanā un ieviešanā ieinteresētajām pusēm sniegs iespējas izmantot Rīgai pieejamos atbalsta rīkus izvirzīto klimata mērķu sasniegšanai; veidot jaunus sadarbības tīklus un atrast sadarbības partnerus uz klimatneitralitāti vērstu aktivitāšu īstenošanai; inovāciju apguves un zināšanu pārnesi uzņēmējiem, jo īpaši jaunuzņēmējiem, sadarbojoties gan ar Rīgas augstskolām un pētniecības institūtiem, gan starptautiskām pētniecības un inovāciju institūcijām; nevalstiskā sektora pārstāvjiem piedāvās veidot platformu energoefektivitātes un klimatneitralitātes jautājumos izglītotas vietējās kopienas veidošanai u.c.

Lūdzam ieinteresētību apliecināt līdz 17. augustam, aizpildot anketu “100 klimatneitrālas un viedas pilsētas“ līdzdalības platformā iesaisties.riga.lv.

Augustā un septembrī plānota ieinteresēto pušu praktiska iesaiste diskusijās un darba grupās, vienojoties par kopīgiem un individuāliem klimatneitralitātes mērķiem un aktivitātēm. 

Plānot aktivitātes un pieņemt datos balstītus lēmumus palīdzēs projekta ATELIER (informācija rea.riga.lv lapā) gaitā izstrādātie modeļi Rīgai un projektā EUCITYCALC (informācija rea.riga.lv lapā) izstrādātais modelēšanas rīks aktivitāšu plānošanai un to ietekmes izvērtēšanai.

Papildus informācija: Rīgas pašvaldība 2020. gadā pievienojās Eiropas “Pilsētu mēru pakta” iniciatīvai, kurā līdz šim ir apvienojušās vairāk nekā 10 000 Eiropas pašvaldību. (“Pilsētas mēru pakts” darbību sāka 2008. gadā.) Pakts paredz, ka pašvaldības uzņemas saistības ne tikai sasniegt nozīmīgus CO2 emisiju samazinājuma mērķus līdz 2030. gadam, bet arī panākt klimatneitralitāti. 2021. gadā Rīgas pašvaldībā izstrādāts “Rīgas pilsētas ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāns līdz 2030. gadam”.

Informāciju sagatavoja Solvita Brence-Kauste, Rīgas pašvaldības Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, tālr.: 29442982,
e-pasta adrese: solvita.brence@riga.lv

Iedvesmos skolotājus mācību procesā ieviest klimata aktivitātes

No nākamā mācību gada Rīgas skolās skolēniem būs iespēja iesaistīties dažādās klimata aktivitātēs, gūstot un nostiprinot zināšanas par ilgtspējīgu un atbildīgu rīcību, kas samazinās sabiedrības klimata pēdas nospiedumu. Lai iedvesmotu skolotājus ieviest šādas aktivitātes, Rīgas pašvaldība sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti (RTU) 19. aprīlī plkst. 9.00–17.00 organizē ieskaņas pasākumu – “Klimata dienu skolotājiem”.

“21. gadsimta izglītība paredz visu iesaisti un atbildību cīņā pret klimata pārmaiņām. Priecājos, ka mūsu Rīgas skolotāji iet līdzi laikam un gūst aizvien jaunas zināšanas dažādās klimata aktivitātēs, ko nodot mūsu jauniešiem. Laba ikdienas mācīšanās vairs nenotiek tikai klausoties lektoru vai skolotāju auditorijā. Rīgas un RTU sadarbības piemērs parāda, ka mācīšanās notiek radoši, daudzveidīgi un iesaistoši,” stāsta Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Laima Geikina.

“Klimata dienā” piedalīsies skolotāji, kurus interesē vides izglītības veicināšana dažādās klašu grupās. Visas dienas garumā viņi piedalīsies RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta organizētās aktivitātēs un praktiskās darbnīcās, tostarp lomu spēlē “Bioekonomikas izaicinājumi”, lai rastu un attīstītu risinājumus klimata izglītības popularizēšanai.

Skolotāji iepazīsies arī ar ambiciozajiem Rīgas mērķiem sasniegt klimatneitralitāti, uzklausīs zinātnieku, uzņēmumu un organizāciju pieredzes stāstus. Skolotājus iedvesmos RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes dekāns profesors Māris Turks, RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta direktore profesore Dagnija Blumberga, Rīgas enerģētikas aģentūras direktors Jānis Ikaunieks un Latvijas energoresursu tirdzniecības uzņēmuma “Virši” ilgtspējas projektu vadītājs Anrijs Tukulis.

Iegūtās zināšanas un “Klimata dienā” attīstītās idejas skolotāji pēcāk integrēs mācību saturā, piedāvājot skolēniem dažādas, tostarp praktiskas aktivitātes, veicinot videi un klimatam draudzīgu ikdienas paradumu veidošanos. Projekts ilgs visu mācību gadu un noslēgsies ar “Rīgas klimata festivālu”. Tajā visiem interesentiem būs iespēja iepazīt Rīgas klimatneitrālākās skolas un to pieredzi.

“Klimata diena skolotājiem” notiks RTU Zinātniskajā bibliotēkā, Paula Valdena ielā 5.

Rīgas pilsētas mērķis ir sasniegt klimatneitralitāti līdz 2030. gadam, kas ietver energoefektivitātes, tīras mobilitātes, videi draudzīgas pilsētplānošanas u.c. citas iniciatīvas. Lai sasniegtu mērķus, Rīgas pašvaldība apzinās sabiedrības un īpaši jaunās paaudzes savlaicīgu iesaisti klimata izaicinājumu apzināšanā.

RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūts nodrošina vides inženierijas studijas bakalaura, maģistra un doktora līmenī, kā arī tālākizglītību, īsteno vietēja un starptautiska mēroga pētījumus zaļās enerģijas, energoefektivitātes, biotehonomikas jomā, attīsta tautsaimniecību veicinošas vides un klimata tehnoloģijas, kā arī ilgtspējīgus augstas pievienotās vērtības produktus.

Informāciju sagatavoja: Sindija Grāvere, Rīgas pašvaldības Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, e-pasts: sindija.gravere@riga.lv.

Rīgas pašvaldība projektā “NetZero Pilot Cities” veicinās CO2 emisiju samazināšanu pilsētā

No 1. maija Rīgas pašvaldība kopā ar vairākām citām Eiropas pilsētām piedalīsies “NetZero Pilot Cities” projektā ar mērķi veicināt CO2 emisiju samazināšanu pilsētā, izmantojot dažādus inovatīvus risinājumus un procesus. 

Pilsētām ir būtiska loma Eiropas zaļā kursa mērķa sasniegšanā, lai līdz 2030. gadam samazinātu emisijas par 55 % un līdz 2050. gadam sasniegtu klimata neitralitāti. Eiropas Savienības (ES) Klimata misijas mērķis ir palīdzēt 100 pilsētām, tostarp Rīgai, kļūt klimatneitrālām un viedām jau līdz 2030. gadam, nodrošinot, ka šīs pilsētas darbojas kā eksperimentu un inovāciju centri, un kalpo kā paraugs visām pārējām ES pilsētām.

Lai šo ambīciju sasniegtu, ir nepieciešamas pamatīgas un sistēmiskas pārmaiņas dažādos sektoros un jomās. Liels izaicinājums ir iedzīvotāju iesaiste un līdzdalība dažādos politiskos un pašvaldības virzītos procesos. Piemēram, privātais transports ir avots 43% no pilsētas kopējām CO2 emisijām. Nepieciešams ne tikai uzlabot infrastruktūru, bet mainīt arī iedzīvotāju paradumus, t.i. privātā transporta vietā izmantot videi draudzīgākus pārvietošanās veidus.

Projekta gaitā ir izvirzīti sekojoši darbības virzieni: veicināt iedzīvotāju līdzdalību pilsētas stratēģisko dokumentu izstrādē un īstenošanā; novērtēt stratēģisko dokumentu atbilstību sabiedrības un vides vajadzībām; inovatīvu rīku un procesu testēšana pilsētas centrā ar mērķi samazināt gaisa piesārņojumu; pašvaldības darbinieku un iesaistīto pušu kompetenču stiprināšana. 

“NetZero” programmā piedalās un finansējumu saņēmušas tādas pilsētas kā Amsterdama, Kopenhāgena, Brisele, Berlīne un citas. Projekta kopējās izmaksas ir 557 414 eiro, ko pilnībā sedz ES fondu finansējums no programmas “Apvārsnis”.

Projektu realizē Rīgas enerģētikas aģentūra kopā ar Rīgas pašvaldības Pilsētas attīstības departamenta Stratēģiskās vadības pārvaldi, Viedpilsētas attīstības nodaļu un NVO “Zaļā brīvība”.

Informāciju sagatavoja: Ineta Miglāne, Rīgas pašvaldības Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, e-pasts: ineta.miglane@riga.lv.

Noslēgusies Rīgas pilsētas ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāna publiskā apspriešana

2022. gada janvāra beigās noslēdzās Rīgas enerģētikas aģentūras (REA) sagatavotā Rīgas pilsētas ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāna līdz 2030. gadam (REK2030) publiskā apspriešana.

Tās laikā tika saņemti 162 ieteikumi par REK2030 īstenošanu no salīdzinoši plašas mērķauditorijas (privātpersonas, uzņēmēji, valsts pārvaldes iestādes), kas ir vērtējama kā augsta iesaiste līdzīgu dokumentu izstrādē.

Iesaistīties REK2030 pilnveidošanā no pagājušā gada 6. decembra līdz šā gada 20. janvārim varēja jebkurš Rīgas iedzīvotājs sev ērtā veidā, izmantojot plašu komunikācijas kanālu iesaisti, piemēram, aizpildot REK2030 pilnveides anketu tiešsaistē, piedaloties sabiedriskās apspriedes sanāksmē, kas tika organizēta tiešsaistes režīmā MS Teams un tika translēta REA sociālā medija Facebook profilā, iepazīstoties ar apspriešanas aicinājumu Rīgas domes tīmekļa vietnē, kā arī nosūtot argumentētus ieteikumus uz REA elektroniskā pasta adresi.

Atbilstoši publiskās apspriešanas laikā saņemtajiem ieteikumiem un komentāriem, REK2030 ir papildināts un tiek virzīts izskatīšanai Rīgas domes Mājokļu un vides komitejā, bet jau martā – Rīgas domes sēdē. Pēc apstiprināšanas REK2030 aktuālā redakcija tiks publicēta REA tīmekļa vietnē.

REA atgādina, ka REK2030 izstrādi SIA EKODOMA uzsāka 2021. gada jūlijā. Tā izstrādē tika iesaistīti vairāk nekā 280 dažādu jomu speciālisti – eksperti no Rīgas pašvaldības, Rīgas domes deputāti, pārstāvji no valsts publiskajām iestādēm, no vadošajiem enerģijas ražošanas uzņēmumiem, u. c.

REK2030 izstrādes darba grupas tika organizētas divos ciklos, atbilstoši tēmām – ar laika grafiku un notikumiem var iepazīties attēlā zemāk.

REK2030 ir galvenais pašvaldības enerģētikas un klimata pielāgošanās nozares stratēģiskās plānošanas dokuments, kas turpmāk kalpos kā ceļa karte pilsētai, virzoties pretī izvirzītajam mērķim – būt starp pirmajām 100 klimatneitrālajām pilsētām Eiropā. REK2030 izstrāde ir tikai pirmais solis, lai sasniegtu Rīgas valstspilsētas pašvaldības noteiktos mērķus un panāktu būtiskus uzlabojumus gaisa piesārņojuma, pilsētvides kvalitātes, dabas vērtību ilgtspējas un klimatneitralitātes jomās.

Prioritārie virzieni klimatneitrālas un klimatnoturīgas Rīgas vīzijas sasniegšanā:

  • Enerģētika – samazināt enerģijas patēriņu pilsētā līdz minimāli nepieciešamajam;
  • CO2 emisijas – sasniegt maksimālu atjaunojamo energoresursu īpatsvaru pašvaldības infrastruktūrā;
  • Enerģētiskā nabadzība – nodrošināt, ka mājsaimniecības var atļauties nepieciešamos energoresursus komfortablai dzīvei;
  • Pielāgošanās klimata pārmaiņām – klimatnoturīga Rīga.

Klimatneitrāla Rīga būs rīdziniekiem draudzīgāka Rīga!

Piesakies konsultācijai par

siltumapgādi, mājas energoefektivitāti, saules paneļu uzstādīšanu, mājas biedrību izveidošanu.

Lasīt vairāk