Rīgas enerģētikas aģentūra iepazīstina cēsiniekus ar iedzīvotāju iesaistes pieredzi

2025. gada 26. martā Cēsīs norisinājās seminārs “Energokopienas – ceļš uz energoneatkarību”, kas pulcēja plašu dalībnieku loku – namu apsaimniekotājus, uzņēmumu pārstāvjus, ekspertus enerģētikas politikas un klimata jomā, kā arī Cēsu novada iedzīvotājus. Semināra mērķis bija ne tikai sniegt ieskatu energokopienu nozīmē un attīstības iespējās, bet arī rosināt diskusiju par labākajiem risinājumiem ilgtspējīgas enerģijas izmantošanai.
Inga Pelša, Rīgas enerģētiskas aģentūras starptautisko projektu koordinatore, seminārā dalījās ar Rīgas pieredzi sabiedrības iesaistē enerģētikas un klimata pielāgošanās jomā. Rīgas enerģētikas aģentūras iniciatīvas, lai skaidrotu un mudinātu iedzīvotājus iesaistīties ēku atjaunošanas un energoefektivitātes pasākumos, kā arī aprites ekonomikas principu ieviešanā cēsinieki atzina par iedvesmojošām un vērtīgām pilsoniskās līdzdalības iesaistē, palīdzot kopienām izvērtēt savu enerģētisko potenciālu.

Līva Šnitko, Klimata un enerģētikas ministrijas Enerģijas tirgus departamenta direktora vietniece, semināra dalībniekus iepazīstināja ar energokopienu potenciālu Latvijā un iepazīstināja ar jauno energokopienu regulējumu un iespējām, proti, kā energokopienas var kalpot kā efektīvs instruments, lai samazinātu iedzīvotāju energoresursu patēriņu un sekmētu ilgtspējīgu enerģijas avotu ieviešanu.
Inta Ādamsone, Cēsu novada pašvaldības Vides un Klimata neitralitātes nodaļas vadītāja sniedza vērtīgu ieskatu par šobrīd aktuāliem ilgtspējīgiem projektiem Cēsu novadā.
Seminārā tika prezentēts CommitClimate projekta gaitā izstrādātais pašvaldību CO₂ modelis, kas demonstrē, kā, modelējot dažādus scenārijus, iespējams plānot rīcības klimatneitralitātei. Tāpat klātesošie izmēģināja projektā izstrādāto mājsaimniecību CO₂ pēdas kalkulatoru, kas daudz tiešāk un precīzāk iezīmē ikviena ietekmi uz klimatneitralitātes mērķu sasniegšanu.
Seminārs tika organizēts Eiropas Savienības Interreg Baltijas jūras reģiona (Interreg BSR) programmas 2021.-2027. gadam projekta “Ceļā uz enerģētikas pāreju un klimata neitralitāti Baltijas jūras reģiona pašvaldībās (CommitClimate)” ietvaros. Vairāk par projektu var uzzināt šeit.
Rīgā prezentēts pilsētas ilgtspējas portrets, balstīts uz "Virtuļa ekonomikas" principiem

Rīgā, koplietošanas telpā “Sadarbnīca”, norisinājās Rīgas pilsētas ilgtspējas portreta prezentācija, kuru organizēja Rīgas enerģētikas aģentūra un biedrība “Zaļā brīvība” Eiropas misijas “100 klimatneitrālas un viedas pilsētas līdz 2030.gadam” ietvaros. Portrets ir veidots, izmantojot “Virtuļa ekonomikas” pieeju, un tas ataino Rīgas ietekmi dažādās jomās – sākot ar gaisa piesārņojumu un plūdu riskiem, līdz pat izglītības kvalitātei un vienlīdzībai.
- “Virtuļa ekonomika” ir mūsdienīga pieeja novecojušam ekonomikas modelim, kas iekļauj gan sociālos, gan vides jautājumus, aktualizējot pilsētas ietekmi gan lokālā, gan globālā mērogā. Šis ir pirmais šāda veida pārskats Rīgai, tāpēc tas varēs būt kā instruments, lai izvērtētu Rīgas pašreizējo situāciju, kā arī nākotnes perspektīvas.
- “Rīgas ilgtspējas portrets, balstīts uz “Virtuļa ekonomikas” principiem, ir nozīmīgs solis mūsu pilsētas ceļā uz ilgtspējīgu nākotni. Šis projekts ne tikai veicina ļauj paskatīties uz pilsētas ilgtspējas jautājumiem no citas prizmas, bet arī nodrošina iedzīvotāju aktīvu līdzdalību, padarot Rīgu par videi draudzīgu un sabiedrības vajadzībām atbilstošu pilsētu. Mēs esam lepni par sadarbību ar vides NVO un starptautiskajiem partneriem, lai kopīgi veidotu inovatīvus risinājumus un procesus, kas uzlabos mūsu pilsētas dzīves kvalitāti,” uzsver Alise Pizika, Rīgas izpilddirektora padomniece klimata un inovāciju jautājumos.
Projekta galvenais mērķis ir CO2 emisiju samazināšana Rīgas pilsētā, izmantojot inovatīvus risinājumus un procesus, kā arī īpaša uzmanība tiek pievērsta iedzīvotāju līdzdalībai, nodrošinot, ka pilsētas attīstība ir gan videi draudzīga, gan sabiedrības vajadzībām atbilstoša.


Atklāšanas pasākums un starptautisko ekspertu iesaiste
Seminārā starptautiski eksperti Amsterdamas lietišķo zinātņu universitātes Vilems van Vindens, konsultantu uzņēmuma “Regenalyze” Garance Breula un “Doughnut Economics Action Lab” pilsētu un reģionu jomas pārstāve Leonora Grčeva sniedza informāciju par “Virtuļa ekonomikas” pieeju, kā arī to, kāda ir pilsētu loma ilgtspējas veicināšanā.
Rīgas pilsētas portreta attīstība
Biedrības “Zaļā brīvība” pārstāve Liene Krauja iepazīstināja ar Rīgas pilsētas portreta izstrādes soļiem, metodoloģiju, kā arī kategorijām, kas tika iekļauti pārskatā un izveidotā pārskata rezultātiem.
- “Šāda metodoloģija Latvijā iepriekš nav izmantota, un mums ir unikāla iespēja ieraudzīt pilsētas vides kvalitāti, sociālos apstākļus un to, kā mūsu paradumi ietekmē ne tikai pašmājās, bet arī citviet pasaulē. “Virtuļa ekonomika” piedāvā plašāku skatījumu uz ekonomisko attīstību, neaprobežojoties tikai ar IKP un izaugsmi. Mēs kā vides NVO šī portreta izveidē pārstāvējām gan ekspertu, gan sabiedrības viedokli un palīdzam veicināt informācijas pieejamību sabiedrībai,” sacīja Liene Krauja, biedrības “Zaļā brīvība” eksperte.
Izveidotajā pārskatā var redzēt, ka mūsdienu pilsētas iedzīvotāju patēriņš nav ilgtspējīgs – tas veicina klimata pārmaiņas, dabas vērtību izzušanu un piesārņojumu, vienlaikus ietekmējot cilvēktiesības tālākās pasaules valstīs – samazinot piekļuvi izglītībai, veselības aprūpei, pārtikai un mājoklim. Tas notiek, piemēram, iegādājoties ”ātrās modes” apģērbus. Rīgas iedzīvotāji ikdienā izjūt problēmas, kas saistītas, piemēram, ar mājokļa pieejamību, veselības aprūpi, drošu mobilitāti (īpaši gājējiem un velosipēdistiem).
Tomēr aina nav tikai negatīva. Piemēram, gaisa kvalitāte lielākajā daļā pilsētas teritorijas ir droša, dzeramais ūdens ir augstas kvalitātes un viegli pieejams visiem, un iedzīvotājiem ir pietiekami daudz zaļo zonu atpūtai un labsajūtai. Turklāt Rīgā ir brīvi pieejams internets, augsta sanitārija, kā arī plašas iespējas iesaistīties kultūras dzīvē – šīs ir jomas, kur tiek ievērotas vides un sociālās vajadzības.
- “Pārskata veidošanas laikā tika iesaistīti arī Rīgas iedzīvotāji, kuri klātienes pasākumā izteica savu viedokli par Rīgu un situāciju “Virtuļa ekonomikas” modelī aktualizētajās jomās, kā arī to, kas pilsētā dzīvojošos satrauc, prioritātēm un kā kopumā raksturotu savu Rīgu, kas ir pilsēta, kur vēlētos turpināt dzīvot nākotnē,” sacīja biedrības “Zaļā brīvība” pārstāve Santa Krastiņa.
Starptautiskā pieredze un labās prakses
Semināra otrajā daļā sadarbības pilsētas – Glāzgova un Grenoble – dalījās savā pieredzē par “Virtuļa ekonomikas” pamatprincipu ieviešanu. Prezentācijās tika atklāts, kā citās Eiropas pašvaldības veiksmīgi īsteno ”Virtuļa ekonomikas” un emisiju samazināšanas pasākumus, nodrošinot videi un sabiedrībai draudzīgu attīstību.
Rīgas pilsētas ilgtspējas portreta izstrāde turpinās, un projekta partneri turpinās darbu pie inovāciju ieviešanas, efektivitātes uzlabošanas un ilgtspējīgas attīstības veicināšanas.
Vairāk informācijas un īsā atskaite par projekta virzību pieejama šeit – https://rea.riga.lv/doughnut/


Rīgas pilsētas ilgtspējas portreta prezentācija
Aicinām Jūs piedalīties Rīgas ilgtspējas portreta prezentācijā, kas notiks 2025. gada 3. aprīlī plkst. 9:30 EEST. Šis hibrīdpasākums iepazīstinās ar Virtuļa ekonomikas konceptu un prezentēs Rīgas pilsētas ilgtspējas portreta rezultātus, kas izstrādāti “SEED” projekta ietvaros, kas ir daļa no NetZeroCities Pilot Cities programmas.
Pasākuma norises vieta:
- Klātienē: Aprites ekonomikas centrs “Sadarbnīca”, Krišjāņa Valdemāra iela 145, K-1, Rīga
- Tiešsaistē: https://rtucloud1.zoom.us/j/99671518000?pwd=1KiE90gldDaR2lbywBv3txUsOZrKHA.1
- Reģistrācija: Lai piedalītos pasākumā, lūdzu, reģistrējieties šeit: https://forms.office.com/e/cUFwV4umTq
Darba kārtība:
- 09:30–09:45 | Ievads NetZeroCities Pilot Cities projektā
- 09:45–10:05 | Ievads Virtuļa ekonomikā
- 10:05–10:30 | Pilsētu loma Virtuļa ekonomikā
- 10:30–11:15 | Rīgas pilsētas ilgtspējas portreta prezentācija
- 11:15–11:30 | Kafijas pauze
- 11:30–12:00 | Virtuļa ekonomika Grenoblē
- 12:00–12:30 | Virtuļa ekonomika Glāzgovā
- 12:30–12:50 | Sociālās ekonomikas stiprināšana ar Virtuļa palīdzību: Viskaļu – Dizaina institūta dzīves kvalitātei piemērs
- 12:50–13:00 | Noslēguma vārdi
- 13:00–13:30 | Tīklošanās
Pievienojieties mums, lai uzzinātu vairāk par Rīgas ceļu uz ilgtspējīgu un klimatneitrālu nākotni!
Rīgā norisināsies Klimata festivāls skolēniem
Piektdien, 4. aprīlī, plkst. 9.00 Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentu pilsētiņā Ķīpsalā norisināsies konkursa “Klimata dienas skolās” noslēguma pasākums – Klimata festivāls, piedāvājot plašu aktivitāšu klāstu. Uz festivālu aicināts ikviens interesents – skolēni, viņu vecāki, pedagogi un klimata interesenti.
- Pirmajās Rīgas skolu klimata dienās pieteikušās un piedalās 26 Rīgas pašvaldības skolas, kopā 130 komandas. Dažādas klimata aktivitātes veica skolēni no 2. līdz 12.klasei. Īstenojot pašu izvēlētas aktivitātes, skolēni mācību gada laikā varēja samazināt enerģijas patēriņu savā skolā. Klimata dienu noslēguma pasākumā RTU piedalīsies viena komanda no katras skolas, ko izvēlējusies pati skola, novērtējot komandu veikumu. Festivālā klases spēkosies par vērtīgām balvām, iepazīstinot žūriju un pasākuma apmeklētājus ar veiktajām aktivitātēm, kas vērstas uz klimata problēmu izzināšanu, ekoloģiskās pēdas mazināšanu, skolas enerģijas patēriņa samazināšanu, sabiedrības iesaistīšanu, un inovatīvu produktu, ko skolēni izgatavoja no brīvi pieejamiem blakusproduktiem vai atkritumiem.
Klimata festivālā tiks paziņots, kurai skolai būs vislabāk izdevies samazināt enerģijas patēriņu. Skolas ar lielāko energoresursu ietaupījumu pasākumā saņems RTU zinātnieku izstrādātu ilgtspējas paraugprakses marķējumu “Energovienoti”, kas apliecina augstu energopratības līmeni.
Paralēli tam notiks dažādas aktivitātes, konkursi un zināšanu pārbaudes, prototipēšanas nodarbības un radošās darbnīcas, kurās aicināti piedalīties visi klimata interesenti. RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta interaktīvajā stendā varēs noskaidrot, kā mūsu ikdienas darbības un lietotie produkti ietekmē klimata pārmaiņas, radot siltumnīcefekta emisijas, savukārt AS “CleanR Grupa” palīdzēs aizraujošā veidā izprast, kas ir zaļmaldināšana. SIA “Rīgas ūdens” izaicinās pārbaudīt savas zināšanas par ūdeni, bet SIA “Rīgas meži” vides izglītības centra “EkVidO” zināšanu un sajūtu pieturpunktā dalībniekiem un apmeklētājiem izzinošas izklaides piedāvās viktorīnas rats un mistēriju kaste. Tikmēr RTU Zinātnes un inovāciju centra Dizaina fabrika aicinās visus interesentus radīt jaunu vērtību no atlikumproduktiem darbnīcā “Ecoart”.
Klimata festivāla dalībnieki un apmeklētāji varēs ļauties arī RTU Būvniecības un mašīnzinību fakultātes Aeronautikas, kosmosa inženierijas un transporta institūta tenūrprofesora Andra Slavinska un ģitārista Reiņa Jaunā performancei, izzinot kosmosa noslēpumus. Īpašu muzikālu pārsteigumu būs sarūpējusi arī talantīgā mūziķe Grēta Grantiņa.
Rīgas skolu klimata dienu laikā Rīgas enerģētikas aģentūra (REA) piedāvāja skolu jauniešiem iepazīties ar energoefektivitātes principiem, ar mērķi veicināt racionālu enerģijas patēriņu Rīgas skolu ēkās, tā palīdzot Rīgai sasniegt klimatneitralitātes mērķus.
REA energodetektīvs, aģentūras eksperts Elvis Berjoza viesojās 14 skolās, iepazīstinot vairāk nekā 400 jauniešus ar Rīgā ieviesto ēku energopārvaldības sistēmu, kas ļauj ikvienam izsekot savas skolas ēkas siltumenerģijas, elektroenerģijas un ūdens patēriņam. Ko skolēni var darīt, lai patēriņu samazinātu gan skolā, gan mājās, kā pareizi vēdināt telpas un lietot elektroierīces, kā noteikt sava datora elektrības patēriņu – uz šādiem jautājumiem jaunieši kopā ar energodetektīvu meklēja atbildes un konkrētu situāciju risinājumus.
Visvairāk jauniešus interesēja praktiskas lietas: siltummezgla darbības principi, temperatūras mērījumi dažādās vietās skolā, praktiski padomi ekonomiskai telpu vēdināšanai un ēdiena gatavošanai.
Savukārt, RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta zinātnieki strādāja gan ar skolotājiem, nodrošinot zināšanas un iedvesmojot viņus mācību procesā ieviest klimata aktivitātes, gan ar skolēniem. Zinātnieki piedāvāja arī gatavas idejas, piemēram, rosināja skolām organizēt mācību ekskursijas uz skolu siltummezgliem un citiem objektiem, veidot skolēnu enerģijas patruļas, ieviest atkritumu šķirošanas vai elektronisko ierīču izslēgšanas izaicinājumus utt. Arī skolēnus zinātnieki mudināja domāt par savas eko un digitālās pēdas mazināšanu, transporta ilgtspējīgu izmantošanu, atkritumu mazināšanu utt. RTU piedāvāja arī individuālu atbalstu un konsultācijas skolām.
“Klimata dienas skolās” organizē Rīgas pašvaldība, Rīgas Tehniskā universitāte un Rīgas enerģētikas aģentūra. Klimata festivāla norisi atbalsta AS “CleanR Grupa” un DPD kurjeri, kas ar zaļajiem elektroauto nogādās skolēnu darbus uz RTU.
Rīgas enerģētikas aģentūra energodetektīva konsultācijas un metodisko atbalstu skolotājiem nodrošināja ar starptautiska projekta “Ceļā uz enerģētikas pāreju un klimata neitralitāti Baltijas jūras reģiona pašvaldībās (CommitClimate)” atbalstu. Projekts tiek īstenots Eiropas Savienības Interreg Baltijas jūras reģiona (Interreg BSR) programmas 2021.-2027. gadam ietvaros. Vairāk par projektu: https://rea.riga.lv/projekti/commitclimate/
Informāciju sagatavoja: Ineta Miglāne, Rīgas pašvaldības Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, tālrunis: 29363334, e-pasts: ineta.miglane@riga.lv.
Aicina piedalīties darbsemināros par iedzīvotāju iesaisti klimata pārmaiņu rīcībās

Rīgas enerģētikas aģentūra (REA) aicina piedalīties projekta CommitClimate partneru organizētajos starptautiskos darbsemināros, kuru mērķis ir apmainīties ar pieredzi, iepazīt labākos piemērus un stiprināt pašvaldību stratēģijas iedzīvotāju iesaistīšanai klimata rīcībā. Semināru laikā tiks izmantoti īpaši CommitClimate projektā izstrādāti dator-modelēšanas rīki, kas palīdzēs dalībniekiem saprast un plānot efektīvas rīcības vietējā līmenī.
Klimata pārmaiņu jautājumi bieži šķiet abstrakti, taču darbības un politikas, ko veidojam, rada reālu un ikdienā sajūtamu ietekmi. Projekta CommitClimate mērķis ir veicināt efektīvu sadarbību un sniegt pašvaldībām praktiskus rīkus iedzīvotāju iesaistes stiprināšanai klimata rīcībā. Šie darbsemināri:
✅ Sniegs ekspertu ieskatu un praktiskus piemērus iedzīvotāju iesaistes stratēģijām;
✅ Veicinās pieredzes apmaiņu starp valstīm un partneriem;
✅ Demonstrēs CommitClimate modelēšanas rīku, kas palīdz veidot pārdomātas un vietējiem apstākļiem pielāgotas darbības.
Kāpēc piedalīties?
Semināri piedāvā iespēju:
- Mācīties no pieredzējušiem ekspertiem un starptautiskiem piemēriem;
- Izprast efektīvus risinājumus iedzīvotāju iesaistei;
- Veidot sadarbību un izstrādāt jaunas stratēģijas savām pašvaldībām.
Semināru programma un tēmas
Darbsemināri norisināsies attālināti, piedāvājot iespēju ikvienam piedalīties neatkarīgi no atrašanās vietas. Semināri notiks angļu valodā.
- Sociālā līdzdalība atjaunīgo energoresursu ieviešanā. Kā iesaistīt iedzīvotājus vides pasākumos pilsētā
📅 2025. gada 31. janvāris, 10:00-12:30 (CET) Saite uz pasākumu
Semināra laikā eksperti un pašvaldību pārstāvji stāstīs par efektīvām komunikācijas stratēģijām un iedzīvotāju iesaistes veidošanu, par izaicinājumiem komunikācijā par ekoloģiskām darbībām un instrumentiem sociālā dialoga uzsākšanai. Tiks atvēlēts arī laiks jautājumu un atbilžu sesijai, sniedzot iespēju iesaistīties diskusijā ar ekspertiem un pārrunāt aktuālus jautājumus.
- Marta Marczuk (Roaring Twenties) – Kāpēc saziņa klimata pārmaiņu kontekstā ir sarežģīta, kā veidot efektīvu vēstījumu bez zaļmaldināšanas
- Izabela Kušnierz (PNEC) – Iesaistīšanās vietējās kopienās: stratēģijas un instrumenti dialoga veicināšanai klimata pārmaiņu kontekstā
- Sebastians Gorka (Vloclavakas pilsētas enerģētikas un klimata speciālists) – Ekoloģiskas kampaņas kā atslēga vietējo kopienu aktivizēšanai, Vloclavakas pilsētas piemērs
- Leea Mihaila (OER – Enerģijas pilsētas Rumānijā) – Iedzīvotāju iesaistīšana ilgtermiņa klimata plānošanā Brašovā, Rumānijā
- Vietējās atjaunīgās enerģijas ražošanas iespējas un iedzīvotāju iesaiste
📅 2025. gada 13. februāris, 10:00–11:00 (CET) Saite uz pasākumu
- Marcin Łojek: Enerģētikas pāreja Palecznicas pašvaldībā.
- Izabela Kuśnierz: Iedzīvotāju iesaistes piemēri vietējās enerģijas ražošanā Polijā.
- Ilgtspējīgs transports: elektriskie auto, riteņbraukšana un pastaigas
📅 2025. gada 19. februāris, 10:00–11:00 (CET) Saite uz pasākumu
- Rait Pihelgas: Vietējie transporta risinājumi Igaunijā.
- SPOTLOG projekts: Inovatīvi risinājumi sociāli atbildīgai loģistikai pilsētās.
- Energoefektivitātes risinājumi mājsaimniecībām un kopienām
📅 2025. gada 6. marts, 10:00–11:00 (CET) Saite uz pasākumu
- Tālis Linkaits, Rīgas enerģētikas aģentūra: Energoefektivitātes principi skolās – Rīgas pieredze.
- Silva Herrmann, Zviedrija: Iedzīvotāju konsultēšana enerģijas taupīšanā.
- Targo Kalamees, Tallina: Pirmā kaimiņu renovācijas projekta rezultāti Igaunijā.
- Patiesa aprites ekonomika: vairāk nekā pārstrāde
📅 2025. gada 25. marts, 10:00–11:00 (CET) Saite uz pasākumu
- Madara Jenerte, Cēsis: Kopienas iesaistīšana ilgtspējīgā pilsētplānošanā.
- Ilvija Asmane, Aizkraukle: LEADER projekts aprites ekonomikā lauku reģionos.
- Dace Paule, Rīgas Tehniskā universitāte: HORIZON CircleUp projekts.
📢 Sekojiet līdzi semināru rezultātiem un atziņām – kopā veidosim ilgtspējīgu nākotni!
Reģistrācija un pievienošanās saites: Līdzdalībai semināros nepieciešams reģistrēties un pievienoties, izmantojot norādītās saites katram semināram.
Darbsemināri tiek organizēti, īstenojot starptautisku projektu “Ceļā uz enerģētikas pāreju un klimata neitralitāti Baltijas jūras reģiona pašvaldībās (CommitClimate)” īstenošanā. Projekts tiek īstenots Eiropas Savienības Interreg Baltijas jūras reģiona (Interreg BSR) programmas 2021.-2027. gadam ietvaros. Vairāk par projektu: https://rea.riga.lv/projekti/commitclimate/

Skolu klimata dienu diskusijā eksperti izzina jauniešu iespējas piekopt ilgtspējīgu dzīvesveidu


Rīgas Tehniskās universitātes zinātkāres centrā “Futurimo” notika diskusija par aktuāliem klimata un ilgtspējas jautājumiem jauniešu vidū, un izglītības lomu to apzināšanā un risināšanā nākotnē.
Pasākuma pirmajā daļā ar savu pieredzi dalījās dažādi pieredzes bagāti speciālisti. Jānis Ikaunieks, Rīgas enerģētikas aģentūras direktors, iepazīstināja sanākušos viesus ar praktiskiem piemēriem par to, kā uzlabot energotaupības rādītājus skolā, kā arī, kam pievērst uzmanību, lai uzlabotu šos rādītājus.
Asoc. prof. Ruta Vanaga, Rīgas Tehniskās universitātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta vadošā pētniece, iepazīstināja viesus ar vispārīgiem klimatneitralitātes jautājumiem un problēmām. Pētniece arī aktīvi iesaistīja publiku diskutēšanā uzdodot dažādus jautājumus, kā arī savas prezentācijas nobeigumā tiešsaistes anketas veidā izvaicāja sanākušos viesus par to, kādas klimata problēmas katru interesē visvairāk.
Savukārt Toms Krūmiņš, vairāku Rīgas skolu ģeogrāfijas skolotājs, dalījās ar savu pieredzi, kā viņš cenšas un spēj iesaistīt skolēnus aizdomāties un pievērst uzmanību klimata jautājumiem. Toma praktiskie sasniegumi un izdarītie darbi saistībā ar “zaļo domāšanu” skolēnu vidū bija visnotaļ daudz, kuri bija patiesi interesanti un radoši, lai skolēnam radītu interesi par klimata problēmām.
Pasākuma otrajā daļā noritēja diskusija, kurā piedalījās Ruta Vanaga – Rīgas Tehniskās universitātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta asociēta profesore, Jānis Ikaunieks – Rīgas enerģētikas aģentūras direktors, Niklāvs Mičulis – satura līderis/influenceris, Toms Krūmiņš – Rīgas Valsts Āgenskalna ģimnāzijas ģeogrāfijas skolotājs, Sintija Balta – Rīgas Teikas vidusskolas 12. klases skolniece. Pasākumu moderēja Kristīne Garklāva.
- Diskusijas galvenā uzmanība tika pievērsta skolnieces priekšstatiem un secinājumiem. Eksperti centās noskaidrot, vai jauniešiem ir iespēja dzīvot un veidot ilgtspējīgu dzīvesveidu, kurā “zaļās darbības” būtu pašsaprotamas un pieņemamas kā sabiedrībā ierasts uzvedības kodekss. Diskusijas gaitā tika meklētas atbildes uz jautājumiem par to, kā panākt, lai zaļās iniciatīvas kļūtu par ikdienas paradumu, nevis vienīgi par dalību īslaicīgās kampaņās. Tāpat tika izpētīts, vai jauniešiem ir pieejama pietiekama informācija un resursi ilgtspējīga dzīvesveida īstenošanai.
Foto: https://www.flickr.com/photos/103426396@N05/albums/72177720322596412/
Informāciju sagatavoja: Mārcis Saulītis, “Rīgas enerģētikas aģentūras” sabiedrisko attiecību un mārketinga vadītājs, e-pasts: marcis.saulitis@riga.lv.
Informāciju sagatavoja: Sindija Grāvere, Rīgas pašvaldības Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, tālrunis: 26207745, e-pasts: sindija.gravere@riga.lv.


21. novembrī "Rīgas ūdens" telpās norisinājās otrā hakatona "BASD with GEN4 to NET0" nodarbība, kurā dalībnieki turpināja izstrādāt savas idejas un konsultējās ar nozares speciālistiem
Hakatona ietvaros rīkotajā seminārā studenti, jaunie pētnieki un inovāciju entuziasti iepazinās ar energoefektivitātes risinājumiem, kas, pēc sanākušo atzinuma, ievērojami atvieglos viņu nokļūšanu pie mērķa – izstrādāt ilgtspējīgus risinājumus, kas palīdzētu efektīvi izmantot notekūdeņu attīrīšanas procesos radīto siltumu. Vai Bioloģiskās attīrīšanas stacijā “Daugavgrīva” radīto atlikumsiltumu varētu integrēt pilsētas kopējā siltumapgādes sistēmā?
Hakatona ietvaros aicinām iepazīties ar Rīgas enerģētikas aģentūras projektu Enable DHC, kura rezultātā paredzēts izstrādāt investīciju plānu uzņēmuma dekarbonizācijas risinājumu ieviešanai.
- Hakatona ietvaros aicinām iepazīties ar Rīgas enerģētikas aģentūras projektu Enable DHC, kura rezultātā paredzēts izstrādāt investīciju plānu siltumapgādes uzņēmuma AS “Rīgas Siltums” dekarbonizācijas risinājumu ieviešanai.
👉Enable DHC projekta apraksts pieejams šeit
Šajā tikšanās reizē «Rīgas enerģētikas aģentūras» energoefektivitātes plānošanas vecākā eksperte Jeļena Ziemele iepazīstināja ar paveikto projekta «Enable DHC» ietvaros. Jeļena arī sniedza ieskatu hakatona dalībniekiem par klimatneitralitāti un Rīgas pilsētas klimata līguma izstrādi.
Tam sekoja arī prezentācijas no citām iesaistītajām pusēm –
- «Rīgas Siltums» Energoefektivitātes projektu vadītāja Madara Rieksta informēja par Rīgas valstspilsētas Klimata pilsētas līgumu un ceturtās paaudzes siltumtīklu attīstības mērķiem Rīgā.
- “RTU Mašīnbūves un biomedicīnas inženierijas institūta” profesors Dmitrijs Rusovs hakatona dalībniekiem piedāvāja ieskatu ilgtspējīgu un videi draudzīgu siltumsūkņu aukstuma aģentu pasaulē.
- Uzņēmuma “Viessmann” pārstāvis Ivars Bībers iepazīstināja hakatona dalībniekus ar siltumsūkņu veidiem un īpašībām.
- Andis Kārkliņš no “Latvijas Biogāzes asociācijas” un RTU vadošā pētniece Jeļena Tihana, sniedza vērtīgus padomus, atbalstot komandas ideju izstrādē.


Aicina Rīgas skolēnus palīdzēt savai skolai un pilsētai sasniegt klimatneitralitāti
2024. gada 18. oktobrī norisinājās atklāšanas pasākums Rīgas skolu “Klimata dienas”. Līdz 19. novembrim Rīgas pašvaldības izglītības iestāžu skolēni aicināti pieteikties dalībai jaunā iniciatīvā-konkursā «Klimata dienas skolās». Īstenojot pašu izvēlētas aktivitātes, skolēni mācību gada laikā centīsies mazināt enerģijas patēriņu savā skolā un mainīt savu, skolotāju un vecāku resursu lietošanas paradumus, lai ilgtermiņā mazinātu sabiedrības klimata pēdas nospiedumu.
Konkursa mērķis ir veicināt 1.–12. klases skolēnu interesi par vides un klimata jautājumiem un uzlabot viņu izpratni par tiem, popularizēt videi draudzīgu dzīvesveidu un samazināt ēku enerģijas patēriņu. Piedaloties konkursā, skolēni pilnveidos nozīmīgas caurviju prasmes, piemēram, kritisko domāšanu, problēmu risināšanu, jaunradi, sadarbības prasmes, pašvadītu mācīšanos, atbildīgu un aktīvu pilsonisko līdzdalību. Tā būs arī iespēja paaugstināt skolēnu aktivitāti līdzdarboties skolas un ārpusskolas pasākumu plānošanā, organizēšanā un īstenošanā.
Vairāk informācijas par Rīgas skolu “Klimata dienas”
Piesaki savu skolu Energodetektīva vizītei savā skolā
Konkursā var piedalīties jebkuras Rīgas pašvaldības izglītības iestādes skolēni. No katras skolas konkursā var piedalīties neierobežots komandu skaits, katrā komandā ir jābūt vismaz pieciem dalībniekiem. Skolēniem līdz 19. novembrim par savu vēlmi piedalīties konkursā būs jāinformē skolas administrācija, kas komandas reģistrēs Rīgas pašvaldības Izglītības, kultūras un sporta departamenta speciāli izveidotā vietnē.
- «Jaunās paaudzes iesaiste un izpratne klimata pārmaiņās ir īpaši svarīga, jo jaunatnei būs izšķiroša loma mūsu pilsētas nākotnē. Projekts «Klimata dienas skolās», ko īstenosim sadarbībā ar RTU, būs lielisks veids, kā skolēniem un skolotājiem ne tikai teorētiski apgūt, bet arī praktiski iesaistīties ilgtspējīgas attīstības veicināšanā. Rīgā ir 97 skolas, un mūsu mērķis ir iedvesmot ikvienu rīdzinieku, skolnieku būt par klimata pārmaiņu risinājuma daļu, veidojot ilgtspējīgu un zaļu Rīgu,» uzsver Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas vadītājs Viesturs Zeps.
- «Iesaistīšanās iniciatīvā-konkursā «Klimata dienas skolās» ir ne tikai iespēja iegūt jaunas zināšanas par ilgtspējīgu dzīvesveidu, bet arī veidot videi draudzīgus paradumus jau skolā, lai pēc tam jauno pieredzi nodotu tālāk ģimenēs un citviet. Sadarbībā ar ekspertiem, skolotāji un skolēni, strādājot plecu pie pleca, radīs pārmaiņas, kas atstās paliekošu ietekmi uz mūsu nākotni. Aicinu visas skolas un skolēnus aktīvi piedalīties šajā iniciatīvā, jo kopīgiem spēkiem mēs varam veidot atbildīgāku un klimatam draudzīgāku sabiedrību!» saka Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Laima Geikina.
Konkursu organizē Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), Rīgas pašvaldība un Rīgas enerģētikas aģentūra, kas atbalstīs skolu centienus samazināt energopatēriņu.
- «Skolās bērni un skolotāji ir faktiskie enerģijas patērētāji, kas rada lielu daļu no skolas radītajām emisijām. Prieks, ka ir atsaucīgas izglītības iestādes, kuras ir gatavas saņemt REA gatavotos materiālus, izmantot ekspertus un kopā samazināt patēriņu ēkās,» saka Rīgas enerģētikas aģentūras direktors Jānis Ikaunieks.
Konkurss notiks divās kārtās. Otrajā kārtā skolu izvēlētas labākās komandas piedalīsies Klimata festivālā, kas 4. aprīlī notiks RTU studentu pilsētiņā Ķīpsalā.
Konkursa uzvarētāji tiks noteikti klašu un skolu grupās, vērtējot gan sasniegto ietaupījumu un īstenoto pasākumu efektivitāti, gan skolēnu aktivitāti, radošumu, vides un klimata jautājumu integrēšanu izglītības saturā utt. Skolēni saņems vērtīgas balvas no konkursa atbalstītājiem, bet skolas, kam izdosies panākt energoresursu ietaupījumu, – RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta zinātnieku izstrādātu ilgtspējas paraugprakses marķējumu «Energovienoti», kas apliecina augstu energopratības līmeni.
- «Vides, klimatneitralinātes un ilgtspējas jautājumiem RTU pievērš īpašu uzmanību gan studijās un pētniecībā, virzoties pretim ambiciozam mērķim universitātei līdz 2030. gadam sasniegt klimata neitralitāti. Mums ir ļoti nozīmīgi, lai studenti apgūst prasmes, kas saistītas ar ilgtspēju un vidi. Tās kļūst arvien pieprasītākas un cels studentu konkurētspēju darba tirgū. Mūsu zinātnieki īsteno starptautiski nozīmīgus pētījumus, kas saistīti ar energoefektivitāti, biodegradabliem, ekoloģiskiem materiāliem, viedo enerģiju, bioloģiskām ūdens attīrīšanas tehnoloģijām, ēku siltināšanu un citiem aktuāliem ilgtspējas jautājumiem. Vienlaikus ļoti nozīmīgs uzdevums ir vairot gan studentu, pētnieku un RTU darbinieku, gan plašākas sabiedrības vides izpratni. RTU ilgtspējas politika vainagojas panākumiem – prestižais reitings «GreenMetric World University Rankings» RTU ir atzinis par 45. zaļāko universitāti pasaulē, apsteidzot citas Latvijas un Baltijas universitātes. Visaugstākie rezultāti ir sasniegti vides izglītībā un zinātnē, transporta infrastruktūrā un energoefektivitātes un klimata pārmaiņas mazinošu aktivitāšu ieviešanā,» uzsver RTU administratīvais direktors Juris Iljins.
Rīgas mērķis ir sasniegt klimatneitralitāti līdz 2030. gadam, kas ietver energoefektivitātes, tīras mobilitātes, videi draudzīgas pilsētplānošanas u.c. citas iniciatīvas. Lai sasniegtu mērķus, Rīgas pašvaldība apzinās sabiedrības un īpaši jaunās paaudzes savlaicīgu iesaisti klimata izaicinājumu apzināšanā.
Informāciju sagatavoja: Lāsma Vaivare, RTU Sabiedrisko attiecību departamenta komunikācijas projektu vadītāja. Tālr. +37126597739, Lasma.Vaivare@rtu.lv
Papildus informācija: Sindija Grāvere, Rīgas pašvaldības Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore,e-pasts: sindija.gravere@riga.lv.
Rīgas valstspilsētas pašvaldības aģentūra “Rīgas enerģētikas aģentūra” ir izstrādājusi Rīgas valstspilsētas Klimata pilsētas līguma 1. redakciju
Aicinām iepazīties ar Klimata pilsētas līguma dokumentāciju:
Rīcības plāns 2030 (1.redakcija)
Investīciju plāns 2030 (1.redakcija)
Rīgas apņemšanās 2030 (1. redakcija)
Klimata pilsētas līgums ir visu iesaistīto pušu koprades procesa rezultāts, tas ir visaptverošs plāns visām nozarēm – enerģētikas, ēku pārvaldības, ilgtspējīga transporta, atkritumu apsaimniekošanas, aprites ekonomikas, pilsētvides zaļināšanas u.c. jomām un tas ietver Rīgas valstspilsētas saistības, visu pušu plānotās rīcības un investīciju plānu ātrākai klimatneitralitātes sasniegšanai Rīgas valstspilsētā.
Klimata pilsētas līgums ir mūsu kopīgās ambīcijas un savstarpēji saskaņota stratēģija, kā, visām iesaistītajām pusēm sadarbojoties, mēs varam sasniegt Rīgas valstspilsētas izvirzītos klimata mērķus, kā arī visu ieinteresēto pušu apņemšanās katram sniegt ieguldījumu šo mērķu sasniegšanā.
- Klimata pilsētas līgums paredz sasniegt 53% CO2 emisiju samazinājumu, salīdzinot ar 2019. gadu, kas vienlaicīgi nozīmē samazināt CO2 emisijas Rīgas valstspilsētā par 80%, salīdzinot ar 1990. gadu, kā arī sasniegt klimatneitralitāti pašvaldības infrastruktūrā. Savukārt, ar meža teritoriju palīdzību plānots nodrošināt nemainīgu CO2 piesaisti līdz 2030. gadam – aptuveni 300 ktCO2/gadā apmērā, kas nodrošinās 16% CO2 emisiju samazinājumu no 2019. gada kopējām CO2 emisijām.
- Rīgas valstspilsēta klimatneitralitāti nevar sasniegt bez ciešas ieinteresēto pušu līdzdalības, tādēļ aicinām ikvienu – pašvaldības, valsts un reģionālo institūcijas, uzņēmējus, ražotājus, pakalpojuma sniedzējus, sabiedrisko un nevalstisko organizāciju pārstāvjus un citus interesentus pievienoties mums ceļā uz Rīgas valstspilsētas izvirzīto klimata mērķu sasniegšanu. Ieguvēji būsim visi – Rīgas valstspilsētas Klimata pilsētas līguma ratificēšana nodrošinās iespēju visām iesaistītajām pusēm izmantot Rīgas valstspilsētai pieejamos finanšu resursus un atbalsta instrumentus izvirzīto klimatneitralitātes mērķu sasniegšanai, veidot jaunus sadarbības tīklus un atrast sadarbības partnerus uz klimatneitralitāti vērstu aktivitāšu īstenošanai. Inovatīvu enerģētikas un pilsētvides tehnoloģiju apguves un pārņemšanas ietvaros uzņēmējiem, jo īpaši, jaunuzņēmējiem, tiks nodrošinātas plašas sadarbības iespējas gan ar Rīgas augstskolām un pētniecības institūtiem, gan starptautiskām pētniecības un inovāciju institūcijām. Savukārt, nevalstiskā sektora pārstāvjiem piedāvājam plašas iespējas veidot energoefektivitātes un klimatneitralitātes jautājumos izglītotas vietējās kopienas. Ņemot vērā iepriekš minēto, aicinām ieinteresētās puses izmantot Rīgas valstspilsētas sniegtās iespējas, kas vienlaikus nodrošinās jūsu iespējas kļūt klimatam draudzīgākiem gan jūsu ikdienas darbā, gan izvēlēs.
2022. gadā Rīga tika izraudzīta dalībai Eiropas pilsētu misijā “100 viedas un klimatneitrālas pilsētas”, apņemoties kļūt par vienu no pirmajām 100 Eiropas klimatneitrālām viedpilsētām līdz 2030. gadam. Šīs misijas ietvaros, koprades procesā, piedaloties vairāk nekā 200 ieinteresētajām pusēm gan no pašvaldības institūcijām, gan arī no valsts, reģionālās pārvaldes un nevalstiskajām institūcijām, kas darbojas dabas aizsardzības un klimata jautājumos, gan uzņēmējiem, kas nodarbojas enerģijas ražošanas, atkritumu un ūdens apsaimniekošanas, rūpniecības u.c. jomās, gan jaunuzņēmējiem, izglītības, inovāciju un pētniecības sektora pārstāvjiem un daudziem citiem interesentiem, esam izstrādājuši Rīgas valstspilsētas Klimata pilsētas līguma 1. redakciju.
Rīgā norisināsies pirmā iedzīvotāju klimata asambleja

No 21. septembra līdz 23. novembrim Rīgā norisināsies pirmā iedzīvotāju klimata asambleja, pulcējot kopā 25 iedzīvotājus un jomas ekspertus, lai kopā mācītos, strādātu grupās un izstrādātu idejas un priekšlikumus Rīgas zaļināšanas plānam.
Iedzīvotāju asamblejas ideja ir veicināt iedzīvotāju līdzdalību klimata politikas veidošanā. Iedzīvotāju atlase notiks, izmantojot nejaušības principu, tajā pašā laikā pēc iespējas iesaistot visdažādākās iedzīvotāju grupas.
“Klimata asamblejas notiek vairākās Eiropas pilsētās, tostarp Tallinā, kas iedvesmoja mūs veidot tādu pašu iniciatīvu Rīgā. Mērķis ir kvalitatīvi iesaistīt galvaspilsētas iedzīvotājus nākotnes ideju tapšanā, savukārt, lēmumu pieņēmējus – pieredzēt, ka sadarbība ar iedzīvotājiem ir vērtīgs process. Pielāgošanās klimata pārmaiņām pilsētā ir Rīgas asamblejas galvenais jautājums, īpašu uzsvaru liekot uz pilsētas zaļināšanu iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanai”, stāsta projekta vadītāja Ingrīda Strazdiņa.
Iedzīvotāju asambleja ir viens no instrumentiem, lai veicinātu iedzīvotāju līdzdalību klimata politikas veidošanā. Asamblejā reprezentatīva iedzīvotāju grupa izstrādā priekšlikumus kādam publiskajā sektorā risināmam jautājumam. Dalībnieki tiek izvēlēti pēc konkrētiem kritērijiem, lai maksimāli pārstāvētu dažādus vecuma, izglītības un ekonomiskos slāņus, kā arī politiskās pārliecības.
Iedzīvotāju izstrādātie priekšlikumi 2025. gadā tiks iekļauti Rīgas Zaļināšanas plānā. Klimata asambleju organizē biedrība Zaļā brīvība kopā ar Rīgas domi.
Informāciju sagatavoja: Ingrīda Strazdiņa, tālrunis: +37129488151, e-pasts: ingrida@zalabriviba.lv