Rīgas valstspilsētas pašvaldības aģentūra “Rīgas enerģētikas aģentūra” ir izstrādājusi Rīgas valstspilsētas Klimata pilsētas līguma 1. redakciju
Aicinām iepazīties ar Klimata pilsētas līguma dokumentāciju:
Rīcības plāns 2030 (1.redakcija)
Investīciju plāns 2030 (1.redakcija)
Rīgas apņemšanās 2030 (1. redakcija)
Klimata pilsētas līgums ir visu iesaistīto pušu koprades procesa rezultāts, tas ir visaptverošs plāns visām nozarēm – enerģētikas, ēku pārvaldības, ilgtspējīga transporta, atkritumu apsaimniekošanas, aprites ekonomikas, pilsētvides zaļināšanas u.c. jomām un tas ietver Rīgas valstspilsētas saistības, visu pušu plānotās rīcības un investīciju plānu ātrākai klimatneitralitātes sasniegšanai Rīgas valstspilsētā.
Klimata pilsētas līgums ir mūsu kopīgās ambīcijas un savstarpēji saskaņota stratēģija, kā, visām iesaistītajām pusēm sadarbojoties, mēs varam sasniegt Rīgas valstspilsētas izvirzītos klimata mērķus, kā arī visu ieinteresēto pušu apņemšanās katram sniegt ieguldījumu šo mērķu sasniegšanā.
- Klimata pilsētas līgums paredz sasniegt 53% CO2 emisiju samazinājumu, salīdzinot ar 2019. gadu, kas vienlaicīgi nozīmē samazināt CO2 emisijas Rīgas valstspilsētā par 80%, salīdzinot ar 1990. gadu, kā arī sasniegt klimatneitralitāti pašvaldības infrastruktūrā. Savukārt, ar meža teritoriju palīdzību plānots nodrošināt nemainīgu CO2 piesaisti līdz 2030. gadam – aptuveni 300 ktCO2/gadā apmērā, kas nodrošinās 16% CO2 emisiju samazinājumu no 2019. gada kopējām CO2 emisijām.
- Rīgas valstspilsēta klimatneitralitāti nevar sasniegt bez ciešas ieinteresēto pušu līdzdalības, tādēļ aicinām ikvienu – pašvaldības, valsts un reģionālo institūcijas, uzņēmējus, ražotājus, pakalpojuma sniedzējus, sabiedrisko un nevalstisko organizāciju pārstāvjus un citus interesentus pievienoties mums ceļā uz Rīgas valstspilsētas izvirzīto klimata mērķu sasniegšanu. Ieguvēji būsim visi – Rīgas valstspilsētas Klimata pilsētas līguma ratificēšana nodrošinās iespēju visām iesaistītajām pusēm izmantot Rīgas valstspilsētai pieejamos finanšu resursus un atbalsta instrumentus izvirzīto klimatneitralitātes mērķu sasniegšanai, veidot jaunus sadarbības tīklus un atrast sadarbības partnerus uz klimatneitralitāti vērstu aktivitāšu īstenošanai. Inovatīvu enerģētikas un pilsētvides tehnoloģiju apguves un pārņemšanas ietvaros uzņēmējiem, jo īpaši, jaunuzņēmējiem, tiks nodrošinātas plašas sadarbības iespējas gan ar Rīgas augstskolām un pētniecības institūtiem, gan starptautiskām pētniecības un inovāciju institūcijām. Savukārt, nevalstiskā sektora pārstāvjiem piedāvājam plašas iespējas veidot energoefektivitātes un klimatneitralitātes jautājumos izglītotas vietējās kopienas. Ņemot vērā iepriekš minēto, aicinām ieinteresētās puses izmantot Rīgas valstspilsētas sniegtās iespējas, kas vienlaikus nodrošinās jūsu iespējas kļūt klimatam draudzīgākiem gan jūsu ikdienas darbā, gan izvēlēs.
2022. gadā Rīga tika izraudzīta dalībai Eiropas pilsētu misijā “100 viedas un klimatneitrālas pilsētas”, apņemoties kļūt par vienu no pirmajām 100 Eiropas klimatneitrālām viedpilsētām līdz 2030. gadam. Šīs misijas ietvaros, koprades procesā, piedaloties vairāk nekā 200 ieinteresētajām pusēm gan no pašvaldības institūcijām, gan arī no valsts, reģionālās pārvaldes un nevalstiskajām institūcijām, kas darbojas dabas aizsardzības un klimata jautājumos, gan uzņēmējiem, kas nodarbojas enerģijas ražošanas, atkritumu un ūdens apsaimniekošanas, rūpniecības u.c. jomās, gan jaunuzņēmējiem, izglītības, inovāciju un pētniecības sektora pārstāvjiem un daudziem citiem interesentiem, esam izstrādājuši Rīgas valstspilsētas Klimata pilsētas līguma 1. redakciju.
Rīgas uzņēmumi aicināti pieteikt savus sasniegumus Baltijas Ilgtspējas inovāciju balvai
Jau trešo gadu pēc kārtas inovāciju vadības uzņēmums “Helve” un balvas vadošais partneris “Rimi Baltic” aicina pieteikt ilgtspējīgus inovāciju projektus un iniciatīvas Baltijas ilgtspējas inovāciju balvai. Pieteikties sešās kategorijās aicināti uzņēmumi, zaļo tehnoloģiju jaunuzņēmumi, organizācijas un ilgtspējas vēstneši Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. Balvas mērķis ir cildināt tādas ilgtspējas inovācijas, kas kalpo kā spožs piemērs ceļā uz zaļāku un ilgtspējīgāku nākotni.
Sešas balvas kategorijas aptver visas nozīmīgākas ilgtspējas jomas – no tehnoloģiju sasniegumiem un inovācijām, līdz iedvesmojošiem ilgtspējas līderiem. Savukārt 7. decembrī, kinoteātrī “Splendid Palace” norisināsies balvu pasniegšanas ceremonija, kā arī konference, sadarbībā ar ilggadējo pasākuma vadošo partneri Rimi Baltic, metodoloģijas partneri EY un partneriem Luminor un Rīgas dome.
Uzņēmumi, jaunuzņēmumi, organizācijas un vēstneši ir aicināti pieteikties šādās kategorijās:
- Klimanta inovācijas – inovatīvi risinājumi, kas samazina siltumnīcu gāzu emisijas, mazina klimata pārmaiņu ietekmi un veicina noturību pret klimata izmaiņām.
- Aprites ekonomika – projekti, kuru fokuss ir resursu efektivitāte, nākotnes pārtikas inovācijas, atkritumu un piesārņojuma samazināšana, produktu un materiālu ilgmūžība, un vides atjaunošanās.
- Enerģētikas tehnoloģijas – inovatīvi risinājumi, kas veicina pāreju uz tīru enerģiju, izmantojot tehnoloģijas, kas samazina siltumnīcefekta gāzu emisijas, palielina energoefektivitāti un sekmē atjaunojamās enerģijas avotu izmantošanu.
- Sociālās iniciatīvas – sasniegumi un projekti, kuru mērķis ir uzlabot sabiedrības labklājību, risinot sociālās un vides problēmas, veicinot sociālo vienlīdzību, iekļaušanos un kopienu atbalstu.
- Pilsētvides attīstība – programmas, kas paredz zaļākas pilsētas, vidi un mobilitāti, attīstot ilgtspējīgus urbānos risinājumus, veicinot zaļo infrastruktūru un palielinot bioloģisko daudzveidību pilsētās.
- Ilgtspējas vēstnesis – persona, kas iestājas par ilgtspējīgu dzīvesveidu, veicina tā praksi un, rādot piemēru, iedvesmo arī citus būt ilgtspējīgiem.
Pieteikumu vērtēšanā piedalīsies īpaši atlasīta ekspertu žūrija no visas Eiropas, savukārt vērtēšanas procesu vadīs balvas metodoloģiskais partneris un vadošais biznesa konsultāciju uzņēmums Latvijā EY Baltic.
“Inovācijas un spēja sadarboties ir galvenie stūrakmeņi, kas mums visiem kopā palīdz veidot uz nākotni vērstu sabiedrību. Neatsverama nozīme ilgtspējīgu risinājumu attīstībā ir tieši inovācijām,” uzsver Annija Emersone, Baltijas ilgtspējas inovāciju balvas vadītāja. “Mēs sagaidām, ka šī gada balvas pretendentu vidū būs gan nozarē pieredzējuši biznesa līderi, jaunuzņēmumi un organizācijas, gan arī kopienu iniciatīvas no visas Baltijas, kas spēj demonstrēt savu apņemšanos ieviest ilgtspējas tehnoloģijas vai procesus, kā arī iedvesmot ar savu darbu citus!”
“Jau trešo gadu pēc kārtas ar nepacietību gaidām, kad uz lielās Baltijas ilgtspējasinovāciju balvas skatuves cildināsim Igaunijas, Latvijas un Lietuvas ilgtspējas inovācijas iniciatīvas, diskutējot par izaicinājumus un veidiem, kā tos kopā pārvarēt Baltijas valstu ceļā uz labāku rītdienu,” uzsver Zanda Šadre, Rimi Baltic Korporatīvās atbildības un komunikācijas direktore.
2022. gadā tika saņemti vairāk nekā 240 pieteikumi ar 32% pieteikumiem no Latvijas, 29% no Igaunijas un 33% no Lietuvas, un 6% no Baltijas līmeņa iniciatīvām. Pērnā gadu finālistu vidū ir tādi ilgtspējības līderi kā Aterones Engineering, Tet, UP Catalyst, Oxylabs un citas nozīmīgas iniciatīvas.
Pieteikumu iesniegšana ir atvērta no 12. septembra līdz 8. oktobrim. Piesaki savu inovāciju mājas lapā.
Par Baltijas Ilgtspējas Balvu
Baltijas Ilgtspējas inovāciju balva ir ikgadējais notikums, kas veltīts izcilu ilgtspējas iniciatīvu cildināšanai Baltijas reģionā. Savas pastāvēšanas trešajā gadā, balva tiecas iedvesmot un vērst uzmanību uz ilgtspēju dažādās jomās, no uzņēmumiem līdz politikas veidotājiem un viedokļu līderiem. Šī gada BaltijasIlgtspējas inovāciju balvas virstēma, “Ir laiks”, uzsver steidzamību veicināt inovatīvu risinājumu ieviešanu un rīkoties apņēmīgi, lai radītu ilgtspējīgu nākotni Baltijā.
Baltijas Ilgtspējas inovāciju balva tiek rīkota kopā ar ilggadēju vadošo partneri Rimi Baltic. Iniciatīvu atbalsta balvas metodoloģijas partneris EY Baltic, kā arī partneri Luminor un Rīgas Dome. Baltijas Ilgtspējas inovāciju balvas ceremonija norisināsies klātienē Rīgā, Splendid Palace, kā arī to būs iespēja vērot tiešsaitē pasākuma lapā. Vairāk informācijas oficiālajā mājaslapā: www.balticsustainabilityawards.eu
Par Helve
Helve ir viens no Baltijā vadošajiem uzņēmumiem atvērto inovāciju vadībā. Helve komanda vada akcelerācijas programmas, iekšējo inovāciju inkubatorus un dizaina sprintus, vietēja un starptautiska līmeņa hakatonus un citus atvērto inovāciju projektus. Helve mērķis ir palīdzēt vadošiem tirgus uzņēmumiem, valsts sektoram un strauji augošiem jaunuzņēmumiem realizēt potenciālu, ko sniedz inovācijas, tehnoloģijas un pārmaiņu radītās iespējas. https://www.helve.eu/
Mediju akreditācijām:
Kristaps Cīrulis
Komunikācijas vadītājs
Baltijas Ilgtspējas Balva
kristaps@balticsustainabilityawards.eu