Projekta mērķis
EnergyGuard projekta mērķis ir izveidot, izstrādāt un uzturēt MI testēšanas un eksperimentēšanas iekārtu tīklu, lai varētu testēt MI risinājumus elektroenerģijas un enerģijas nozarēs – elektroenerģijas tīkli, energoapgāde, atjaunojama energoresursi, enerģijas kopienas, energoefektivitāte.
Nodrošinot MI risinājumu testēšanu un pārbaudi, projekts palīdzēs izveidot tirgum gatavus effektīvus, ilgtspējīgus un uzticamus produktus un pakalpojumus.
Projekta apraksts
EnergyGuard projekta ietvaros ir izvirzīti sekojoši darbības virzieni:
- Papildināt enerģētikas nozares tirgu ar efektīviem, uzticamiem MI risinājumiem, dodot MI izstrādātājiem un mazajiem un vidējiem uzņēmumiem iespēju izmēģināt savus produktus reālos apstākļos.
- Nodrošināt informāciju par iespējām, problēmām, riskiem, kā arī nepieciešamo normatīvo regulējumu MI izmantošanai enerģētikas nozarē.
- Pilnveidot inovatīvas un energeoresursu efektīvas enerģijas vērtību ķēdes.
Projektā pārstāvētajās Eiropas valstīs un pilsētās tiks attīstīti un ieviesti 5 pilotprojekti:
- Portugāles pārvades tīkla ditālais dvīnis;
- Lubia, Spānija – mikrotīkls ar sadalītu enerģijas resursu;
- Grenoble, Francija un Valjadolida, Spānija – ūdeņraža testēšanas platforma.
- Antrodoco, Itālija – atjaunojamo energoresursu energokopienas darbības efektivizācija.
- Rīga, Latvija – rīks daudzīvokļu ēku renovācijas aktivitāšu plānošanai.
Rīgas valstpilsētas pašvaldībā EnergyGuard projekta ietvaros tiks īstenots MI risinājuma pilotprojekts energoefektivitātes un klimata investīciju atdeves novērtēšanai un risku mazināšanai daudzīvokļu ēkās, tiks izstrādāts MI rīks daudzīvokļu ēku renovācijas aktivitāšu plānošanai. Vēsturiskos un jauniegūtos datos balstīts risinājums sniegs atbalstu daudzīvokļu māju iedzīvotājiem iepazīties ar potenciālajam energoefektivitāti uzlabojošajām aktivitātēm ēkai, plānoto ieguldījumu finansiālo sniegumu, kā arī ietekmi uz energoefektivitāti.
Projekta aktivitātes Latvijā tiek īstenotas sadarbībā ar Būvniecības valsts kontroles biroju (BVKB).
Projekta ietvaros Rīgā plānotas sekojošas aktivitātes:
- Būvniecības informācijas sistēmā esošo energoauditu digitalizācija un izmantošana MI rīka daudzīvokļu ēkām izstrādē;
- Būvniecības informācijas sistēmā esošo energoauditu ieteikumu strukturēšana un integrēšana MI rīkā;
- Izstrādāts MI rīks energoefektivitātes un klimata investīciju atdeves novērtēšanai un risku mazināšanai daudzīvokļu ēkās;
- Daudzīvokļu ēku digitālā dvīņa izveide;
- Informatīvi izglītojoša kampaņa Rīgas pilsētas daudzīvokļu ēku iemītniekiem par ēku renovāciju un MI rīku.
Projekta partneri
Komunikāciju un datorsistēmu institūts (Grieķija) – projekta vadošais partneris, Rīgas enerģētikas aģentūra (Latvija), REN enerģētikas un pētniecības centrs (Portugāle), Vides, enerģētikas un tehnoloģiju pētījumu centrs (Spānija), Francijas atomenerģijas un alternatīvo enerģijas resursu komisija (Francija), CARTIF Fonds (Spānija), Zilās enerģijas revolūcija (Itālija), METASymbioze (Francija), LUXPROVIDE (Luksemburga), FundingBox accelerator (Portugāle), Fundingbox communities (Spānija), Fora meža tehnoloģijas (Spānija), IT datu aizsardzība un tiesības (Grieķija), ENGREEN (Itālija), Būvniecības valsts kontroles birojs (Latvija), HAL SERVICE (Itālija).
Projekta finansējums
Projekta kopējais budžets – 5 752 248.50 EUR
Projekta ES programmas “Apvārsnis Eiropa” līdzfinansējums – 4 939 644.46 EUR
Rīgas enerģētikas aģentūras projekta kopējais budžets – 196 600.00 EUR, tai skaitā:
– ES finansējums 100 % apmērā – 196 600.00 EUR
Projekta ieviešanas termiņi
Kontaktinformācija
01.01.2025. – 31.12.2027.
Tālis Linkaits
EnergyGuard projekta vadītājs
E-pasts: talis.linkaits@riga.lv
Rīga Renovē
Projekta mērķis ir atjaunot 50 daudzdzīvokļu dzīvojamās ēkas un veicināt CO2 emisiju samazināšanu Rīgas pilsētā. Projekts tiek īstenots sadarbībā ar Eiropas investīciju bankas European Local ENergy Assistance (ELENA) atbalsta programmas finansējumu.
Projekta mērķis
Projekta mērķis ir atjaunot 50 daudzdzīvokļu dzīvojamās ēkas un veicināt CO2 emisiju samazināšanu Rīgas pilsētā. Projekts tiek īstenots sadarbībā ar Eiropas investīciju bankas European Local ENergy Assistance (ELENA) atbalsta programmas finansējumu.
Papildus informācija par ELENA – European Local ENergy Assistance
Projekta apraksts
Rīgā kopumā ir 11,7 tūkstoši dzīvokļu ēkas (daudzdzīvokļu mājas), kas ir 29,7 % no kopējā daudzdzīvokļu ēku skaita Latvijā. 59% ēku ir būvētas pirms 1945. gada, bet 34,4% laikposmā no 1945. gada līdz 1993. gadam. Liela daļa no ēkām ir tehniski novecojušas, un ir nepieciešams atjaunot vismaz 6000 ēku.
Eiropas Savienības fondu līdzfinansējuma programmā 3.4.4.1. “Daudzdzīvokļu māju siltumnoturības uzlabošanas pasākumi” un programmā 4.2.1.1. specifiskā atbalsta mērķa pasākuma “Veicināt energoefektivitātes paaugstināšanu dzīvojamās ēkās” daudzdzīvokļu māju programmā saskaņā ar akciju sabiedrības “Attīstības finanšu institūcija Altum” apguves datiem uz 31.12.2023. Rīgā atjaunotas 122 ēkas.
Saskaņā ar Rīgas valstspilsētas ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plānu 2022.–2030. gadam un Mājokļu pamatnostādnes vieni no galvenajiem iemesliem mazajam atjaunoto ēku skaitam ir:
1) iedzīvotāju mazā interese par daudzdzīvokļu ēku atjaunošanu, daudzdzīvokļu ēku īpašnieki nespēj vienoties par kopīgu lēmumu pieņemšanu;
2) zema iedzīvotāju aktivitāte, kas ierobežo biedrību dibināšanu. Liels skaits ēku pašvaldības bilancē.
Aģentūrā ir izveidota “Vienas pieturas aģentūra” jeb atbalsta punkts Rīgas iedzīvotājiem, kas palīdz īstenot ēku atjaunošanas projektus, sākot no konsultācijām, un līdz pat projekta īstenošanai. Atbalsta punkts strādā ar ēku atjaunošanas projektiem un palīdz novērst identificētās barjeras. Savukārt saistībā ar pieaugošajām energoresursu cenām ir ievērojami palielinājusies iedzīvotāju interese par iespēju atjaunot savas ēkas.
Projekta izpētes virzieni
Projekta ietvaros ir izvirzīti sekojoši darbības virzieni:
- Atbalstīt daudzdzīvokļu ēku atjaunošanas tehniskās dokumentācijas (energoaudits, tehniskās apsekošanas atzinumi, rasējumi) izstrādi
- “Vienas pieturas aģentūra” kapacitātes palielināšana un jaunu pakalpojumu radīšana, nodrošinot pilna cikla ēku atjaunošana
- Informatīvo kampaņu nodrošināšana
Projekta finansējums
Projekta kopējais budžets 2 460 000 EUR, tai skaitā:
– Eiropas investīciju bankas European Local ENergy Assistance (ELENA) atbalsta programmas finansējums 90 % apmērā – 2 214 000 EUR
– Rīgas Domes līdzfinansējums 10% attiecināmajām izmaksām – 246 000 EUR
Projekta ieviešanas termiņi
01.09.2024. – 31.08.2027
Kontaktinformācija
Arnis Lelītis
Energoefektivitātes speciālists
arnis.lelitis@riga.lv
SMARTeeSTORY
Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programmas “Apvārsnis Eiropa” (Horizon Europe) projekts “Integrēta, sadarbspējīga, vieda un uz lietotāju vērsta ēku automatizācijas un vadības sistēma vēsturisku publiskā sektora ēku energoefektivitātes paaugstināšanai, integrējot fizikas un uz datiem balstītas pieejas” (SMARTeeSTORY)
Projekta mērķis
ciešā saistībā ar Eiropas zaļā kursa ieviešanu – rast risinājumus energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumiem vēsturiskās ēkās, kur klasiskā energorenovācija nav risinājums. Projekta ietvaros Rīgas pilsētā publiskai ēkai, kas atrodas Rīgas vēsturiskā centra teritorijā – Rīgas domes centrālajai ēkai (Rātsnamam) tiks izstrādāti un testēti inovatīvi, vēsturisku ēku specifikai pielāgoti risinājumi ar mērķi paaugstināt ēkas energoefektivitāti, integrēt atjaunīgo energoresursu ražošanas un uzkrāšanas risinājumus ēkas energoapgādes sistēmā, kā arī būtiski paaugstināt ēkas viedumu.
Projekta risinājumi paredz integrētas ēkas automatizācijas un vadības sistēmas izstrādi un uzstādīšanu viedai ēkas energopatēriņa un energoapgādes pārvaldībai, turklāt ēkā tiks uzstādīti un testēti dažādi inovatīvi risinājumi, kas atbilst vēsturiskas ēkas prasībām, balstās uz reāllaika datiem un ēkas lietotāju aktīvu mijiedarbību ar viedajām tehnoloģijām, tai skaitā:
- tiks izstrādāta mākslīgā intelekta risinājumos balstīta SMARTeeSTORY ēkas vadības sistēma, kas noteiks ēkas lietotāju arhetipus un dinamiski analizēs kopējo ēkas enerģijas pieprasījumu saistībā ar ēkas iemītniekiem nepieciešamo mikroklimata komforta līmeni ēkā;
- tiks uzstādīti inovatīvi risinājumi siltumapgādes sistēmas, karstā ūdens sagatavošanas, ventilācijas un gaisa kondicionēšanas sistēmu, apgaismojuma, u.c. inženiertīklu pilnveidošanai;
- ēkas elektroapgādes sistēmā tiks integrēts inovatīvs, ēkas stiklojumā integrēts atjaunīgās elektroenerģijas ražošanas (BIPV) un saražotās atjaunīgās enerģijas uzkrāšanas risinājums;
- ēkas stiklojumā tiks integrēts vieds noēnojums ēkas energoefektivitātes paaugstināšanai – ēkas uzkaršanas mazināšanai vasaras mēnešos un tās mikroklimata regulēšanai.
SMARTeeSTORY projekta risinājumi pilnībā atbilst visiem kritērijiem, lai Rātsnama ēka pārtaptu par vienu no viedākām ēkām pilsētā, tai skaitā:
- tiks veikta visu ēkas tehnisko sistēmu darbības optimizācija,
- tiks nodrošināta ēkas pielāgošanās ārējai videi un tās mainīgiem apstākļiem, tostarp energotīkliem,
- tiks panākta ēkas pielāgošanās tās iemītnieku prasībām.
Projekta apraksts
Lai sasniegtu ES 2020. gada un 2030. gada energoefektivitātes mērķus, nepieciešamas nozīmīgas investīcijas. Lai arī ir šiem mērķiem pieejami gan ES struktūrfondi un ieguldījumu fondi, gan valsts atbalsta shēmas, lielāko daļu finansējuma jāuzņemas privātajam sektoram. Lai optimāli aptvertu tirgus potenciālu, nepieciešams izstrādāt plaša mēroga jaunu uzņēmējdarbības modeļu un energoefektivitātes pakalpojumu klāstu, piemēram, apvienojot enerģijas apsaimniekošanas līgumu ar inovatīviem finansēšanas risinājumiem, lai labāk monetizētu nākotnes enerģijas ietaupījumus sākotnējiem ieguldījumiem.
Šādi integrēti pakalpojumi atvieglo piekļuvi ilgtermiņa finansējumam, lai nodrošinātu dziļās renovācijas pieejamību lielākajai daļai mājsaimniecību. Tas arī dod iespēju celt kvalitātes un darbības standartus un vairot patērētāju uzticību.
Projekta ietvaros veikta patērētāju interesēm pielāgotu produktu izstrāde ar mērķi sasniegt augstus energoefektivitātes rādītājus, tai pat laikā reaģējot arī uz galvenajiem jautājumiem, kas rūp māju īpašniekiem, piemēram, mājvietu pielāgošana cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, mājokļu remonts, jaunas terases vai virtuves izbūve u.c.
Marketinga un komunikācijas pasākumu mērķis ir veicināt iedzīvotāju izpratni par energoefektivitātes modernizēšanas ikdienas ieguvumiem un ilgtermiņa vērtību, padarīt renovāciju piedāvājumu pievilcīgu un pieejamu.
Projekta pasākumu klāstā ir arī mērķorientētas finanšu konsultācijas un individualizēti finanšu plāni mājsaimniecībām, piegādātāju un līgumslēdzēju (būvniecības uzņēmumi, ESCO, amatnieki, tehnoloģiju piegādātāji) ķēdes koordinācija, integrēta energoefektivitātes pakalpojumu pakete, vietējās attīstības plāns, finansēšanas shēmas
Projekta ārvalstu partneri
Pētniecības institūcijas, tehniskie un konsultatīvie partneri: RINA Consulting S.p.A., Tecnalia, Cartif, Schneider Electric, Pellini SpA, Exus Software, Stainbeis Innovation GmbH, Tera SRL, Andalūzijas enerģētikas aģentūra u.c.
Pilotprojekti: Rātsnams, Rīgas valstspilsētas pašvaldība, Latvija; Delftas Tehniskās universitātes ēka, Delfta, Nīderlande; Augstākās tiesas ēka, Granāda, Spānija.
Projekta finansējums
ES fondu finansējums 100% apmērā SMARTeeSTORY risinājumu ieviešanai Rātsnama ēkā: 1,5 miljoni EUR,
tai skaitā, REA budžeta daļa: 437 312,50 EUR
Projekta ieviešanas termiņi
01.05.2023 – 30.04.2027.
Kontaktinformācija
Nika Kotoviča
SMARTeeSTORY projekta vadītāja
nika.kotovica@riga.lv
Integrēti energoefektivitātes risinājumi daudzdzīvokļu māju renovācijai (INNOVATE)
Projekta mērķis ir sniegt atbalstu vietējām pašvaldībām un to sadarbības partneriem, izstrādājot integrētus, inovācijas balstītus energoefektivitātes pakalpojumu komplektus dzīvojamo māju modernizēšanai, vērstus uz tālejošiem sasniegumiem dzīvojamā sektorā.
INNOVATE projekta mērķis
Sniegt atbalstu vietējām pašvaldībām un to sadarbības partneriem, izstrādājot integrētus, inovācijās balstītus energoefektivitātes pakalpojumu komplektus dzīvojamo māju modernizēšanai, vērstus uz tālejošiem sasniegumiem dzīvojamā sektorā (min. 50% enerģijas ietaupījuma).
Projekta apraksts
Lai sasniegtu ES 2020. gada un 2030. gada energoefektivitātes mērķus, nepieciešamas nozīmīgas investīcijas. Lai arī ir šiem mērķiem pieejami gan ES struktūrfondi un ieguldījumu fondi, gan valsts atbalsta shēmas, lielāko daļu finansējuma jāuzņemas privātajam sektoram. Lai optimāli aptvertu tirgus potenciālu, nepieciešams izstrādāt plaša mēroga jaunu uzņēmējdarbības modeļu un energoefektivitātes pakalpojumu klāstu, piemēram, apvienojot enerģijas apsaimniekošanas līgumu ar inovatīviem finansēšanas risinājumiem, lai labāk monetizētu nākotnes enerģijas ietaupījumus sākotnējiem ieguldījumiem.
Šādi integrēti pakalpojumi atvieglo piekļuvi ilgtermiņa finansējumam, lai nodrošinātu dziļās renovācijas pieejamību lielākajai daļai mājsaimniecību. Tas arī dod iespēju celt kvalitātes un darbības standartus un vairot patērētāju uzticību.
Projekta ietvaros veikta patērētāju interesēm pielāgotu produktu izstrāde ar mērķi sasniegt augstus energoefektivitātes rādītājus, tai pat laikā reaģējot arī uz galvenajiem jautājumiem, kas rūp māju īpašniekiem, piemēram, mājvietu pielāgošana cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, mājokļu remonts, jaunas terases vai virtuves izbūve u.c.
Marketinga un komunikācijas pasākumu mērķis ir veicināt iedzīvotāju izpratni par energoefektivitātes modernizēšanas ikdienas ieguvumiem un ilgtermiņa vērtību, padarīt renovāciju piedāvājumu pievilcīgu un pieejamu.
Projekta pasākumu klāstā ir arī mērķorientētas finanšu konsultācijas un individualizēti finanšu plāni mājsaimniecībām, piegādātāju un līgumslēdzēju (būvniecības uzņēmumi, ESCO, amatnieki, tehnoloģiju piegādātāji) ķēdes koordinācija, integrēta energoefektivitātes pakalpojumu pakete, vietējās attīstības plāns, finansēšanas shēmas.
Projekta partneri
Eiropas pašvaldību asociācija Energy Cities, uzņēmums Vesta Conseil&Finance (Francija), nodibinājums Stichting Centrum Particuliere Bouw (Nīderlande), Briseles Vides pārvaldības institūts (Beļģija), Frederikshavna (Dānija), Litomerice (Čehija), Aradippou (Kipra), Mantuja (Itālija), Hārlena (Nīderlande), Estremaduras enerģētikas aģentūra (Spānija), uzņēmums Parity Projects (Apvienotā Karaliste), Linneja Universitāte (Zviedrija) un Rīgas pilsētas pašvaldība.
Projekta finansējums
Projekts finansēts no ES pētniecības un inovāciju programmas HORIZON 2020
Projekta ieviešanas termiņi
01.06.2017.-31.10.2020.
Kontaktinformācija
Evita Riekstiņa
projekta vadītāja
e-pasts: evita.riekstina@riga.lv