Laipni aicināti jaunajā REA mājaslapā!

Gāzes apkures katlu par 85% aizstāj siltumsūkņi



Esošā situācija

Vienstāvu biroja ēka ar kopējo platību 257 kvadrātmetri (242 m2 apkurināmā platība) līdz šim tika apkurināta ar dabasgāzes kondensācijas katlu (Junkers ZWB 23CE) ar divcauruļu apkures sistēmu siltums caur radiatoriem tika piegādāts biroja telpās. Gadā tika patērētas 39,4 MWh dabasgāze. Ēkas specifiskais patēriņš – 163 kWh uz kvadrātmetru gadā.

 Attēls: Uzstādītais siltumsūknis Cooper & Hunter Ecopower Series CH-HP22UIMPZM     

Ar mērķi veicināt investīcijas energoefektivitātē 2023.gadā Rīgas dome daļu no energopārvaldības sistēmā ietaupītos līdzekļu – 4 miljonus eiro novirzīja “Klimata programmai”, kur pašvaldības departamenti var pieteikt projektus apgaismojuma modernizācijai, saules paneļu uzstādīšanai, dabasgāzes katlu nomaiņai ar CO2 neitrāliem risinājumiem. Programmas mērķis ir CO2 izmešu samazināšana pilsētā. Tieši CO2 ietaupījumu apjoms ir svarīgākais projektu vērtēšanas kritērijs – katra ietaupītā CO2 tonna nevar izmaksāt vairāk par vienu eiro.

 Attēls: Esošajā apkures sistēmā integrēta akumulācijas tvertne      

Pašvaldības aģentūra “Pieminekļu aģentūra” uz iespēju piesaistīt līdzekļus no “Klimata programmas” reaģēja gandrīz nekavējoties – tika sagatavots pieteikums apgaismojuma nomaiņai un nedaudz vēlāk arī esošās apkures sistēmas papildināšana ar gaiss/ūdens siltumsūkni, kurš samazinātu esošā dabasgāzes katla slodzi par 85%.

Viedoklis

Rīgas valstspilsētas pašvaldības aģentūras “Rīgas pieminekļu aģentūra” Saimnieciskās nodaļas vadītājs Raimonds Baumanis: Rīgas Pieminekļu aģentūras sadarbība ar Rīgas enerģētikas aģentūru notika ļoti veiksmīgi, 2023. gada vasarā pēc Rīgas valstspilsētas ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāna 2022.–2030. gadam ieviešanas programmas iekšējo noteikumu stāšanās spēkā, Pieminekļu aģentūra mēneša laikā iesniedza projektu pieteikumus Rīgas enerģētikas aģentūrai. Turpmākā abu aģentūru sadarbības rezultātā tika izstrādāta vēlamā siltumsūkņa tehniskā specifikācija un dokumenti, kas bija nepieciešami, lai varētu izsludināt iepirkumu. Jau 2023. gada decembrī tika izsludināts iepirkums par apkures sistēmas pārbūvi, kas beidzās bez rezultātiem, taču 2024. gada februārī atkārtoti izsludinājām jaunu iepirkumu un aprīlī noslēdzām līgumu ar vienu no četriem pretendentiem par apkures sistēmas pārbūves darbiem. Darbi tika pabeigti šā gada 30. maijā.

Rīgas enerģētikas aģentūrā apkures sistēmas izbūves aprēķinu rezultāti apliecināja, ka ekonomiski izdevīgākais apkures risinājums esošajā situācijā būtu papildus siltumenerģijas ražošanas jaudas uzstādīšana – gaiss/ūdens siltumsūknis ar vismaz 10 kW jaudu un tam atbilstošu akumulācijas tvertni, kas darbotos paralēli ar esošo dabasgāze katlu. Tādējādi, siltumsūknis nodrošinātu ne tikai vairāk kā 85% no ēkā nepieciešamās siltumenerģijas, bet arī tas darbotos ar augstu lietderības koeficientu, vismaz 3.0, t.i. katra izlietotā elektroenerģijas vienība saražotu trīs siltumenerģijas vienības. Esošais dabasgāzes apkures katls turpinās nodrošināt pīķa slodzi apkures sezonas aukstākajā laikā

Siltumsūkņa tips: Gaiss/Ūdens

Gaiss/ūdens siltumsūknis izmanto siltumenerģiju no apkārtējās vides gaisa temperatūras un nodod to uzsildot ūdeni, kuru izmanto silto grīdu, radiatoru vai karstā ūdens uzsildīšanai.


Enerģijas patēriņš

 

Energoresurss

Pirms pārbūves

Pēc pārbūves

Dabasgāze

39.4 MWh/gadā

6.1 MWh/gadā

Elektroenerģija

11.07 MWh/gadā

KOPĀ

39.4 MWh/gadā

17.17 MWh/gadā

Izmaksas

 

Energoresurss

Pirms pārbūves

Pēc pārbūves

Dabasgāze

39.4 MWh/gadā

6.1 MWh/gadā

Elektroenerģija

11.07 MWh/gadā

KOPĀ

39.4 MWh/gadā

17.17 MWh/gadā

Tā kā iestāde izmanto elektroenerģijas tarifu, kurš ir piesaistīts elektroenerģijas biržas cenai un līdz ar siltumsūkni uzstādīto viedo vadības sistēmu, siltumsūkņa ieslēgšanās laiki tiks kontrolēti atbilstoši esošajai elektroenerģijas cenai. Siltumsūknis izmantos laikus, kad elektroenerģija ir lētāka, tādējādi papildus samazinot izdevumus par elektroenerģiju.

 Attēls: Siltumsūkņa vadības bloks

CO2 izmešu ietaupījums

Modernizētā apkures sistēma savas darbības dzīves ciklā samazinās CO2 izmešu apjomu par 82.8 tonnām.

Papildus tam uzstādītais siltumsūknis kā aukstuma aģentu izmanto dabisku gāzi – R290, kura ir ne tikai lētāka, kas būs jūtams reizēs, kad aukstuma aģents būs jāuzpilda vai jāpapildina. Šis aukstuma aģents tika izvēlēts arī, jo tas ir videi draudzīgāks. Tas ir netoksisks aukstuma aģents, kura ozona noārdīšanas potenciāls (ONP) ir nulle un globālais sasilšanas potenciāls (GSP) ir ļoti zems.

Ekonomiskais pamatojums

Izvēlētais risinājums šajā objektā – papildus siltumu ražojošo jaudu uzstādīšana ar daļēju apkures sistēmas pārbūvi – akumulācijas tvertnes uzstādīšana un daļēja radiatoru nomaiņa palielinot to jaudu ir ne tikai efektīvas no vides aspektiem, bet arī ir ekonomiski pamatots. Apkures sistēmai pievienotā viedā vadība sistēma sniedz papildus iespējas komforta uzlabošanai, nodrošinās papildus siltumapgādes drošību un iespēja automatizēt iekārtu izmantošanu atbilstoši elektroenerģijas cenai biržā sniegs arī līdz šim nebijušas iespējas izmantot lētu enerģiju ēkas apsildīšanai.

Apkures sistēmas modernizācijas kopējās izmaksas bija EUR 16 562. Pie esošajām enerģijas cenām projekts atmaksājās 5.6 gados. Šim projektam ir arī ļoti labs izmaksu/lietderības rādītājs no “Klimata programmas” skatu punkta – katrs iztērētais eiro ietaupa 5 tonnas CO2.  

Informāciju sagatavoja: Valdis Ratniks, Energoefektivitātes informācijas centra vadītājs, e-pasts: Valdis.Ratniks@riga.lv   

Rīgas enerģētikas aģentūra piedāvā jaunu rīku iedzīvotājiem - “Siltuma karti”

 

Rīgas pašvaldības ģeotelpisko datu portāla “GEO RĪGA” sadaļā “Pilsētvide” tagad pieejama “Siltuma karte”, kas ir būtisks solis pretim ilgtspējīgākai un energoefektīvākai pilsētai. Šī karte piedāvā plašu informāciju par daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku siltumenerģijas patēriņu apkurei un to energoefektivitātes līmeni, ļaujot iedzīvotājiem labāk saprast savu mājokļu enerģijas patēriņu un identificēt uzlabojumu iespējas.

 

Galvenās funkcijas un ieguvumi

 

Siltumenerģijas patēriņa novērtējums: Izmantojot “Siltuma karti”, iedzīvotāji var ātri un ērti pārskatīt savas ēkas siltumenerģijas patēriņu apkurei pēdējos 12 mēnešos. Tas ļauj salīdzināt savu mājokli ar citām ēkām, kas ir līdzīgas pēc platības un būvniecības gada.

Energoefektivitātes novērtējums: Katrai ēkai, kura ir pieslēgta centralizētajai siltumapgādei un par kuru ir dati vismaz par trīs gadiem, ir norādīta energoefektivitātes klase, kas sniedz priekšstatu par ēkas enerģijas patēriņa efektivitāti. Šī informācija ir vērtīga, lai saprastu, vai ir nepieciešami uzlabojumi vai renovācijas darbi, kas varētu palīdzēt samazināt enerģijas izmaksas un uzlabot dzīves kvalitāti.

Potenciāls ēkas atjaunošanai: “Siltuma karte” ļauj identificēt, kurām ēkām ir augsts potenciāls energoefektivitātes uzlabojumiem. Tas palīdz iedzīvotājiem pieņemt lēmumu par investīcijām ēku renovācijā un izprast iespējamos ekonomiskos ieguvumus no šādiem uzlabojumiem. Atbilstoši normatīvajiem aktiem ir noteikts, ka F energoefektivitātes klase ir neatbilstoša energoefektivitātes minimālajām prasībām.

Salīdzinājums ar līdzīgām ēkām: Iedzīvotāji var izmantot karti, lai salīdzinātu savu ēku ar citām līdzīgām ēkām pēc platības un būvniecības gada. Šis salīdzinājums palīdzēs mājas iedzīvotājam saprast, vai viņu māja patērē vairāk vai mazāk nekā vidējais rādītājs Rīgā. Papildus kartē atzīmētas renovētas ēkas, kuru rezultātus var apskatīt un salīdzināt mājas savā starpā. Informācija par renovētajām ēkām sniedz ieskatu par labās prakses piemēriem un potenciālajām enerģijas ietaupījuma iespējām.

 

Kā izmantot “Siltuma karti”?

 

  1. Piekļuve informācijai: Apmeklējot “GEO RĪGA” portāla sadaļu “Pilsētvide”, pietuviniet karti līdz mērogam 1:32000 vai tuvāk un tad atrodiet slāni “Informācija par būvēm”. Pēc tam atveriet apakšslāni “Daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku energoefektivitātes rādītāji apkurei un ar ķeksīti aktivizējiet slāņus “Energoefektivitātes rādītāji apkurei” un “Renovētās ēkas”. Informācija parādās gan kartē ar ēkām atbilstošu krāsu kodējumu, kas norāda to energoefektivitātes klasi un siltumenerģijas patēriņu, gan arī izvēlējoties slāņa papildopciju “Skatīt atribūtu tabulā” – Datu tabulas veidā.
  2. Detalizēta informācija: Klikšķinot uz konkrētās ēkas, tiek parādīta detalizēta informācija par tās energoefektivitātes klasi apkurei, energoefektivitātes novērtējumu apkurei, pēc kā tiek piešķirta klase un siltumenerģijas patēriņu pēdējos 12 mēnešos. Šī informācija var būt noderīga, lai izprastu konkrētās ēkas energoefektivitātes stāvokli un apsvērtu nepieciešamos uzlabojumus.
  3. Salīdzinājums un analīze: Izmantojiet karti, lai salīdzinātu siltumenerģijas patēriņu apkurei un energoefektivitāti ar citām ēkām. Tas palīdz identificēt labākos energoefektivitātes prakses piemērus un noteikt, kurās jomās ir vislielākais potenciāls uzlabojumiem.
  4. Apskatīt atjaunotās ēkas: Karte sniedz iespēju apskatīt tuvākās atjaunotās ēkas. Šie piemēri var kalpot kā iedvesma un informācijas avots par iespējamiem renovācijas risinājumiem.

Rīgas iedzīvotāji tiek aicināti aktīvi izmantot “Siltuma karti” un iepazīties ar savu ēku energoefektivitātes līmeni un siltumenerģijas patēriņu. Lai saņemtu profesionālas konsultācijas par ēkas atjaunošanas iespējām un pieejamajiem finansēšanas avotiem, apmeklējiet www.renove.lv.Tur jūs varat pieteikties konsultācijām un uzzināt vairāk par valsts atbalsta programmām, kas palīdzēs segt tehniskās dokumentācijas izstrādes izmaksas un citus renovācijas izdevumus.

“Siltuma karti” plānots turpmāk attīstīt, papildinot to ar vēl detalizētāku informāciju par veikto ēku renovāciju, kā arī uzskaitot vairāk objektu. Apkures sezonā dati tiks atjaunoti katru mēnesi, nodrošinot aktuālu informāciju par ēku energoefektivitāti un siltumenerģijas patēriņu.

Izmantojot šo rīku, Rīgas iedzīvotāji uzzinās par savas ēkas energoefektivitātes stāvokli, varēs izvērtēt ēkas renovācijas nepieciešamību un veikt datos balstītus lēmumus Mājokļu atjaunošanai.

 

Informāciju sagatavoja: Ineta Miglāne, Rīgas pašvaldības Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, tālrunis: +371 29363334, e-pasts: ineta.miglane@riga.lv         

Āgenskalna priedēs liela atsaucība dzīvokļu īpašnieku informatīvajai sanāksmei


17. maijā Āgenskalna priežu, daudzdzīvokļu ēku kvartālā, norisinājās Rīgas VPA “Rīgas enerģētikas aģentūra” un ēku Kristapa ielā 16, Kristapa ielā 16A, Kristapa ielā 16B, Kristapa ielā 16C iedzīvotāju iniciatīvas grupas, dzīvokļu īpašnieku informatīvā sapulce. Šo māju kopējā platība ir 8318 m² un tajā ir 164 dzīvokļu īpašumi.

Pasākumā piedalījās liels skaits iedzīvotāju un bija jūtama interese iedziļināties jautājumos par mājas pārvaldīšanu, ēku energoefektīvu atjaunošanu, līdzfinansējuma piesaisti, kā arī par mājai piegulošās teritorijas labiekārtošanu, tai skaitā autostāvvietu izveidi, izvietojot ceļa zīmes.

“Iedzīvotāji apzinās, ka mājas pieder viņiem un ka pašiem jālemj par to, kā tās ilgtermiņā uzturēt,” norāda Rīgas enerģētikas aģentūras energoefektivitātes speciālists Arnis Lelītis.

Rīgas VPA “Rīgas enerģētikas aģentūra” aicina rīdziniekus pieteikties www.renove.lv konsultācijām par izbraukuma informatīvo sapulču organizāciju.

Piesakies konsultācijai par

siltumapgādi, mājas energoefektivitāti, saules paneļu uzstādīšanu, mājas biedrību izveidošanu.

Lasīt vairāk