Rīga ar ALTUM atbalstu realizēs lielāko energoefektivitātes auditu pašvaldības ēkās
Rīga spērusi svarīgu soli ceļā uz pašvaldības ēku atjaunošanu galvaspilsētā, sadarbībā ar attīstības finanšu institūciju ALTUM realizējot lielāko ēku energoefektivitātes novērtēšanas projektu Latvijā.
Izmantojot ALTUM energogranta atbalstu, plānots auditēt vairāk nekā 300 Rīgas sabiedriskās ēkas, tostarp skolas, bērnudārzus, bibliotēkas un citas, lai identificētu to energoefektivitātes stāvokli, kā arī novērtētu nepieciešamos uzlabojumus inženiersistēmās un konstrukcijās. Projekta mērķis ir atjaunot ēkas, samazinot ar to uzturēšanu saistītās izmaksas. Energoefektivitātes paaugstināšanas priekšlikumi, kas tiks izstrādāti šī projekta laikā, kalpos par pamatu sistemātiskām nākotnes investīcijām.
- “Vislētākā enerģija ir tā, kuru mēs nepatērējam, un ar šādu vadmotīvu esmu ļoti gandarīts par apjomīgiem energoauditiem, ko Rīgas enerģētikas aģentūra ar ALTUM atbalstu veiks Rīgas domei piederošajās publiskajās ēkās, tostarp skolās, bērnudārzos, bibliotēkās, kultūras centros un citviet. Šis ir darbs ne tikai lai rūpētos par cilvēku labsajūtu un ēku ilgmūžību, tas ir arī stāsts par ievērojamiem naudas ietaupījumiem, ko varēsim sasniegt, padarot Rīgas domes ēkas energoefektīvas,” norāda Rīgas domes priekšsēdētājs Vilnis Ķirsis.
- “Ar ALTUM atbalstu mums būs iespēja turpināt identificēt un plānot energoefektivitātes pasākumus pašvaldības ēkās. Energoauditori novērtēs ne tikai siltināšanas, bet arī inženiersistēmu atjaunošanas un uzvedības maiņas pasākumus. Jau no 2022. gada sasniegtais izmaksu ietaupījums dos iespējas ieviest šos pasākumus un radīt vēl lielāku ietaupījumu,” uzsver Rīgas enerģētikas direktors Jānis Ikaunieks.
- “Energogrants ir praktisks un vienkārši izmantojams atbalsta rīks uzņēmumiem, kapitālsabiedrībām un biedrībām, kur pieteikšanās aizņem vien 15 minūtes un ALTUM sedz 85% no izpētes izmaksām. ALTUM līdzfinansētā audita mērķis ir apzināt esošo situāciju pirms energoefektivitātes uzlabojumu veikšanas, lai samazinātu enerģijas patēriņu. Līdz šim Granta ievaros ALTUM noslēdzis jau 105 līgumus par kopējo summu 1,5 miljoni eiro. Aicinām izmantot šo programmu, lai iegūtu precīzus datus, kas ļaus tālāk lemt par investīcijām energoefektivitātes uzlabošanā,” norāda attīstības finanšu institūcijas ALTUM valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš.
Kopējās projekta investīcijas ir 441 000 EUR, ALTUM finansējums – 316 000 EUR, pašvaldības līdzfinansējums – 125 000 EUR.
ALTUM noslēgtais līgums ar Rīgas domi un Rīgas enerģētikas aģentūru pašreiz ir lielākais no Latvijas pašvaldībām, kura mērķis ir izstrādāt energosertifikātus vairāk nekā 300 ēkām, kuru rezultātus varēs izmantot, lai plānotu investīcijas energoefektivitātes uzlabošanā, tostarp apgaismojumam, ventilācijai, apkurei, siltināšanai utt. Otrs lielākais projekts tiek realizēts arī Rīgā sadarbībā ar pašvaldības aģentūru “Rīgas gaisma”.
Informāciju sagatavoja: Ineta Miglāne, Rīgas pašvaldības Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, tālrunis: 29363334, e-pasts: ineta.miglane@riga.lv
23. Oktobrī norisinājās seminārs par energoservisa kompānijas veidošanu un energoefeketivitātes pakalpojuma līguma priekšrocībām
Vakar, 23. oktobrī, Rīgas Enerģētikas aģentūra (REA) sadarbībā ar RTU VASSI, RENESCO un Rīgas namu pārvaldnieku (RNP) organizēja semināru par energoservisa kompāniju (ESKO) veidošanu un energoefektivitātes pakalpojuma līgumu (EPL) priekšrocībām. Seminārā piedalījās namu apsaimniekotāji un enerģētikas uzņēmumu pārstāvji, kuri izrādīja lielu interesi par to, kā EPL var kļūt par efektīvu instrumentu ēku energoefektivitātes uzlabošanai.
REA pārstāvji Jānis Ikaunieks un Māra Reča prezentēja projektu RenewAll un skaidroja Rīgas pašvaldības piedāvātos atbalsta mehānismus energoefektivitātes projektu īstenošanai. RENESCO direktors Edgars Augustiņš uzsvēra EPL nozīmi un dalījās ar veiksmīgiem piemēriem, savukārt Ģirts Beikmanis no CDzP izklāstīja savas praktiskās atziņas par ESKO ieviešanu ēku renovācijas projektos.
Noslēgumā asoc. prof. Ruta Vanaga sniedza ieskatu inovāciju rīkos, kas palīdz veicināt enerģētisko pāreju kvartālu līmenī.
Seminārs nodrošināja praktiskas zināšanas un iedvesmoja dalībniekus izmantot EPL kā veidu, kā paaugstināt energoefektivitāti, sniedzot būtisku ieguldījumu Rīgas ilgtspējīgā attīstībā!
Ēku atjaunošanas dati pieejami šeit
Aicina Rīgas skolēnus palīdzēt savai skolai un pilsētai sasniegt klimatneitralitāti
2024. gada 18. oktobrī norisinājās atklāšanas pasākums Rīgas skolu “Klimata dienas”. Līdz 19. novembrim Rīgas pašvaldības izglītības iestāžu skolēni aicināti pieteikties dalībai jaunā iniciatīvā-konkursā «Klimata dienas skolās». Īstenojot pašu izvēlētas aktivitātes, skolēni mācību gada laikā centīsies mazināt enerģijas patēriņu savā skolā un mainīt savu, skolotāju un vecāku resursu lietošanas paradumus, lai ilgtermiņā mazinātu sabiedrības klimata pēdas nospiedumu.
Konkursa mērķis ir veicināt 1.–12. klases skolēnu interesi par vides un klimata jautājumiem un uzlabot viņu izpratni par tiem, popularizēt videi draudzīgu dzīvesveidu un samazināt ēku enerģijas patēriņu. Piedaloties konkursā, skolēni pilnveidos nozīmīgas caurviju prasmes, piemēram, kritisko domāšanu, problēmu risināšanu, jaunradi, sadarbības prasmes, pašvadītu mācīšanos, atbildīgu un aktīvu pilsonisko līdzdalību. Tā būs arī iespēja paaugstināt skolēnu aktivitāti līdzdarboties skolas un ārpusskolas pasākumu plānošanā, organizēšanā un īstenošanā.
Vairāk informācijas par Rīgas skolu “Klimata dienas”
Piesaki savu skolu Energodetektīva vizītei savā skolā
Konkursā var piedalīties jebkuras Rīgas pašvaldības izglītības iestādes skolēni. No katras skolas konkursā var piedalīties neierobežots komandu skaits, katrā komandā ir jābūt vismaz pieciem dalībniekiem. Skolēniem līdz 19. novembrim par savu vēlmi piedalīties konkursā būs jāinformē skolas administrācija, kas komandas reģistrēs Rīgas pašvaldības Izglītības, kultūras un sporta departamenta speciāli izveidotā vietnē.
- «Jaunās paaudzes iesaiste un izpratne klimata pārmaiņās ir īpaši svarīga, jo jaunatnei būs izšķiroša loma mūsu pilsētas nākotnē. Projekts «Klimata dienas skolās», ko īstenosim sadarbībā ar RTU, būs lielisks veids, kā skolēniem un skolotājiem ne tikai teorētiski apgūt, bet arī praktiski iesaistīties ilgtspējīgas attīstības veicināšanā. Rīgā ir 97 skolas, un mūsu mērķis ir iedvesmot ikvienu rīdzinieku, skolnieku būt par klimata pārmaiņu risinājuma daļu, veidojot ilgtspējīgu un zaļu Rīgu,» uzsver Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas vadītājs Viesturs Zeps.
- «Iesaistīšanās iniciatīvā-konkursā «Klimata dienas skolās» ir ne tikai iespēja iegūt jaunas zināšanas par ilgtspējīgu dzīvesveidu, bet arī veidot videi draudzīgus paradumus jau skolā, lai pēc tam jauno pieredzi nodotu tālāk ģimenēs un citviet. Sadarbībā ar ekspertiem, skolotāji un skolēni, strādājot plecu pie pleca, radīs pārmaiņas, kas atstās paliekošu ietekmi uz mūsu nākotni. Aicinu visas skolas un skolēnus aktīvi piedalīties šajā iniciatīvā, jo kopīgiem spēkiem mēs varam veidot atbildīgāku un klimatam draudzīgāku sabiedrību!» saka Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Laima Geikina.
Konkursu organizē Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), Rīgas pašvaldība un Rīgas enerģētikas aģentūra, kas atbalstīs skolu centienus samazināt energopatēriņu.
- «Skolās bērni un skolotāji ir faktiskie enerģijas patērētāji, kas rada lielu daļu no skolas radītajām emisijām. Prieks, ka ir atsaucīgas izglītības iestādes, kuras ir gatavas saņemt REA gatavotos materiālus, izmantot ekspertus un kopā samazināt patēriņu ēkās,» saka Rīgas enerģētikas aģentūras direktors Jānis Ikaunieks.
Konkurss notiks divās kārtās. Otrajā kārtā skolu izvēlētas labākās komandas piedalīsies Klimata festivālā, kas 4. aprīlī notiks RTU studentu pilsētiņā Ķīpsalā.
Konkursa uzvarētāji tiks noteikti klašu un skolu grupās, vērtējot gan sasniegto ietaupījumu un īstenoto pasākumu efektivitāti, gan skolēnu aktivitāti, radošumu, vides un klimata jautājumu integrēšanu izglītības saturā utt. Skolēni saņems vērtīgas balvas no konkursa atbalstītājiem, bet skolas, kam izdosies panākt energoresursu ietaupījumu, – RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta zinātnieku izstrādātu ilgtspējas paraugprakses marķējumu «Energovienoti», kas apliecina augstu energopratības līmeni.
- «Vides, klimatneitralinātes un ilgtspējas jautājumiem RTU pievērš īpašu uzmanību gan studijās un pētniecībā, virzoties pretim ambiciozam mērķim universitātei līdz 2030. gadam sasniegt klimata neitralitāti. Mums ir ļoti nozīmīgi, lai studenti apgūst prasmes, kas saistītas ar ilgtspēju un vidi. Tās kļūst arvien pieprasītākas un cels studentu konkurētspēju darba tirgū. Mūsu zinātnieki īsteno starptautiski nozīmīgus pētījumus, kas saistīti ar energoefektivitāti, biodegradabliem, ekoloģiskiem materiāliem, viedo enerģiju, bioloģiskām ūdens attīrīšanas tehnoloģijām, ēku siltināšanu un citiem aktuāliem ilgtspējas jautājumiem. Vienlaikus ļoti nozīmīgs uzdevums ir vairot gan studentu, pētnieku un RTU darbinieku, gan plašākas sabiedrības vides izpratni. RTU ilgtspējas politika vainagojas panākumiem – prestižais reitings «GreenMetric World University Rankings» RTU ir atzinis par 45. zaļāko universitāti pasaulē, apsteidzot citas Latvijas un Baltijas universitātes. Visaugstākie rezultāti ir sasniegti vides izglītībā un zinātnē, transporta infrastruktūrā un energoefektivitātes un klimata pārmaiņas mazinošu aktivitāšu ieviešanā,» uzsver RTU administratīvais direktors Juris Iljins.
Rīgas mērķis ir sasniegt klimatneitralitāti līdz 2030. gadam, kas ietver energoefektivitātes, tīras mobilitātes, videi draudzīgas pilsētplānošanas u.c. citas iniciatīvas. Lai sasniegtu mērķus, Rīgas pašvaldība apzinās sabiedrības un īpaši jaunās paaudzes savlaicīgu iesaisti klimata izaicinājumu apzināšanā.
Informāciju sagatavoja: Lāsma Vaivare, RTU Sabiedrisko attiecību departamenta komunikācijas projektu vadītāja. Tālr. +37126597739, Lasma.Vaivare@rtu.lv
Papildus informācija: Sindija Grāvere, Rīgas pašvaldības Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore,e-pasts: sindija.gravere@riga.lv.
Rīga aicina izmantot nebijuši lielu līdzfinansējumu māju siltināšanas tehniskās dokumentācijas sagatavošanai
Oktobrī iestājas rudenīgi vēsāki laikapstākļi, kas nozīmē apkures sezonas sākumu. Rīgas enerģētikas aģentūra oktobrī, māju atjaunošanas kampaņas laikā, aicina apmeklēt dažādus seminārus un konsultācijas par māju siltināšanas, energoefektivitātes, apkures jautājumiem un pieteikties pašvaldības un valsts līdzfinansējumam.
- “Pirms 40 – 60 gadiem celto daudzīvokļu ēku tehniskais stāvoklis ir neapmierinošs, jo ēku ekspluatācijas ciklā, tās netika pietiekamā apjomā uzturētas, augušas siltumenerģijas, elektrības, ūdens apgādes izmaksas, kā rezultātā, tagad, dzīvokļu īpašnieki, saskaras ar to, ka nākas pārmaksāt par šie pakalpojumiem, pastāv neprognozējamu avārijas maksājumu riski,” norāda Rīgas enerģētikas aģentūras energoefektivitātes eksperts Arnis Lelītis.
Vai šo situāciju var mainīt? Cik tas izmaksās man, dzīvokļu īpašniekam? Vai es piekristu energoefektīvai ēkas atjaunošanai, ja zinātu, ka atjaunojot ēku kompleksi, izmantojot valsts un pašvaldības energoefektivitātes programmas, rēķins nekļūs lielāks? Kas man, dzīvokļa īpašniekam, jādara? – uz šiem un citiem jautājumiem palīdzēs atbildēt Rīgas enerģētikas aģentūras speciālisti.
Galvenie ieguvumi, atjaunojot ēku, ir zemi apkures rēķini, moderna ventilācijas sistēma, kāpņu telpas remonts, apgaismojuma aprīkošana ar kustības sensoriem, iespējama arī lifta pārbūve vai atjaunošana. Tāpat ēkai pieguļošās teritorijas labiekārtošana, kā arī nekustamā īpašuma nodokļa atlaide – atjaunotai ēkai tiek piemērota nekustamā īpašuma nodokļa atlaide 90% uz 10 gadiem.
Daudzdzīvokļu ēku iedzīvotāji var pieteikties Rīgas enerģētikas aģentūras tehniskās dokumentācijas izstrādes līdzfinansējumam:
- 90% no attiecināmajām izmaksām līdz 1200 EUR tehniskās apsekošanas atzinumam;
- 90% no attiecināmajām izmaksām līdz 1200 EUR energosertifikātam;
- 90% no attiecināmajām izmaksām līdz 15 000 EUR tehniskajam projektam.
Rīgas enerģētikas aģentūras energoefektivitātes centrs konsultē par šo un citiem ar mājokļa energoefektivitāti saistītiem jautājumiem. REA iedzīvotāju centra trīs gadu pastāvēšanas laikā ir sniegtas konsultācijas vairāk nekā 900 ēku iedzīvotājiem, REA energoefektivitātes speciālisti ir organizējuši un piedalījušies vairāk nekā 80 dzīvokļu īpašnieku kopsapulcēs. Rezultātā ir atjaunotas vai atrodas būvniecības ieceres realizācijas dažādos posmos vairāk nekā 50 ēkas.
- Piesakies līdzfinansējumam www.renove.lv vai zvanot tālr. 67012437
Informāciju sagatavoja: Ineta Miglāne, Rīgas pašvaldības Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, tālrunis: 29363334, e-pasts: ineta.miglane@riga.lv.
REA aicina uz vebināru “Apkures sistēmas izvēle un pieejamais valsts atbalsts apkures sistēmas nomaiņai”
Trešdien, 9. oktobrī, plkst.11.00-12:00 Rīgas enerģētikas aģentūra (REA) rīko tiešsaistes semināru “Apkures sistēmas izvēle un pieejamais valsts atbalsts apkures sistēmas nomaiņai”.
Vebinārā varēs uzzināt, kādu apkures veidu izvēlēties Rīgā, ņemot vērā teritoriālo zonējumu un spēkā esošos noteikumus. Tiks analizētas dažādas apkures iespējas, piemēram, krāsns, gāzes vai centrālā apkure, kā arī to ekonomiskais izdevīgums atbilstoši Rīgas domes saistošajiem noteikumiem Nr. RD-24-260-sn.
Papildus tam, vebinārā tiks sniegta informācija par valsts atbalsta programmām, kas veicina fosilā kurināmā apkures sistēmu nomaiņu uz videi draudzīgākām alternatīvām, piemēram, granulu katliem, siltumsūkņiem un saules kolektoriem. Tiks apskatīts arī atbalsts saules paneļu un vēja ģeneratoru iegādei, pieslēgumiem centralizētajai siltumapgādei, kā arī elektromobiļu un ārēji lādējamu hibrīdauto iegādei.
- Vebināram var pieteikties jebkurš interesents, aizpildot pieteikuma formu tiešsaistē:
Piesakies šeit.
- Dalība vebinārā ir bez maksas. Reģistrētie dalībnieki savā e-pasta adresē saņems piekļuves saiti tūlīt pēc reģistrēšanās un atgādinājumu stundu pirms pasākuma. Dalībniekiem (pēc pieprasījuma) izsniegts semināra apmeklējuma apliecinājums.
REA ir izveidojusi atbalsta punktu – vienas pieturas aģentūru, kurā daudzdzīvokļu ēku iedzīvotāji var iegūt visaptverošu informāciju par iespējām atjaunot savu mājokli. Iedzīvotāji var saņemt informatīvu atbalstu visos ēku atjaunošanas posmos – sākot no idejas, pirmajām ēkas kopsapulcēm un dzīvokļu īpašnieku biedrības dibināšanas, līdz ēkas būvniecības darbu pabeigšanai, tostarp, par projektu vadību un līdzfinansējuma piesaisti ēku atjaunošanas programmās.
Ja rodas jautājumi, aicinām sazināties ar REA: tālr. 67012437, 29444448
Informāciju sagatavoja: Ineta Miglāne, Rīgas domes Komunikācijas pārvaldes Ārējas komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, tālr.: +371 29363334, e-pasts: ineta.miglane@riga.lv
Rīgas enerģētikas aģentūra informē, ka Rīgas pašvaldības energopārvaldības sistēma atbilst ISO 50001 standarta prasībām. Resertifikācija apliecina, ka Rīgas pašvaldība turpina aktīvi strādāt pie uzlabojumiem, nodrošinot pilsētas energopārvaldības attīstību saskaņā ar pilsētas un Eiropas Savienības mērķiem un principiem.
Iepazīsties ar Rīgas valstspilsētas pašvaldības ISO 50001 sertifikātu:
ISO 50001 sertifikāts pieejams šeit
- “Mūsu mērķis ir ne tikai samazināt enerģijas patēriņu un oglekļa dioksīda izmešus, bet arī ieviest inovācijas un risinājumus, kas veicina ilgtspējīgu pilsētas attīstību. Trīs gadu laikā, kopš energopārvaldības sistēmas ieviešanas, izmaksas par energoresursiem un ūdeni ir samazinātas par vairāk nekā četriem miljoniem eiro. Iepriekšējo gadu ietaupījumi šogad tiek investēti efektīvās apgaismojuma sistēmās un saules paneļos, kas nākamajos gados radīs jaunus ietaupījumus,” norāda Rīgas enerģētikas aģentūras Energoefektivitātes informācijas centra vadītājs Valdis Ratniks.
Pēc regulārās audita pārbaudes un rūpīga novērtējuma sertifikācijas iestāde ir atkārtoti apstiprinājusi Rīgas energopārvaldības sistēmas atbilstību ISO 50001 standarta prasībām. Šī resertifikācija apliecina, ka Rīgas pašvaldība turpina aktīvi strādāt pie uzlabojumiem, nodrošinot pilsētas attīstību saskaņā ar pilsētas un Eiropas Savienības mērķiem un principiem.
1. Rīgas pašvaldība kopš 2021.gada ir aktīvi strādājusi pie energopārvaldības sistēmas ieviešanas, kas atbilst ISO 50001 standarta prasībām. Šī sistēma nodrošina efektīvu enerģijas resursu izmantošanu, energoefektivitātes uzlabošanu un atjaunojamo energoresursu integrāciju, kas veicina gan vides aizsardzību, gan resursu ekonomiju.
2. Energopārvaldības sistēma šogad tika paplašināta līdz 340 iestādēm/struktūrvienībām, kuras atrodas 424 dažāda pielietojuma ēkās, kuru lietderīgā platība ir 1 344 752 kvadrātmetri un gada izdevumi par enerģiju un ūdeni ir vairāk nekā 20 miljoni eiro. Iesaistīto objektu skaitu plānots paplašināt, iekļaujot arī pārējos pašvaldības objektus.
3. Energopārvaldības sistēmas uzdevums ir optimizēt un samazināt energoresursu un ūdens patēriņu pašvaldības objektos. Energoefektivitātes likums nosaka prasību, ka visās Latvijas valstspilsētās ir jābūt ieviestai energopārvaldības sistēmai. Atbilstoši šai prasībai Rīgas enerģētikas aģentūra ir izstrādājusi dokumentu paketi, kura apraksta energopārvaldības sistēmas norisi.
LVS EN ISO 50 001 standarts nosaka prasības visu aktivitāšu dokumentēšanas jomā, kuru izpilde tiek kontrolēta ārējo ekspertu auditos. Energopārvaldības sistēmas ieviešanu pašvaldībā apstiprināja auditoru ISO 50001 prasībām un Rīgas pašvaldībai tika izsniegts sertifikāts par ieviestās sistēmas atbilstību standartam.
Informāciju sagatavoja: Ineta Miglāne, Rīgas pašvaldības Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, e-pasts: ineta.miglane@riga.lv.
Vai vēlies dzīvot atjaunotā kvartālā? Vai vēlies energoefektīvi atjaunot savu mājokli?
Reaģējot uz zemajiem daudzdzīvokļu ēku renovācijas tempiem Rīgā, plānots ieviest kvartālu atjaunošanas pieeju. Rīgas enerģētikas aģentūra sadarbībā ar partneriem Rīgas Tehnisko universitāti, SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” un energoservisa kompāniju “RENESCO” ievieš projektu “RenewAll” – Kvartālu atjaunošanas finansēšana, izmantojot energoefektivitātes līgumu, kura ietvaros paredzēta kvartālu pieejas ieviešanas testēšana Rīgā.
Spied šeit, lai pieteiktu savu kvartālu “Renew All” projekta atbalstam
Kas ir kvartālu pieeja?
Projektā kvartāls tiek skatīts no telpiskās perspektīvas, nosakot, ka kvartālu veido ēku grupa vai puduris, kuru vieno zemes vienības, iekšpagalmi un ēkas funkcijām nepieciešamie zemes gabali. Kvartālu atjaunošanas pieeja paredz, ka papildus ēku renovācijai kvartālā tiek veikta arī kvartāla atjaunošana, veicot segumu maiņu un labiekārtošanu.
Kas ir energoefektivitātes līgums?
Energoefektivitātes pakalpojuma līgums nozīmē nolīgt izpildītāju (energoefektivitātes pakalpojumu sniedzēju – ESKO) ar mērķi iegūt enerģijas ietaupījumu, kas sedz visus (vai daļu) atjaunošanas darbiem nepieciešamos ieguldījumus.
Kāpēc tas ir vērtīgi?
- Sakopta apkārtējā vide;
- Mazākas projekta un būvniecības izmaksas;
- Vienots vizuālais risinājums;
- Infrastruktūras uzlabojumi kvartālā;
- Iespēja iedzīvotājiem ietekmēt savas apkārtnes izskatu un funkciju.
Ko piedāvā projekts?
- Piedalīties sava kvartāla attīstības vīzijas radīšanā organizētu pasākumu formā, piedaloties arhitektam, energoefektivitātes ekspertiem un būvniecības sektora pārstāvjiem;
- Iespēju ar Rīgas domes atbalstu atjaunot un labiekārtot kvartāla teritoriju;
- Izmantot iespēju slēgt ēku energoefektivitātes pakalpojuma līgumu;
- Saņemt regulāras konsultācijas kvartālā.
Slēdzot Energopakalpojuma līgumu par tehniskās dokumentācijas izstrādi no projekta līdzekļiem līdzfinansēt:
- 100% apmērā energoaudita izstrādes izmaksas;
- 100% apmērā priekšfinansē ēkas tehniskā apsekojuma un atjaunošanas projekta sagatavošanas izmaksas, kas projekta ieviešanas gadījumā vēlāk atspoguļojās ikmēneša maksājumā par ēkas atjaunošanu;
- Pilnā apmērā atbalstu dokumentācijas izstrādei un saskaņošanai;
- 100% apmērā atjaunošanas projekta vadības izmaksas.
Dzīvokļu īpašnieki, kuriem ir interese renovēt ēkas un atjaunot kvartālu, aicināti reģistrēt savu interesi iedzīvotāju līdzdalības platformā GEO RĪGA, lai pašvaldība varētu identificēt kvartālus ar augstu interesi no dzīvokļu īpašnieku vidus turpmākai sadarbībai.
Informāciju sagatavoja: Ineta Miglāne, Rīgas pašvaldības Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, tālrunis: +371 29363334, e-pasts: ineta.miglane@riga.lv
Rīgas apkaimju svētkos REA konsultēs par ēku energoefektivitāti
Lai veicinātu daudzdzīvokļu ēku energoefektivitātes pasākumu ieviešanu, Rīgas apkaimju svētkos augustā Rīgas enerģētikas aģentūra (REA) sadarbībā ar AS “Rīgas siltums” konsultēs iedzīvotājus par iespēju energoefektīvi atjaunot mājokļus un piesaistīt līdzfinansējumu.
Interesentiem tiks sniegta informācija par kvartāla pieeju daudzdzīvokļu ēku atjaunošanā un teritorijas labiekārtošanā, izmantojot pašvaldības atbalsta instrumentus.
Informatīvās telts apmeklētāji uz interaktīvās planšetes varēs modelēt savas dauzddzīvokļu ēkas atjaunošanas (siltināšanas) pasākumus, saprast ieguvumus un iespējamās izmaksas. Apmeklētājiem būs iespēja iepazīties ar termokameras darbības principiem un tās nozīmi ēkas energoefektivitātes noteikšanā.
Tāpat informatīvās telts apmeklētājiem būs iespēja pārbaudīt savas prasmes “Inženieru izaicinājumā”.
Rīdzinieki laipni gaidīti:
Pasākums/notikums | Norises vieta | Norises laiks |
Kreisā krasta apkaimju svētki – Āgenskalns / Torņkalns / Bieriņi | Uzvaras parks | 03.08.2024. 12.00-23.00 |
Labā krasta apkaimju svētki – Sarkandaugava / Čiekurkalns | Dauderu parks | 10.08.2024. 12.00-23.00 |
Apkaimju svētki – Purvciems / Pļavnieki Mežciems / Dreiliņi | Dreiliņu kalna parks | 24.08.2024. 11.00-22.30 |
Apkaimju svētki Nordeķu parkā Iļģuciems / Dzirciems / Imanta | Nordeķu parks | 24.08.2024. 11.00-22.30 |
Informāciju sagatavoja: Ineta Miglāne, Rīgas pašvaldības Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, tālrunis: 29363334, e-pasts: ineta.miglane@riga.lv.
Gāzes apkures katlu par 85% aizstāj siltumsūkņi
Esošā situācija
Vienstāvu biroja ēka ar kopējo platību 257 kvadrātmetri (242 m2 apkurināmā platība) līdz šim tika apkurināta ar dabasgāzes kondensācijas katlu (Junkers ZWB 23CE) ar divcauruļu apkures sistēmu siltums caur radiatoriem tika piegādāts biroja telpās. Gadā tika patērētas 39,4 MWh dabasgāze. Ēkas specifiskais patēriņš – 163 kWh uz kvadrātmetru gadā.
Attēls: Uzstādītais siltumsūknis Cooper & Hunter Ecopower Series CH-HP22UIMPZM
Ar mērķi veicināt investīcijas energoefektivitātē 2023.gadā Rīgas dome daļu no energopārvaldības sistēmā ietaupītos līdzekļu – 4 miljonus eiro novirzīja “Klimata programmai”, kur pašvaldības departamenti var pieteikt projektus apgaismojuma modernizācijai, saules paneļu uzstādīšanai, dabasgāzes katlu nomaiņai ar CO2 neitrāliem risinājumiem. Programmas mērķis ir CO2 izmešu samazināšana pilsētā. Tieši CO2 ietaupījumu apjoms ir svarīgākais projektu vērtēšanas kritērijs – katra ietaupītā CO2 tonna nevar izmaksāt vairāk par vienu eiro.
Attēls: Esošajā apkures sistēmā integrēta akumulācijas tvertne
Pašvaldības aģentūra “Pieminekļu aģentūra” uz iespēju piesaistīt līdzekļus no “Klimata programmas” reaģēja gandrīz nekavējoties – tika sagatavots pieteikums apgaismojuma nomaiņai un nedaudz vēlāk arī esošās apkures sistēmas papildināšana ar gaiss/ūdens siltumsūkni, kurš samazinātu esošā dabasgāzes katla slodzi par 85%.
Viedoklis
Rīgas valstspilsētas pašvaldības aģentūras “Rīgas pieminekļu aģentūra” Saimnieciskās nodaļas vadītājs Raimonds Baumanis: Rīgas Pieminekļu aģentūras sadarbība ar Rīgas enerģētikas aģentūru notika ļoti veiksmīgi, 2023. gada vasarā pēc Rīgas valstspilsētas ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāna 2022.–2030. gadam ieviešanas programmas iekšējo noteikumu stāšanās spēkā, Pieminekļu aģentūra mēneša laikā iesniedza projektu pieteikumus Rīgas enerģētikas aģentūrai. Turpmākā abu aģentūru sadarbības rezultātā tika izstrādāta vēlamā siltumsūkņa tehniskā specifikācija un dokumenti, kas bija nepieciešami, lai varētu izsludināt iepirkumu. Jau 2023. gada decembrī tika izsludināts iepirkums par apkures sistēmas pārbūvi, kas beidzās bez rezultātiem, taču 2024. gada februārī atkārtoti izsludinājām jaunu iepirkumu un aprīlī noslēdzām līgumu ar vienu no četriem pretendentiem par apkures sistēmas pārbūves darbiem. Darbi tika pabeigti šā gada 30. maijā.
Rīgas enerģētikas aģentūrā apkures sistēmas izbūves aprēķinu rezultāti apliecināja, ka ekonomiski izdevīgākais apkures risinājums esošajā situācijā būtu papildus siltumenerģijas ražošanas jaudas uzstādīšana – gaiss/ūdens siltumsūknis ar vismaz 10 kW jaudu un tam atbilstošu akumulācijas tvertni, kas darbotos paralēli ar esošo dabasgāze katlu. Tādējādi, siltumsūknis nodrošinātu ne tikai vairāk kā 85% no ēkā nepieciešamās siltumenerģijas, bet arī tas darbotos ar augstu lietderības koeficientu, vismaz 3.0, t.i. katra izlietotā elektroenerģijas vienība saražotu trīs siltumenerģijas vienības. Esošais dabasgāzes apkures katls turpinās nodrošināt pīķa slodzi apkures sezonas aukstākajā laikā
Siltumsūkņa tips: Gaiss/Ūdens
Gaiss/ūdens siltumsūknis izmanto siltumenerģiju no apkārtējās vides gaisa temperatūras un nodod to uzsildot ūdeni, kuru izmanto silto grīdu, radiatoru vai karstā ūdens uzsildīšanai.
Enerģijas patēriņš
Energoresurss | Pirms pārbūves | Pēc pārbūves |
Dabasgāze | 39.4 MWh/gadā | 6.1 MWh/gadā |
Elektroenerģija | – | 11.07 MWh/gadā |
KOPĀ | 39.4 MWh/gadā | 17.17 MWh/gadā |
Izmaksas
Energoresurss | Pirms pārbūves | Pēc pārbūves |
Dabasgāze | 39.4 MWh/gadā | 6.1 MWh/gadā |
Elektroenerģija | – | 11.07 MWh/gadā |
KOPĀ | 39.4 MWh/gadā | 17.17 MWh/gadā |
Tā kā iestāde izmanto elektroenerģijas tarifu, kurš ir piesaistīts elektroenerģijas biržas cenai un līdz ar siltumsūkni uzstādīto viedo vadības sistēmu, siltumsūkņa ieslēgšanās laiki tiks kontrolēti atbilstoši esošajai elektroenerģijas cenai. Siltumsūknis izmantos laikus, kad elektroenerģija ir lētāka, tādējādi papildus samazinot izdevumus par elektroenerģiju.
Attēls: Siltumsūkņa vadības bloks
CO2 izmešu ietaupījums
Modernizētā apkures sistēma savas darbības dzīves ciklā samazinās CO2 izmešu apjomu par 82.8 tonnām.
Papildus tam uzstādītais siltumsūknis kā aukstuma aģentu izmanto dabisku gāzi – R290, kura ir ne tikai lētāka, kas būs jūtams reizēs, kad aukstuma aģents būs jāuzpilda vai jāpapildina. Šis aukstuma aģents tika izvēlēts arī, jo tas ir videi draudzīgāks. Tas ir netoksisks aukstuma aģents, kura ozona noārdīšanas potenciāls (ONP) ir nulle un globālais sasilšanas potenciāls (GSP) ir ļoti zems.
Ekonomiskais pamatojums
Izvēlētais risinājums šajā objektā – papildus siltumu ražojošo jaudu uzstādīšana ar daļēju apkures sistēmas pārbūvi – akumulācijas tvertnes uzstādīšana un daļēja radiatoru nomaiņa palielinot to jaudu ir ne tikai efektīvas no vides aspektiem, bet arī ir ekonomiski pamatots. Apkures sistēmai pievienotā viedā vadība sistēma sniedz papildus iespējas komforta uzlabošanai, nodrošinās papildus siltumapgādes drošību un iespēja automatizēt iekārtu izmantošanu atbilstoši elektroenerģijas cenai biržā sniegs arī līdz šim nebijušas iespējas izmantot lētu enerģiju ēkas apsildīšanai.
Apkures sistēmas modernizācijas kopējās izmaksas bija EUR 16 562. Pie esošajām enerģijas cenām projekts atmaksājās 5.6 gados. Šim projektam ir arī ļoti labs izmaksu/lietderības rādītājs no “Klimata programmas” skatu punkta – katrs iztērētais eiro ietaupa 5 tonnas CO2.
Informāciju sagatavoja: Valdis Ratniks, Energoefektivitātes informācijas centra vadītājs, e-pasts: Valdis.Ratniks@riga.lv
Rīgas enerģētikas aģentūra piedāvā jaunu rīku iedzīvotājiem - “Siltuma karti”
Rīgas pašvaldības ģeotelpisko datu portāla “GEO RĪGA” sadaļā “Pilsētvide” tagad pieejama “Siltuma karte”, kas ir būtisks solis pretim ilgtspējīgākai un energoefektīvākai pilsētai. Šī karte piedāvā plašu informāciju par daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku siltumenerģijas patēriņu apkurei un to energoefektivitātes līmeni, ļaujot iedzīvotājiem labāk saprast savu mājokļu enerģijas patēriņu un identificēt uzlabojumu iespējas.
Galvenās funkcijas un ieguvumi
Siltumenerģijas patēriņa novērtējums: Izmantojot “Siltuma karti”, iedzīvotāji var ātri un ērti pārskatīt savas ēkas siltumenerģijas patēriņu apkurei pēdējos 12 mēnešos. Tas ļauj salīdzināt savu mājokli ar citām ēkām, kas ir līdzīgas pēc platības un būvniecības gada.
Energoefektivitātes novērtējums: Katrai ēkai, kura ir pieslēgta centralizētajai siltumapgādei un par kuru ir dati vismaz par trīs gadiem, ir norādīta energoefektivitātes klase, kas sniedz priekšstatu par ēkas enerģijas patēriņa efektivitāti. Šī informācija ir vērtīga, lai saprastu, vai ir nepieciešami uzlabojumi vai renovācijas darbi, kas varētu palīdzēt samazināt enerģijas izmaksas un uzlabot dzīves kvalitāti.
Potenciāls ēkas atjaunošanai: “Siltuma karte” ļauj identificēt, kurām ēkām ir augsts potenciāls energoefektivitātes uzlabojumiem. Tas palīdz iedzīvotājiem pieņemt lēmumu par investīcijām ēku renovācijā un izprast iespējamos ekonomiskos ieguvumus no šādiem uzlabojumiem. Atbilstoši normatīvajiem aktiem ir noteikts, ka F energoefektivitātes klase ir neatbilstoša energoefektivitātes minimālajām prasībām.
Salīdzinājums ar līdzīgām ēkām: Iedzīvotāji var izmantot karti, lai salīdzinātu savu ēku ar citām līdzīgām ēkām pēc platības un būvniecības gada. Šis salīdzinājums palīdzēs mājas iedzīvotājam saprast, vai viņu māja patērē vairāk vai mazāk nekā vidējais rādītājs Rīgā. Papildus kartē atzīmētas renovētas ēkas, kuru rezultātus var apskatīt un salīdzināt mājas savā starpā. Informācija par renovētajām ēkām sniedz ieskatu par labās prakses piemēriem un potenciālajām enerģijas ietaupījuma iespējām.
Kā izmantot “Siltuma karti”?
- Piekļuve informācijai: Apmeklējot “GEO RĪGA” portāla sadaļu “Pilsētvide”, pietuviniet karti līdz mērogam 1:32000 vai tuvāk un tad atrodiet slāni “Informācija par būvēm”. Pēc tam atveriet apakšslāni “Daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku energoefektivitātes rādītāji apkurei un ar ķeksīti aktivizējiet slāņus “Energoefektivitātes rādītāji apkurei” un “Renovētās ēkas”. Informācija parādās gan kartē ar ēkām atbilstošu krāsu kodējumu, kas norāda to energoefektivitātes klasi un siltumenerģijas patēriņu, gan arī izvēlējoties slāņa papildopciju “Skatīt atribūtu tabulā” – Datu tabulas veidā.
- Detalizēta informācija: Klikšķinot uz konkrētās ēkas, tiek parādīta detalizēta informācija par tās energoefektivitātes klasi apkurei, energoefektivitātes novērtējumu apkurei, pēc kā tiek piešķirta klase un siltumenerģijas patēriņu pēdējos 12 mēnešos. Šī informācija var būt noderīga, lai izprastu konkrētās ēkas energoefektivitātes stāvokli un apsvērtu nepieciešamos uzlabojumus.
- Salīdzinājums un analīze: Izmantojiet karti, lai salīdzinātu siltumenerģijas patēriņu apkurei un energoefektivitāti ar citām ēkām. Tas palīdz identificēt labākos energoefektivitātes prakses piemērus un noteikt, kurās jomās ir vislielākais potenciāls uzlabojumiem.
- Apskatīt atjaunotās ēkas: Karte sniedz iespēju apskatīt tuvākās atjaunotās ēkas. Šie piemēri var kalpot kā iedvesma un informācijas avots par iespējamiem renovācijas risinājumiem.
Rīgas iedzīvotāji tiek aicināti aktīvi izmantot “Siltuma karti” un iepazīties ar savu ēku energoefektivitātes līmeni un siltumenerģijas patēriņu. Lai saņemtu profesionālas konsultācijas par ēkas atjaunošanas iespējām un pieejamajiem finansēšanas avotiem, apmeklējiet www.renove.lv.Tur jūs varat pieteikties konsultācijām un uzzināt vairāk par valsts atbalsta programmām, kas palīdzēs segt tehniskās dokumentācijas izstrādes izmaksas un citus renovācijas izdevumus.
“Siltuma karti” plānots turpmāk attīstīt, papildinot to ar vēl detalizētāku informāciju par veikto ēku renovāciju, kā arī uzskaitot vairāk objektu. Apkures sezonā dati tiks atjaunoti katru mēnesi, nodrošinot aktuālu informāciju par ēku energoefektivitāti un siltumenerģijas patēriņu.
Izmantojot šo rīku, Rīgas iedzīvotāji uzzinās par savas ēkas energoefektivitātes stāvokli, varēs izvērtēt ēkas renovācijas nepieciešamību un veikt datos balstītus lēmumus Mājokļu atjaunošanai.
Informāciju sagatavoja: Ineta Miglāne, Rīgas pašvaldības Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, tālrunis: +371 29363334, e-pasts: ineta.miglane@riga.lv