Ilgtspēja

Rimi Rīgas maratona radītās CO2e emisijas kompensētas ar ilgtspējīgu apgaismojumu uz gājēju pārejām

Ziņas

Rimi Rīgas maratons kļuvis par pirmo liela mēroga sporta notikumu Baltijā, pēc kura norises izvērtēja tā ietekmi uz vidi, veicot CO2e emisiju jeb oglekļa pēdas nospieduma aprēķinus. Daļu no pērn radītajām 152,6 tonnām CO2e emisiju Rimi Rīgas maratons ar pasākuma partnera Neste Latvija atbalstu kompensējis, dāvinot 49 energoefektīvus gaismekļus Rīgas pašvaldības aģentūrai “Rīgas gaisma”, tie ir uzstādīti uz 22 gājēju pārejām Rīgā.

Dāvinot  gaismekļus, Rimi Rīgas maratons novērsis 93,5 tonnu CO2e emisiju nokļūšanu atmosfērā, kā arī samazinās izmaksas par elektroenerģijas patēriņu nākotnē. Pirms tam daļa no Rimi Rīgas maratona radītajām emisijām kompensētas, iestādot priedes Mežaparkā un egles visā Latvijā, kompensējot 118 tonnas CO2e, tādējādi kopējai kompensācijai būtiski pārsniedzot pērn radīto pasākuma oglekļa pēdu.

Nātrija gaismekļi pret LED gaismekļiem nomainīti Krustpils, Prūšu, Salaspils, Lomonosova un Ieriķu ielā, Višķu, Daugavgrīvas un Buļļu ielā, Anniņmuižas bulvārī, Zolitūdes ielā, Kapteiņa ielā, Jūrmalas gatvē un Zolitūdes ielā, kā arī uz vairākām gājēju pārejām Rostokas ielā. Ietaupījums gada laikā, ko sniegs šie gaismekļi, ir 34,300 MWh, bet visā to darbības ciklā aptuvenais ietaupījums ir 857,5 MWh

Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis uzsver, ka “Rīga ir viena no 100 Eiropas Komisijas klimatneitrālo pilsētu misijas dalībniecēm. Pašvaldības mērķis ir ierobežot un kompensēt emisijas, kā arī motivēt tirgus dalībniekus strādāt un ražot zaļāk. Sadarbība ar Rimi Rīgas maratonu un Neste Latvija apliecina, ka visai sabiedrībai nozīmīgus mērķus spējam īstenot arī kopīgi. Paldies uzņēmējiem, kuri ir sociāli atbildīgi, un emisijas ne tikai kompensē, bet arī samazina!”

Aigars Nords, Rimi Rīgas maratona vadītājs: “Lepojamies, ka centieni mazināt Rimi Rīgas maratona oglekļa pēdu rezultējušies ne tikai ilgtspējīgos uzlabojumos pasākuma organizēšanā, bet arī inovatīvā pieejā pēdas kompensēšanā, ar mūsu partnera Neste palīdzību ieguldot emisijas mazinošos projektos Rīgā. Gribam cerēt, ka citi lielo pasākumu veidotāji sekos mūsu paraugam, atbalstot galvaspilsētas centienus klimatneitralitātes sasniegšanā.”

Maratona ilgtspējas programmas “Run for Future by Neste”, kuras ietvaros tapis Rimi Rīgas maratona CO2e emisiju jeb oglekļa pēdas nospieduma aprēķins, mērķis ir iespējas mazināt Baltijas lielākā tautas sporta notikuma ietekmi uz vidi, ilgtspējīgam dzīvesveidam mudinot pievērsties gan skrējēju komūnu un sabiedrību, gan pasākumu nozares (un ne tikai) uzņēmumus un organizācijas.

“Sadarbība ar Rimi Rīgas maratonu ilgtspējīga pasākuma organizēšanā lieliski parāda, cik dabiski tā var pāraugt trīspusējās attiecībās par pilsētu, lai ne tikai mazinātu pasākuma radīto ietekmi, bet ieguldītu energoefektīvākā pilsētas infrastruktūrā visiem – kā skrējējiem, tā gājējiem un autobraucējiem,” papildina Armands Beiziķis, SIA Neste Latvija valdes priekšsēdētājs.

Rimi Rīgas maratona ilgtspējas audita programmas “Run for Future by Neste” ietvaros tika veikts sadarbībā ar Latvijas Universitātes pētnieku un vides ekspertu Jāni Brizgu, izmantojot organizatoriem pieejamos datus, aptaujājot sadarbības partnerus un Rimi Rīgas maratona dalībniekus. Papildus informācija par Rimi Rīgas maratona ilgtspējas auditu un programmu Run for Future by Neste lasiet Rimi Rīgas maratona mājaslapā: https://rimirigamarathon.com/lv/ilgtspeja/

Papildus informācijai par Rimi Rīgas maratons pēdas kompensēšanu: Inese Ķīkule, tālr.: 2966 6110, inese.kikule@necom.lv

Informāciju sagatavoja: Solvita Brence-Kauste, Rīgas domes Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, tālr.: 29442982, e-pasts: solvita.brence@riga.lv